Americké úřady chtějí na trhu prodat miliony barelů ropy ze strategických zásob země na léta 2018 až 2025. Alespoň tak zní dohoda, uzavřená v diskuzi rozpočtového výboru horní komory amerického parlamentu, které bylo dosaženo při zasedání v Bílém domě. Navrhovaný prodej přitom činí 8 procent z 695 milionů barelů ropy, které jsou ve strategických rezervách země. Prodej má začít v roce 2018 a každý rok se má na trh dostat 5 milionů barelů až do roku 2023, kdy se má prodat 10 milionů barelů a v roce 2025 58 milionů barelů. Výtěžek z prodeje bude "uložen do obecně prospěšného fondu ministerstva financí", zní klauzule dohody.
Jde v moderní historii už o druhý případ, kdy se USA rozhodly, pomocí prodeje rezerv ropy, zvýšit svou peněžní likviditu. Poprvé to bylo podle agentury Bloomberg při první ropné krizi v letech 1973-74, kdy se USA snažily vytvořit protiváhu k síle arabských producentů ropy. V plánu přitom je, že nyní by USA mohly prodávat další objem ropy až k naplnění dvou miliardového dolarového fondu, který má financovat od roku 2017 do roku 2020 budování, či spíše „modernizaci“, strategických zásob, včetně budování nových potrubí.
Podle agentury Bloomberg je v tomto okamžiku důležitá otázka, co objem ropy ze strategických zásob USA způsobí na trhu. Jedna skupina expertů totiž říká, že by se tímto krokem konečně mohlo povést zvýšení ceny ropy, a jedním dechem dodává, že snížení stavu zásob USA je potřebným krokem, protože nadbytečné množství ropy nemá valného využití. Druhá skupina odborníků na to říká, že jde o zcela zbytečný krok, který „vážně naruší rovnováhu na trhu s energiemi. Americká vláda prý zbytečně navíc prodává zásoby ropy v době, kdy je nepravděpodobné, že by se cena rychle zotavila ze svého propadu, který už trvá 18 měsíců.
Specialisté ministerstva energetiky, kteří dohlížejí na strategické zásoby ropy v USA přidali statistiky, podle kterých se prodávané zásoby nakupovaly za průměrnou cenu 29,70 USD za barel. Po započítání inflace a dalších položek, vyrostla průměrná cena na 74 USD/ barel. A nyní se cena ropy WTI pohybuje na burze okolo 44 – 46 USD za barel. Srovnání s jinými zeměmi podle agentury International Energy Agency říká, že například Čína disponuje rezervami ve výši 200 milionů barelů a jen za rok 2015 zvýšila zásoby o dalších 20 milionů barelů. Do roku 2020 chce mít Peking v zásobách ropy až 500 milionů barelů. A své zásoby mají i další velcí dovozci ropy, jako Německo, Japonsko, Jižní Korea, Francie, Španělsko, či Itálie. V červenci roku 2015 bylo do USA dovezeno 9,5 milionu barelů ropy, což je o 35 % méně než v rekordním „dovozním“ měsíci, srpnu 2006, kdy se do USA dovezlo 14,7 milionů barelů ropy.
Zdroj: Bloomberg, US Department of Energy