Velká Británie dnes dopoledne zveřejnila sadu makročísel, kterým dominuje finální revize ekonomického růstu za druhé čtvrtletí letošního roku. Britský HDP se v 2Q15 zvýšil q/q o 0,7 % (viz graf) v souladu s očekáváním trhu (agentura Bloomberg). Na meziroční bázi revize ukrojila z původně uváděného růstu dvě desetiny procentního bodu na konečných 2,4 %.

Proti prvnímu kvartálu došlo k akceleraci růstu o 0,3 p.b. a to zejména zásluhou zahraničního obchodu. Export se q/q zvýšil o 1,9 %, dovoz naopak o necelá tři procenta klesnul, čímž se zvýšil příspěvek čistého exportu k celkovému růstu na 1,4 p.b. Spotřeba domácností si udržela 0,8procentní růstové tempo z prvního kvartálu. Méně utrácela vláda (q/q -0,7 p.b. na 0,4 %) a zpomalily kapitálových investic (q/q -0,5 p.b. na 1 %).
Ze sektorové dekompozice vyplývá, že nejvíce k růstu ekonomiky v 2Q přispěly tradičně služby, která za sebou s velkým odstupem nechaly průmysl a stavebnictví. Index mapující kondici britského terciárního sektoru poskočil v červenci o 0,2 %, tažen primárně maloobchodem, leteckou a osobní přepravou (včetně skladování).
V 2Q15 došlo k y/y růstu kompenzací pro zaměstnance o 4,7 %, což je největší zlepšení od roku 2007. Vyšší platy a sociální benefity v kombinaci s poklesem některých daní se postaraly o výrazné vylepšení rodinných rozpočtů. Když k růstu příjmů přičteme nízkou inflaci, vyjde nám zvýšení reálného disponibilního příjmu o dvě procenta, tedy nejvíce za poslední tři roky. Růst příjmů britských domácností by měl proto i nadále výrazně pomáhat hospodářskému oživení.