Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary - SAB Miller, AB InBev (DIP), Volkswagen (DIP), SAP (DIP), J&J

Summary - SAB Miller, AB InBev (DIP), Volkswagen (DIP), SAP (DIP), J&J

13.10.2015 17:23
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Evropa:

Pivovarnické skupiny SAB Miller a AB InBev (DIP) dnes našly společnou řeč v otázce spojení. SAB Miller souhlasí s nabídkou ve výši 44 GBP za akcii (akcie dnes připisují 9 % na 39,5 GBP) a výsledná hodnota transakce vyšplhá na 106 mld. USD. Pro zajímavost podíly dvou hlavních akcionářů SAB Miller (Altria a Bevco) budou vyplaceny v hotovosti a akciích, které nebudou po dobu pěti let moci prodat. V případě, že AB InBev nezíská posvěcení od regulatorních orgánů, bude nucena zaplatit pokutu ve výši 3 mld. USD. Akcie AB InBev rostou o 2 %.

Automobilka Volkswagen (DIP) sníží objem investic ve své hlavní, stejnojmenné divizi zaměřené na osobní vozidla o zhruba miliardu eur ročně a urychlí proces nákladových úspor. Reaguje tak na probíhající emisní skandál, s nímž budou spojeny dodatečné výlohy (nejen případná pokuta a náklady na svolání, ale taktéž potřebné investice do „falšovaných“ technologií). Akcie odepisují 1,5 %.

Výrobce podnikových systémů SAP (DIP) dnes zveřejnil svá předběžná hospodářská čísla za třetí čtvrtletí letošního roku.

Jejich hodnocení nemůžeme začít jinde než u příjmů z cloudové distribuce, které představují alfu a omegu budoucího úspěchu společnosti. Ty narostly o 116 %! (+90 % při očištění o kurzové vlivy) na 600 mil. EUR (odhad počítal s 577 mil. EUR). Ve srovnání s předchozím čtvrtletím tak tržby udržely úchvatnou růstovou dynamiku (ve 2Q y/y +129 %, 92 % ex FX). Nové objednávky na cloud (veškeré objednávky nových zákazníků v daném období, které by v budoucnu měly nést tržby) stouply o 102 % na 216 mil. EUR. Již z úvodní sady čísel je tak patrné, že expanze klíčového produktu budoucnosti postupuje nezadržitelně vpřed. Cloudové služby pak registrují úspěch především na rozvinutých trzích, které se nepotýkají s tak volatilním vývojem jako emerging markets zasažené problémy Číny a prospektem utažení měnové politiky Fedu. Jedním z motorů dílčích cloudových úspěchů je bezesporu softwarová platforma S/4 HANA, která s ohledem na probíhající cyklus strukturální obměny softwarové architektury představuje klíčový produkt. S/4 HANA navyšuje podle vyjádření SAPu rapidně svůj tržní podíl.

Tržby meziročně stouply o 17 % na 4,98 mld. EUR (vs kons. 4,93 mld. EUR), když dominantní oblast příjmů z tradičních softwarových licencí a služeb vykázala nárůst o 11 % na 3,52 mld. EUR. Především tržby z prodeje licencí (+4 %) přestavují v prostředí sturkturální změny (přesun ke cloudu), v níž sektor spíše meziročně ztrácí, pozitivní překvapení. Celkově pak růst tržeb mírně zpomalil proti předcházejícímu čtvrtletí, nicméně po očištění o kurzové vlivy (tedy v určitém jádrovém vyjádření) došlo naopak ke zrychlení z 8 na 10 %. V hlavní míře pak potěšil upravený provozní zisk. Ten se vyšplhal na 1,62 mld. EUR a předčil očekávání na hladině 1,53 mld. EUR. Zpráva je příznivá s ohledem na skutečnost, že na profitabilitu podnikání negativně doléhá přesun ke cloudovým službám, které kanibalizují tradiční oblasti. Jinými slovy se tak ve 3Q SAPu podařilo těmto tlakům úspěšně čelit.¨

Na závěr pohled na celoroční výhled SAPu. Německá společnost nadále počítá s tržbami z cloudu v pásmu 1,95 – 2,05 mld. EUR (ex FX). Při udržení stávajícího růstového tempa (za 9M +92 % ex FX) by nicméně došlo k překonání horní hranice vytyčeného pásma. Provozní zisk očištěný o kurzové vlivy se má pohybovat v rozmezí 5,6 a 5,9 mld. EUR. Pokud by se SAPu podařilo navázat obdobným růstem zisku jako ve třetím čtvrtletí i v posledním kvartále, finální celoroční výsledek by bezpečně překonal horní hladinu. Dokonce i při udržení tempa prvních 9M by na oněch 5,9 mld. EUR útočil.

Určitě po přečtení výše sepsaných řádků nepřekvapí, že čísla SAPu hodnotíme „pozitivně“. Jestliže jsme po 2Q mluvili o potřebě postupného přetavení strukturální změny v zajímavější hospodářská čísla, skončený kvartál představuje pomyslnou první vlaštovku. V důsledku tak není nikterak nepravděpodobné, že SAP překoná horní hranice svého výhledu. Tohle vše pozitivně ovlivňuje dnešní vývoj akcií, které rostou o 6 %. Z dlouhodobější perspektivy pak schopnost zachovat poptávku v oblasti tradičních softwarových licencí v kombinaci s pokračující expanzí cloudových služeb (důkazem budiž v úvodu zmiňované nové objednávky) vytvářejí příznivý mix pro valuaci společnosti. Potvrzení nastoupeného trendu, rozmach platformy S/4 HANA, či úspěch rostoucí podnikové sítě SAP Business Network (více o ní v textu ke 2Q - viz níže) by v tomto směru měly sehrát roli potřebných katalyzátorů úspěchu. Akcie ponecháváme v seznamu Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP) s nezměněným doporučením „držet“.

USA:

Johnson&Johnson
ve 3Q hospodařila s tržbami ve výši 17,1 mld. USD a zaostala za konsensuálním odhadem na úrovni 17,5 mld. USD. Spotřební divize hlásí meziroční pokles o 7,7 % (ex FX +3,1 %), farmaceutická o 7,4 % (ex FX -0,3 %) a divize zdravotnických zařízení o 7,3 % (ex FX +0,9 %). Zisk na akcii dosáhl 1,49 USD a o tři centy překonal odhady. Hlavní příčinou jsou nižší výrobní náklady (COGS), v jejichž důsledku společnost hospodařila s vyšší než očekávanou hrubou marží. J&J zvýšila spodní hranici pásma výhledu pro letošní rok o pět centů a rozmezí tak aktuálně činí 6,15 – 6,20 USD. Separátně dnes navíc oznámila schválení plánu pro akciový odkup v rozsahu 10 mld. USD. Objem odpovídá zhruba 4 % stávající tržní kapitalizace. Nicméně akcie dnes pouze mírně rostou. Důvodů může být hned několik. Prvně, s ohledem na silnou bilanci společnosti (čistý dluh dosahuje takřka -15 mld. USD, jinými slovy dokáže společnost pokrýt veškeré dluhy jen z hotovosti držené na knihách) trh mohl očekávat od J&J trochu více. Za druhé je pak problémem samotná struktura plánovaného odkupu. Ten totiž nemá časové omezení a může být libovolně přerušen. Jinými slovy tak za předpokladu růstu akcií, a tedy růstu kapitalizace, bude slíbený objem stačit na méně než zmiňovaná 4 %. Uvedený plán tak má pravděpodobně plnit spíše roli případného stabilizátoru ceny akcií v obdobích možného poklesu. Dodejme nicméně, že efekt na zisk na akcii, který je často zmiňován jako hlavní benefit odkupu, bude příznivý. A to v důsledku skutečnosti, že J&J hodlá k financování použít dluhového financování. Jelikož její kreditní rating dosahuje nejvyšší úrovně, náklady externích zdrojů budou výrazně nižší, než je ziskový výnos společnosti (pro letošní rok při stávající ceně zhruba 6 %). Jinými slovy tak náklady financování nepřeváží efekt snížení počtu akcií. S ohledem na rekordně nízké prostředí výnosů, tedy nákladů cizích zdrojů, tak může být konečný efekt na akcie pozitivní i v případě realizace odkupu s prodlevou.

 


Čtěte více:

Summary: Ferrari a Alcoa (DIP)
09.10.2015 16:47
Evropa:Hodnota automobilky Ferrari by na základě plánovaného primárníh...
Summary: AB InBev (DIP), VW (DIP), Dell
12.10.2015 16:03
Evropa:Třikrát a dost. Staré dobré pořekadlo pro pivovarnického gigant...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.11.2022
15:11Elektromobily jsou podle Consumer Reports nejméně spolehlivé vozy
9:45Víkendář: Za dolarovým vrcholem
25.11.2022
18:02Big Tech a ti druzí: Trendy pro příští dekádu aneb hledáme budoucí vítěze - online konference 29. listopadu od 15:00
17:28Akcie a cena inflační nejistoty
17:20Evropské dluhopisy koncem týdne padají, akcie jsou nevýrazné  
16:21Photon Energy Group získala většinový podíl v polské firmě Lerta
15:20Tesla potvrzuje svůj technologický náskok
15:19Globální trh s ropou vysílá varovné signály
13:19Rusko zařadilo Meta Platforms mezi extremistické organizace
13:10Perly týdne: Mapa pro rok 2023 a nulová kapitulace technologií
12:09Čína utahuje covidové šrouby a otestuje důvěru v oživení  
11:54Zlatá pro firmy, šedá pro vlády. Twitter příští týden spustí předplatné pro ověřovací ikonu, oznámil Musk
11:21Klienti BofA utíkají z akcií. Dluhopisy naopak zaznamenávají příliv už 39. týden v řadě
10:10Německá ekonomika ve třetím kvartálu dále rostla, poprvé překonala úroveň HDP před covid-19
9:58ČEZ převzal výrobce zařízení pro jaderné elektrárny Škoda JS, posílil tím energetickou bezpečnost
9:16Rozbřesk: Napětí globálních řetězců slábne, inverze americké výnosové křivky prohlubuje
8:54Lepší kondice německé ekonomiky a vyšetřování Microsoftu. Evropa zahájí pozitivně  
8:41WSJ: Volkswagen se potýká s poklesem podílu na čínském trhu
8:37Evropská komise zřejmě zahájí antimonopolní vyšetřování Microsoftu
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data