Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejhloupější hra s nulovým součtem na světě

Nejhloupější hra s nulovým součtem na světě

30.10.2015 17:45

Obrovské globální výdaje na zbrojení jsou v podstatě hrou s nulovým součtem. Jinak řečeno, jsou ve svém celku masivním mrháním vzácnými zdroji. A bohužel nejen jimi. Přesto je jaksi bereme jako danou věc, se kterou nejde nic dělat. Tato naše rezignace je obrovský paradox – v oblasti zbrojení (tj. ve snaze aktivně se bránit, či dokonce útočit) jsme totální defétisté!

V grafu je porovnání výdajů na zbrojení z roku 2014 a plánovaných výdajů pro letošní rok. Pozoruhodná je jejich samotná výše a i meziroční pohyb. Naprostým vítězem jsou v tomto ohledu samozřejmě Spojené státy, jejichž rozpočet značně převyšuje 550 miliard dolarů ročně. Ale v tomto roce poněkud polevily. Na druhém místě je stále ambicióznější Čína, která letos svůj rozpočet navršila a ten se tak začíná blížit 200 miliardám dolarů. Náskok Spojených států je přes změny v roce 2015 stále značný, ale nové závody ve zbrojení se rýsují celkem jasně. Třetím největším zbrojařem na světě je Velká Británie, která také letos své výdaje zvýšila. Za ní je v grafu nezahrnuté Rusko, které na obranu/zbrojení vydává necelých 55 miliard dolarů. Boj o druhé a třetí místo je tedy také jasně patrný. Stejně, jako tenze mezi UK a Ruskem.

1

Zdroj: The Telegraph

Pro trochu perspektivy si uvedená čísla nejdříve porovnejme s měřítkem nezvyklým, ale pro nás oblíbeným – kapitalizací akciových trhů. Pomůže nám s tím hezká mapka od Merilla a Lynche. Kapitalizace amerických akcií se blíží 20 bilionům dolarů. Pohybujeme se tak řádově ve stonásobně vyšších číslech než u výdajů na zbrojení. Čtenář zde může naprosto správně namítnout, že tu míchám hrušky s jablky – hlavně proto, že výdaje na obranu jsou tokem, kapitalizace je zásobou. Snad to ale napravím tím, když úvahu rozšířím o pohyb trhu. Tedy o to, jak moc trh za nějaké období oslabí, či posílí (porovnám tedy změnu se změnou/tokem). Zhruba pak můžeme říci, že každé dva tři procentní body pohybu amerických akciových trhů odpovídají (co se týče tvorby, či zániku akcionářské hodnoty) ročním výdajům USA na zbrojení.

2

Zdroj: ML, Bloomberg

Pokud se z výše uvedené akcionářské perspektivy podíváme na země, jejichž moc spočívá ještě více ve vojenské síle než v akciových trzích, dostáváme se do jiných rovin než v USA. Například taková Čína i minimálními změnami ve svém vojenském rozpočtu rozhoduje o mnohem větší tvorbě/destrukci bohatství, než značné pohyby jejího akciového trhu. Což vlastně znamená, že veškerá letošní pozornost zaměřená na vlnobití na čínských akciových trzích měla být vlastně věnována něčemu mnohem důležitějšímu. Třeba čínskému budování umělých ostrovů.

Apple má nyní kapitalizaci ve výši cca 680 miliard dolarů, Exxon na 343 miliardách dolarů. Takže tato čísla jsou řádově stejná jako ony rozpočty, ale takto přímo jde skutečně jen o srovnání pro zajímavost. Pokud se čtenář brání i srovnávání výdajů na zbrojení s pohybem trhu, lze samozřejmě použít i prostý nominální produkt. Zjistíme, že výdaje na zbrojení v USA jsou zhruba na úrovni produktu zemí jako je Švédsko, Polsko, Nigérie, či Argentina.

Zbrojení, nebo pomoc


Možná, že největší relevanci má srovnání s tím, kolik daná země dává na pomoc jiným. Tyto výdaje shrnuje poslední graf, který je v milionech dolarů, ale pokud jej budeme číst podle našich zvyklostí (tedy jako s desetinou čárkou), můžeme přímo srovnávat s miliardami z grafu prvního:

3

Zdroj: OECD

Poměr mezi výdaji na zbrojení a na pomoc je tedy tristní. A nic na tom nemění fakt, že v řadě oblastí to nyní bez zbrojení možná nejde a také existuje řada problémů, které se větší finanční pomocí nevyřeší. Pokud zůstaneme u konkrétních čísel, můžeme říci, že Spojené státy zde ve srovnání se zeměmi jako je UK, či Japonsko propadají – jejich výdaje na zbrojení jsou v poměru ku pomoci mimořádně vysoko. Ale to by možná byla nefér úvaha, protože se lze bavit o tom, nakolik se V USA zbrojí i za jiné (a ti tak kvůli tomu možná mohou více pomáhat). Poměrně pozitivně pak vyznívá poměr zbrojení/pomoc u zemí, jak je Německo, ale ani zde jej nelze brát izolovaně.




Čtěte více:

MF zlepšilo odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok
30.10.2015 14:16
Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v ...
Chicago potěšilo růstem podnikatelské aktivity
30.10.2015 15:12
Index podnikatelské aktivity sestavovaný ISM v Chicagu se v říjnu sluš...
USA - Říjnová revize zpomaluje růst spotřebitelské důvěry
30.10.2015 15:13
Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou universitou v říj...

Váš názor
  • Mně se vlice líbí ten ...
    02.11.2015 19:05

    ..potentát sedící cca 2000km od Prahy. Než si to zdejší rudokopytníci na mapě odměří, aby zjistili kde to je tak je od nich na chvílí pokoj ..
    .
  • Pěkné, ale zbytečné aritmetické cvičení
    02.11.2015 9:38

    Nutným předpokladem pro konstatování, že jde o mrhání zdroji, je, že všichni účastníci jsou racionální ve smyslu ekonomickém. Jenže to minimálně u jednoho potentáta sídlícího cca 2000 km na SV od Prahy neplatí. Takže tu máme subjekt(y), kterým nejde o ekonomiku (což naznačuje i monokulturní zaměření oné země), ale o území, moc či vliv. V tom případě je ale zbrojení na straně ostatních v ekonomickém smyslu zcela racionální, poněvadž zadržují dopady iracionality oponenta na jejich ekonomiku. Kdybychom například zrušili NATO a jeho členské armády a věnovali "ušetřené" peníze na rozvojovou pomoc, další vlnu zelených mužiků nebude mít kdo zastavit. A ačkoli třeba české území nebude přímo postiženo, české banky mohou přijít na buben když zelenými mužiky obsazení/vyrabovaní dlužníci (na oslavách výročí prisojediněnia Krymu za účasti kremelských potentátů se např. řvalo "další zastávka Finsko a Polsko!") přestanou splácet své závazky.
    mirek
Aktuální komentáře
07.05.2025
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba