Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak vážné je zpomalení americké ekonomiky?

Jak vážné je zpomalení americké ekonomiky?

14.10.2015 14:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Poté, co z amerického trhu práce přišla nečekaně slabá data, začalo několik investičních bank zastávat názor, že sazby v USA nebudou zvednuty ani v prosinci. Trhy navíc nyní počítají s tím, že během roku 2016 dojde pouze ke dvojímu zvedání sazeb. Jinak řečeno, investoři se stále více domnívají, že americká ekonomika zpomalila natolik, že to bude mít znatelný dopad na politiku Fedu. Tento posun v tržní náladě je ale překvapivý, protože tvorba pracovních míst nebyla v září zase tak špatná. Klíčovou otázkou ale zůstává, k jakému celkovému zpomalení americké ekonomiky skutečně došlo.

Následující graf ukazuje odhady aktuálního vývoje hrubého domácího produktu Fedu v Atlantě. Tyto odhady jsou na trhu stále populárnější a v grafu vidíme spolu s nimi i naše vlastní odhady (červeně) a konsenzus (modře):

souss

Poslední čísla tedy naznačují, že americká ekonomika si nyní prochází zpomalením, to by ale mělo být jen mírné. Trvat by mělo od srpna, kdy v Číně propukla krize. Podle konsenzu i podle našich odhadů roste americká ekonomika tempem, které se stále pohybuje nad trendem. Odhady z Atlanty ale hovoří o mnohem silnějším zpomalení. V předchozích čtvrtletích přitom tento model odhadl růst hodně přesně a jeho současné predikce by tak měly být brány velmi vážně. Hovoří o tom, že ve třetím čtvrtletí dosáhne růst pouze 1,1 % a to už je znatelně pod trendem. Ekonomika by pak znatelně zpomalila a Fed by musel přehodnotit svou monetární politiku. Proč jsou odhady Fedu tak pesimistické? Jejich velkou předností je, že jsou rozděleny na hlavní komponenty HDP a proto je lehké zjistit, co by mělo být tahounem dalšího vývoje.

Očekávané zpomalení tempa růstu ve třetím čtvrtletí bude podle Atlanta Fedu taženo zejména pohybem zásob. Ty by měly růst snížit o celé dva procentní body. Celkově jde o důsledek poklesu čistých exportů, který zanechal vývozce s vyššími zásobami. Ti se tak nyní snaží o jejich snížení. Podle konsenzu sníží pokles zásob růst HDP asi o 1,2 – 1,5 procentního bodu. A i to se jeví s ohledem na předchozí stabilní vývoj zásob jako pesimistický odhad.

Jsou podobné úvahy vůbec důležité? Pohyb zásob se obvykle vrací k průměru. Výjimku představují jen velmi vážné ekonomické krize. Riziko pádu americké ekonomiky do recese je podle našich modelů v současné době stále velmi nízké. Bylo by tedy překvapivé, kdyby se korekce na straně zásob změnila v něco vážnějšího. Namísto toho je pravděpodobné, že sice dojde ke znatelnému snížení tempa růstu HDP, půjde ale pouze o přechodný jev.

K podobnému závěru pravděpodobně dospěje i Fed. Nižší ceny ropy a paliv mají pozitivní dopad na spotřebitelskou poptávku a to zřejmě eliminuje negativní dopad poklesu čistých exportů. Ty trpí kvůli silnějšímu dolaru a šoku z rozvíjejících se trhů. Fed by se mohl přiklonit k názoru, že tato nová struktura poptávky v americké ekonomice nebude změnami zásob narušena. Jinak řečeno, ke zpomalení v americké ekonomice nyní skutečně dochází. Pokud se ale problém nezhorší, Fed se bude pravděpodobně držet směru, který nastavil už dříve.

Autorem je Gavyn Davies.

Zdroj: FT, Fulcrum AM
Čtěte více:

Výsledky Bank of America v 3Q15, akcie rostou o 2 %
14.10.2015 13:17
Americký bankovní gigant, Bank of America Corp, dnes před otevřením tr...
Výsledky Wells Fargo ve 3Q - banka splnila očekávání Wall Street, přesto v pre-marketu ztrácí
14.10.2015 14:12
Banka Wells Fargo právě před pár minutami zveřejnila svoje výsledky za...
Výsledky JP Morgan (DIP) v 3Q15 (komentář analytika + investiční doporučení)
14.10.2015 14:27
Americká banka JP Morgan (DIP) hospodařila ve 3Q se ziskem 6,8 mld. U...

Váš názor
 • tak jak toje aby se v tom prase vyznalo
  15.10.2015 10:52

  "....Béžová kniha (Fed): Ekonomika dál roste, průmysl ale tíží silný dolar.... 15.10.2015 8:09 - Autor: Redakce, Patria Online..."
  ..
  • Re: tak jak toje aby se v tom prase vyznalo
   15.10.2015 11:27

   To jsou ta analytické plky... Dolar je úkazkou silné ekonomiky a trhu, přesto musí analytici ze sebe vyžvejkat taková moudra. Jim asi ještě nedocvaklo, že bez domácí měny by ekonomika nefungovala:-)))
   Jesse
 • jak vážné je tedy to zpomalení....?
  15.10.2015 9:53

  joo to záleží na tom kdo o tom píše. Podle místních odborníků to vypadá, že žádná americká ekonomika už neexistuje několik let a podle Fedu jen mírně zpomaluje. Tak si budeme muset počkat jak se to vyvrbí. Na druhé straně ale jednoznačně ruská ekonomika se stále propadá a to podle dnešního interviu s Olegem Deripaskou na CNBC, který se přiznává že to bude trvat ještě rok než se odrazí ode dna. Říká že sankce sice Rusko nepoloží, což vypadá na správný odhad situace, ale zároven' říká, že teprve ve 4. čtvrtletí 2016 se začnou věci v Rusku vylepšovat. Ovšem kdo je Oleg Deripaska z Rusalu oproti zdejším odborníkům jako Peté, cetv, Xioulodu a dalším, kteří mají odlišný názor, protože oni mají daleko důvěryhodnější informace ze svých zdrojů pro svá povídání, které jim stále dodávají zprávy o 98% podpory Putina zatímco jiní uvádějí propad dnes již pod 55%. Babo rad'.
  Sekyra
  • Re: jak vážné je tedy to zpomalení....?
   15.10.2015 10:03

   Dost střízlivý odhad a nestranný názor, který se na těchto stránkách každý den nevidí. A podle situace na světových burzách to na nějaké zpomalení navypadá. Ale jak říkáš, budeme si muset počkat co na to naši zdejší experti. Už se nemůžu dočkat na to jejich prskání a rozumy.
   .
 • Vážné zpomaleni americké ekonomiky
  14.10.2015 19:49

  Je jako vždycky jen v hlavách zdejších Putinovců. Ti jak přijde májový deštík tak hned běží na nejbližší kopec a začnou stvět velkou archu. A kdyby to nebylo proti jejich ideologii strávili by celý den v kostele na modlitbách Navíc, podle jejich výpočtů už měla celá USA být pod drnem a světu vládnout rubl. Zase jim to nějak nevychází, stejně jako ten jejich komunistický ráj na zemi. ......chudí duchem.
  .
Aktuální komentáře
25.09.2022
15:06Škodí smartphone vašemu portfoliu? Způsob obchodování může ovlivnit, jak investujete
8:45Víkendář: Další prasklá bublina
24.09.2022
22:50Volby v Česku: Nejvíc zastupitelů mají nezávislí, ze stran lidovci. ANO vede ve městech a první kolo senátních voleb
15:03Co budou italské volby znamenat pro finanční trhy? Průvodce klíčovými sektory
8:39Víkendář: Anomálie amerického finančního sektoru?
23.09.2022
22:00Akcie na Wall Street zakončily slabý týden dalším propadem  
18:10Britská vláda zmasakrovala dluhopisy i libru. Závěr týdne pod tíhou špatných zpráv  
17:56S&P 500 za 9 dní ztrácí 10 %. V rámci DJIA dnes neroste ani jedna akcie  
17:21Mercedes si kvůli možnému přidělování plynu vyrábí součástky do zásoby
17:21IPO Porsche: Složitá transakce s příznivou valuací. Plus jedna výhoda proti konkurenci
15:55IEA: Prodej elektromobilů letos vystoupí na rekord, zvýší se jejich tržní podíl
15:45Dostanou se sazby nad inflaci?
12:57Stratégové hází na evropských akciích ručník do ringu. Rally do konce roku nepřijde
12:07Británie sníží daně nejvíce od roku 1972, na pomoc s energiemi chce dát 60 miliard liber
11:29Evropské výrobní podniky čelí vysokým cenám energií, služby slabé poptávce. Podnikatelská aktivita eurozóny opět klesla
11:19Perly týdne: Firmy budou potřebovat vaše peníze a dolar může dál posilovat
10:30Evropská data podpořila obavy investorů, trhy znovu červené  
9:10Rozbřesk: Máme před sebou volební víkend
9:01ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
8:51Evropské burzy mají před indikacemi z průmyslu nakročeno do zelena. Dolar nedaleko maxima  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data