Ceny ropy v posledních dnech několikrát vystřídaly směr. Pohyby nahoru i dolů byly citelné, ale vzájemně se skoro vyruší. Brent se obchoduje na 48,27 dolaru a WTI na 45,70 dolaru za barel. To je o trochu výš než začátkem minulého týdne při vlivu dnešního solidního růstu motivovaného celkově pozitivním sentimentem na trzích. I přesto ale cena stále zůstává v sestupném kanále, kam se na začátku měsíce dostala.
Co se týče zpráv týkajících se poptávkové strany, negativně na ropu zapůsobil zhoršený ekonomický výhled a zdůraznění rizik, se kterým přišel Fed při svém nedávném měnověpolitickém zasedání. Stále zůstává zátěží také strach z důsledků čínského zpomalení. Na dopad v dalších zemích se dá usuzovat z čísel z Koreje nebo Japonska, kde se značně zhoršil zahraniční obchod. Tento týden vyjde nový čínský PMI, který bude i pro ropu rizikem.
Na straně nabídky můžeme dál sledovat postupný ústup amerických producentů ze scény. Pokles těžby v týdenních datech už nevypadá jen jako krátkodobý výkyv a k tomu se už nějakou dobu snižují počty aktivních vrtů. Zpráva o zásobách v USA vyzněla smíšeně; zatímco zásoby ropy značně poklesly namísto očekávaného růstu, zásoby benzínu i ropných destilátů nečekaně silně stouply.
Dalšími vlivy na cenu ropy byly pohyby akcií a dolaru, ropa si prošla spolu s dalšími trhy nervozitou před Fedem, ale nakonec se v týdenní bilanci příliš neposunula.
Poslední data CCS hovoří o průměrné ceně Naturalu 95 na 31,36 korunách a ceně nafty na 29,67 korunách za litr. Maloobchodní trh v ČR přešel krátkodobé vzedmutí ropy a poté se mu otevřel prostor pro další zlevňování pohonných hmot. Ten stále trvá a to díky levnější surovině i zvýšených maržích. Také pro nejbližší dny proto předpokládáme další pokles cen.
