Dnes brzo ráno byl v Číně zveřejněn index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu sestavovaný společností Caixin/Markit, který podle zatím předběžných dat za září opět klesl a to již posedmé v řadě.
Hlavní index proti červenci odepsal 0,3 bodu na 47 b., a dostal se ještě více pod 50ti bodovou hranici, která značí pokles celého sektoru. Odhad trhu přitom počítal se zlepšením na 47,5 bodu. Dnešní data poslala celý index PMI na nové šestileté minimum a posílila obavy o zpomalování čínského průmyslu a potažmo celého hospodářství.

K poklesu, již pátý měsíc v řadě, došlo v září u celkového objemu výroby, který také padnul na historické dno 45,7 b. (-0,7 b. m/m) a nedařilo se ani novým objednávkám, příslušný subindex se podíval nejníže od roku 2011. Zvýšily se naopak zásoby, což je potenciální špatné znamení pro produkci v nadcházejících měsících. Před rokem ve stejnou dobu se index PMI pohyboval těsně nad neutrální hranicí 50, konkrétně na hladině 50,2 bodů.
Zveřejněná průmyslová statistika znovu poukazuje na potíže v čínském sekundárním sektoru, který stále ještě patří mezi tradiční tahouny ekonomického růstu navzdory rychle rostoucímu sektoru služeb. Ohrožen je 7procentní cíl růstu HPD, který si pro letošní rok čínská administrativa stanovila a dnes reportovaná data oživují úvahy o dalším vládním stimulu na podporu hospodářství.
Horší data z čínského průmyslu jsou nepříjemnou zprávou také pro Fed, který na svém posledním zasedání zdůvodnil ponechání sazeb na stávající úrovni mimo jiné rizikem zhoršeného čínského výhledu.
Čínský akciový index Shanghai Composite „oceňuje“ údaje z PMI poklesem o necelá dvě procenta a v záporných hodnotách se nacházejí také všechny ostatní hlavní asijské trhy. Prodejní nálada se navíc přelévá do Evropy, alespoň na úrovni futures, které indikují mírný pokles (DAX fut. -0,25 %, CAC 40 fut. -0,2 %, Euro Stoxx fut. -0,15 %).