Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec politiky jednoho dítěte

Konec politiky jednoho dítěte

11.11.2015 15:44

Jeden návštěvník Číny na stránkách FT před několika dny popisoval, jak cestoval na lodi se skupinou lidí: Čtyři ve starším věku, dva v mladším a jedno dítě. Šlo prý evidentně o rodiče a prarodiče a všichni „tancovali“ kolem jejich nejmladšího potomka. Tato rodinná struktura je důsledkem politiky jednoho dítěte, která se v posledních dnech dostala opět do popředí zájmu médií. Protože skončila.

Téma bylo mimo jiné zmíněno i na FTAlhaville a to v ryze tržním kontextu: Japonská společnost Okamoto Industries má ve svém výrobkovém portfoliu i kondomy. Při pohledu na vývoj ceny jejích akcií za poslední tři roky je patrné, že z hlediska návratnosti jde o hodně zajímavý titul, v roce 2015 se pak dějí skutečně velké věci. Propad, který nastal v posledních týdnech, někteří dávají do přímé souvislosti právě s vývojem v Číně.

Jinak řečeno, změna politiky znamená „kondomy nakrátko, dlouhé pozice na plenách a dudlících“. I když jako laikovi se mi zdá, že technologie výroby dudlíků a kondomů by se nemusela zase tak lišit a kondomárny by tak nakonec mohly být zajištěním proti všem scénářům dalšího vývoje. Prostě se změní na dudlíkárny.


pol-2

Ani čínská porodní revoluce nezpůsobí revoluci demografickou

Morgan Stanley v souvislosti s posledním vývojem přináší následující graf, který dává do souvislosti bohatství (HDP na hlavu na ose x) a počtem dětí na jednu ženu. Body je proložena křivka a přestože vztah má daleko do dokonalosti je jasně patrné, že je negativní. Nechci fušovat do řemesla sociologům a specialistům na toto téma, kteří mají jistě řadu teorií vysvětlující, proč s bohatstvím klesá velikost rodin (nebo s velikostí rodin klesá bohatství). Přesto si dovolím tvrdit, že vztah je intuitivní a odpovídá tomu, co vidíme kolem sebe. Pokud zůstaneme u Číny, je z grafu patrné, že při současných úrovních příjmů by tamní rodiny měly mít mnohem více dětí, než je tomu nyní. Trend by měl být tedy jasný jak podle „peněz“, tak podle situací, kdy šest dospělých vkládá svou radost a sny do jednoho potomka.

-1

Credit Suisse očekává, že čínské změny budou znamenat dalších 3 – 6 milionů dětí ročně. To zní jako populační revoluce, ale tento „tanker“ bude ve skutečnosti měnit směr jen velmi pomalu. V roce 1990 tvořili lidé starší šedesátí let asi 8 % čínské populace – viz poslední graf. Nyní je to zhruba dvojnásobek (tedy 15 – 16 %). I kdyby se začali Číňané chovat v souladu s výše uvedeným grafem, projeví se to jen postupně. Podle současných projekcí by tak mělo i nadále docházet k dramatickému stárnutí populace a v roce 2040 by mohl podíl starších lidí dosáhnout více než 30 %:

pol-1

Poměr zhruba jednoho potenciálního penzisty na dva nepenzisty znamená velké ekonomické tlaky (což budeme testovat my sami). Natixis v souvislosti s uvedeným zmiňuje několik základních dopadů na čínskou ekonomiku: Prudký pokles potenciálního růstu, který se projeví v celé ekonomice (včetně inflace) a také v cenách komodit. Dále posun čínské ekonomiky od vnějších přebytků k deficitům a postupný pokles jejích zahraničních investičních aktiv. To znamená, že na globálních dluhopisových trzích by měly sílit prodejní tlaky. Hovoříme přitom o době, kdy bude Čína v globální ekonomice ještě větší silou, než dnes.

Každodenní hektický vývoj na trzích nám často vytěsňuje podobné dlouhodobé trendy mimo naší pozornost. A je pravda, že jejich efekty je v kratším období poměrně těžké vysledovat (mimo extrémnějších jevů, jako je propad cen akcií kondomáren). V delším období jsou ale rozhodující a čínský demografický vývoj aspiruje z hlediska globálních megatrendů na přední pozice důležitosti.


Váš názor
 • Tak
  12.11.2015 18:26

  oni ty vyděrače a překupníky s lidskými životy ještě podporují...http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/386256-evropska-unie-da-turecku-tri-miliardy-eur-na-uprchliky.html...a jejich šéf člen Muslimského bratrstva z toho ještě vytříská prachy..styďte se šmejdi
  el mrcoch
  • Re: Tak
   12.11.2015 18:36

   Kemal Ataturk, bez dvojtečky nad u, se musí obracet v hrobě...
   el mrcoch
   •  
    12.11.2015 18:57

    Je třeba za každou cenu preventivně předejít jakýmkoliv úvahám o tom, že by snad Turecko mohlo zapochybovat o své loajalitě k západním strukturám. Něco podobného tu bylo nedávno s Řeckem.
    kadanfm
    • Nevidím
     12.11.2015 19:07

     žádnou loajalitu, Ty ano??? Vidím pouze sobecký zájem...na všech liniích...přeber si to podle sebe..
     el mrcoch
     • Re: Nevidím
      12.11.2015 19:38

      Koupená loajalita. Tak jsem si to přebral.
      kadanfm
      • Myslím
       12.11.2015 19:46

       že je to horší...falešná
       el mrcoch
 • To je Tvůj a tvého zaměstnavatele velký omyl !
  12.11.2015 14:54

  Tento web je soukromým majetkem, a pokud jde o soukromý majetek, žádná demokracie neplatí, majitel má veškerá práva k čemukoli.
  AMN
  • Re: upřesnění
   12.11.2015 16:58

   citovala jsem Rup hejovo - Tento web je soukromým majetkem, a pokud jde o soukromý majetek, žádná demokracie neplatí, majitel má veškerá práva k čemukoli. - a doplnuji. Pravá každého končí tam, kde začínají práva druhého . Jsou to velmi zajímavé proklamace někoho, kdo tu veškerá práva mnoha diskutujících ZDE na tomto webu porušoval.
   AMN
  • Re: To je Tvůj a tvého zaměstnavatele velký omyl !
   12.11.2015 15:01

   ... protestuješ proti mazání Kalčiných stalkerských příspěvků?
   ☺lolek☺
 • dotaz
  12.11.2015 12:05

  proč se tady furt nové a nové příspěvky mažou, když nenesou absolutně žádné znaky urážení a vulgarizmy? nechápu.
  Jesse
  • Re: dotaz
   12.11.2015 13:01

   ... tady se mažou jen příspěvky Kalky, a to proto, že sem kopíruje pořád to samý.
   ☺lolek☺
   •  
    12.11.2015 13:06

    Tady se mažou i slušné neopakující se příspěvky podle toho, do jaké party se autor řadí. Naopak záplava prázdných jedovatých poznámek se ponechává často bez povšimnutí.
    kadanfm
    •  
     12.11.2015 13:21

     ... někdy se smažou i příspěvky celého vlákna. Ale každý vidí, že se hlavně mažou stalkerské příspěvky Kalky. S tím já bez výhrad souhlasím.
     ☺lolek☺
    •  
     12.11.2015 13:16

     Pravil moudrý a nestranný Kadanfm. Chtěl bych být tak nestraný jako Ty. Ovšem vzhledem k tomu, že Ty ani Jesse dph nechápe, nemůžezte pochopit, že bláboly jsou bláboly. Jen magor může tleskat tomu, když někdo opakovaně na všech vláknech vnucuje 3 roky svoje názory.
     Velkamedvědice
     •  
      12.11.2015 13:32

      Tak mi tedy zvopakuj, jestli se mají mazat "bláboly" (pravda, která se nehodí do krámu) a nebo vulgarizmy. My, kteří víme kdo platí DPH, umíme i rozlišovat mezi blábolem a sprostým slovem :-)) Pokud mě paměť neklame, admin presentoval, že mazány budou jen sprosté a urážející příspěvky. O blábolech nepadlo ani slovo.
      Jesse
      • ... neumíš číst?
       12.11.2015 13:40

       Upozornění: Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány. Rovněž příspěvky, které neodůvodněně napadají autora nebo společnost Patria, budou vymazány. Pro kvalitní diskusi prosíme o věcné a korektní příspěvky k tématu. Děkujeme.
       ☺lolek☺
       • Re: ... neumíš číst?
        12.11.2015 13:42

        Tys ovšem takovou výzvu neakceptoval dost často, i když se mi tvé nevěcné, nesouvisející a nekonkrétní plky líbí :-))
        Jesse
        •  
         12.11.2015 13:47

         ... samozřejmě, že to dělám. Taky jsem pak občas mazán, a dokonce mám jako jediný zde ban. Ale nestěžuji si, beru to úkorně, v tom bych viděl ten rozdíl. Tento web je soukromým majetkem, a pokud jde o soukromý majetek, žádná demokracie neplatí, majitel má veškerá práva k čemukoli. Také bys měl soukromý majetek respektovat.
         ☺lolek☺
         •  
          12.11.2015 13:53

          Soukromí ve všech ohledech dokonce hájím. Pouze polemizuji na soukromém webu. Žádná jiná práva si neuzurpuji:-)
          Jesse
          •  
           12.11.2015 13:58

           ... ano, s tím nelze jinak, než souhlasit. A všichni by si měli vzít z naší příkladně korektní a přínosné diskuze příklad, především pak kadanfm, ze kterého se stává další stalker webu.
           ☺lolek☺
           •  
            12.11.2015 14:12

            Stalker webu - zasmál jsem se. Zrovna dnes to tak nevypadá, Rupheji!
            kadanfm
            •  
             12.11.2015 14:24

             ... to je v pořádku, i stalker může být zlobně veselý. Ty pronásleduješ VM, až z Tebe chlupy lítaj´, to je zjevné. VM nikdy nikoho nepronásledoval a nepronásleduje, vždy je obranář, ač někdy kontrapoduktivně. Ono ale nechat si $rát na hlavu je těžká disciplína.
             ☺lolek☺
             •  
              12.11.2015 14:29

              Jo, tak když si to myslíš, co s tebou nadělám? Nechám tě při tom!
              kadanfm
              •  
               12.11.2015 14:31

               ... nic jiného taky dělat nemůžeš, že.
               ☺lolek☺
      •  
       12.11.2015 13:39

       Jasně, ty cos nebyl nikdy podnikatelem ani plátcem to víš nejlíp. Kadanfm jakby smet. teoretici jsou nejlepší.A Kalka, která jako neplátce ani nepochopila, že nemohla nikdy vystavovat dańové dokldy je velký náčelník. Svůj názor si nechte, podstatná je praxe a názor finanční správy, který jsme mockrát doložil,ale neporonásledujte ty, co ho nemají. Problém je, že mě nezajímá Váš názor, na blbost máte právo, ale to lhaní a překrucování toho co jiný řekl, to je slušná špína.
       Velkamedvědice
       •  
        12.11.2015 13:40

        Takže lež je důvod ke smazání příspěvku? I ty demokrate :-))
        Jesse
     •  
      12.11.2015 13:19

      A tři roky na ně dokáží někteří reagovat a pomáhat zahltit diskuzi urážlivými poznámkami. Taky velice na úrovni.
      kadanfm
      •  
       12.11.2015 13:26

       Pořád lepší než nestraní srá.i, co si dovolí hodnotit jen napadané. Agresor, který debatu nesmyslně prodlužuje a zneužívá k osobním útokům, je pro nestranné sr.če hrdina.
       Velkamedvědice
       •  
        12.11.2015 13:32

        Tak ty jsi napadený chudáček? Hm, nejde to dohromady s tvým nickem.
        kadanfm
        •  
         12.11.2015 13:40

         Užij se pane nestranný a spravedlivý.
         Velkamedvědice
Aktuální komentáře
05.08.2021
17:55Vláda USA usiluje o to, aby polovina nových aut byla do roku 2030 na elektřinu
17:41Domácí zprávy pozitivní pro korunu, akcie míří dál nahoru  
17:14Další obrat mezi hodnotovými a růstovými akciemi
14:36ČNB zvedla hlavní sazbu opět o čtvrt bodu. Nová prognóza předjímala větší zvýšení
14:01ČSOB v pololetí skoro zdvojnásobila zisk. Velký zájem byl o hypotéky, rostly vklady i aktiva ve správě
13:34Britská centrální banka měnovou politiku nezměnila, varuje před vyšší inflací
13:12Provozní zisk Zalanda klesl, tržby splnily odhady. Akcie odepisují přes 7 procent
11:29Akcie Bayeru padají. Lepší prognózu zastínila horší čísla divize, která kdysi pojala Monsanto
11:15Evropské akcie drží směr, koruna posiluje před ČNB  
11:13Rolls-Royce dosáhl překvapivě vysokého zisku, u výhledu je ale opatrný
10:48Adidas se díky obnově poptávky po pandemii vrátil k zisku
10:28Větší tržby i objednávky. Dobré výsledky Siemensu posílají akcie nahoru
10:14Korunu, forint bude zřejmě pohánět stabilní dávkování vyšších sazeb, naznačuje průzkum  
10:05Česká zbrojovka, a.s.: Oznámení úrokové sazby dluhopisu Č.ZBROJOVKA VAR/2022, ISIN CZ0003513533
9:55Petr Dufek: Spotřebitelé se vracejí do obchodů
9:49Česká zbrojovka, a.s.: Oznámení o svolání řádné valné hromady Společnosti
9:14Tržby obchodníků v červnu vzrostly o 7,2 %, rychleji, než se čekalo
9:12Rozbřesk: ČNB dnes nejspíš zvýší sazby, koruna před zasedáním sílí
9:07Uber navzdory zdvojnásobení tržeb zůstal ve ztrátě
8:55Evropské burzy mohou ráno vyčkávat. Koruna vyhlíží zasedání ČNB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
adidas AG (06/21 Q2, Bef-mkt)
American International Group Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Banca Monte dei Paschi di Siena SpA (06/21 Q2)
Beyond Meat Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Cardinal Health Inc (06/21 Q4, Bef-mkt)
Carvana Co (06/21 Q2, Aft-mkt)
Cloudflare Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Constellation Pharmaceuticals Inc (06/21 Q2)
Continental AG (06/21 Q2)
Credit Agricole SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Datadog Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Dropbox Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
FireEye Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Illumina Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Moderna Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Monster Beverage Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Novavax Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Novo Nordisk A/S (06/21 Q2, Bef-mkt)
Plug Power Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Rolls-Royce Holdings PLC (Bef-mkt)
SeaWorld Entertainment Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Shake Shack Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Shop Apotheke Europe NV (06/21 Q2, Bef-mkt)
Square Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
TripAdvisor Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
ViacomCBS Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Virgin Galactic Holdings Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Zalando SE (06/21 Q2)
Zoetis Inc (06/21 Q2)
7:00Deutsche Lufthansa AG (06/21 Q2)
7:00Deutsche Post AG (06/21 Q2)
7:00KBC Group NV (06/21 Q2)
7:00Siemens AG (06/21 Q3)
7:30Bayer AG (06/21 Q2)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
8:00Glencore PLC (06/21 Q2)
8:00Outokumpu Oyj (06/21 Q2)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
12:30Cigna Corp (06/21 Q2)
13:00Duke Energy Corp (06/21 Q2)
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:00Kellogg Co (06/21 Q2)
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD