Možná, že jsme svědky dosažení vrcholu v ziskovosti amerických korporací. To, co by přišlo po něm, moc dobré není. V pokrizových letech se firmám dařilo zvyšovat své zisky tím, že zvyšovaly ziskové marže. Tím eliminovaly dopad slabých tržeb. Nyní ale dochází k utahování podmínek na trhu práce, to znamená vyšší náklady a nakonec i tlak na marže. A to je pro zisky špatná zpráva. Ještě horší je, že podobný vývoj může signalizovat recesi, jak poukazuje Jonathan Glionna z banky .
Analytik dokonce tvrdí, že vazba mezi ziskovými maržemi a recesemi je „velmi silná“. Data od roku 1973 totiž ukazují, že vyjma jednoho jediného případu pokles marží o 0,6 % znamenal do 12 měsíců recesi. Historický vývoj shrnuje graf, ve kterém jsou šedě vyznačena období recese a modře vývoj čistých ziskových marží obchodovaných firem. Jediným obdobím, kdy pokles marží neznamenal předzvěst recese, byl rok 1985. Z grafu je také patrný pokles marží, který nastal v posledních měsících:

Warren Buffett už v roce 1999 varoval předtím, že „musíme být velkými optimisty na to, abychom věřili, že marže se v podílu k HDP mohou držet delší dobu nad 6 %“. Tento poměr totiž snižuje konkurence, které se v současné době daří velmi dobře. K tomu se přidávají politické tlaky, které vznikají ve chvíli, kdy ostatní části příjmu v podílu na HDP klesají. Podle investora tak není pravděpodobné, že by mohlo docházet k dlouhodobým změnám podílu zisků na produktu.
Ještě větším skeptikem ohledně dlouhodobě vysokých marží je investor Jeremy Grantham. Ten tvrdí, že marže mají silný sklon vracet se k průměru. A dodává: „Pokud by vysoké zisky nepřilákaly konkurenci, bylo by s kapitalismem něco hodně špatně.“ Tento návrat k průměru je tedy v případě ziskových marží považován za zdravý jev. Jestliže by nyní pokračoval, nadělal by pravděpodobně více škod na akciovém trhu než v samotné ekonomice.
Ohledně možné recese Glionna poukazuje na to, že současný pokles ziskovosti je primárně dán vývojem v energetice. K podobnému vývoji došlo ve zmiňovaném roce 1985, kdy se ceny ropy propadly a s nimi i ziskové marže energetických firem. Zbytek korporátního sektoru si ale vedl dobře. Nízké náklady na energie jsou dokonce pro sektory mimo energetiku pozitivní. Analytik tak tvrdí, že pokud marže klesají v důsledku vývoje v energetice, nejde pravděpodobně o spolehlivý signál recese.
Zdroj: Bloomberg