Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec politiky jednoho dítěte

Konec politiky jednoho dítěte

11.11.2015 15:44

Jeden návštěvník Číny na stránkách FT před několika dny popisoval, jak cestoval na lodi se skupinou lidí: Čtyři ve starším věku, dva v mladším a jedno dítě. Šlo prý evidentně o rodiče a prarodiče a všichni „tancovali“ kolem jejich nejmladšího potomka. Tato rodinná struktura je důsledkem politiky jednoho dítěte, která se v posledních dnech dostala opět do popředí zájmu médií. Protože skončila.

Téma bylo mimo jiné zmíněno i na FTAlhaville a to v ryze tržním kontextu: Japonská společnost Okamoto Industries má ve svém výrobkovém portfoliu i kondomy. Při pohledu na vývoj ceny jejích akcií za poslední tři roky je patrné, že z hlediska návratnosti jde o hodně zajímavý titul, v roce 2015 se pak dějí skutečně velké věci. Propad, který nastal v posledních týdnech, někteří dávají do přímé souvislosti právě s vývojem v Číně.

Jinak řečeno, změna politiky znamená „kondomy nakrátko, dlouhé pozice na plenách a dudlících“. I když jako laikovi se mi zdá, že technologie výroby dudlíků a kondomů by se nemusela zase tak lišit a kondomárny by tak nakonec mohly být zajištěním proti všem scénářům dalšího vývoje. Prostě se změní na dudlíkárny.


pol-2

Ani čínská porodní revoluce nezpůsobí revoluci demografickou

Morgan Stanley v souvislosti s posledním vývojem přináší následující graf, který dává do souvislosti bohatství (HDP na hlavu na ose x) a počtem dětí na jednu ženu. Body je proložena křivka a přestože vztah má daleko do dokonalosti je jasně patrné, že je negativní. Nechci fušovat do řemesla sociologům a specialistům na toto téma, kteří mají jistě řadu teorií vysvětlující, proč s bohatstvím klesá velikost rodin (nebo s velikostí rodin klesá bohatství). Přesto si dovolím tvrdit, že vztah je intuitivní a odpovídá tomu, co vidíme kolem sebe. Pokud zůstaneme u Číny, je z grafu patrné, že při současných úrovních příjmů by tamní rodiny měly mít mnohem více dětí, než je tomu nyní. Trend by měl být tedy jasný jak podle „peněz“, tak podle situací, kdy šest dospělých vkládá svou radost a sny do jednoho potomka.

-1

Credit Suisse očekává, že čínské změny budou znamenat dalších 3 – 6 milionů dětí ročně. To zní jako populační revoluce, ale tento „tanker“ bude ve skutečnosti měnit směr jen velmi pomalu. V roce 1990 tvořili lidé starší šedesátí let asi 8 % čínské populace – viz poslední graf. Nyní je to zhruba dvojnásobek (tedy 15 – 16 %). I kdyby se začali Číňané chovat v souladu s výše uvedeným grafem, projeví se to jen postupně. Podle současných projekcí by tak mělo i nadále docházet k dramatickému stárnutí populace a v roce 2040 by mohl podíl starších lidí dosáhnout více než 30 %:

pol-1

Poměr zhruba jednoho potenciálního penzisty na dva nepenzisty znamená velké ekonomické tlaky (což budeme testovat my sami). Natixis v souvislosti s uvedeným zmiňuje několik základních dopadů na čínskou ekonomiku: Prudký pokles potenciálního růstu, který se projeví v celé ekonomice (včetně inflace) a také v cenách komodit. Dále posun čínské ekonomiky od vnějších přebytků k deficitům a postupný pokles jejích zahraničních investičních aktiv. To znamená, že na globálních dluhopisových trzích by měly sílit prodejní tlaky. Hovoříme přitom o době, kdy bude Čína v globální ekonomice ještě větší silou, než dnes.

Každodenní hektický vývoj na trzích nám často vytěsňuje podobné dlouhodobé trendy mimo naší pozornost. A je pravda, že jejich efekty je v kratším období poměrně těžké vysledovat (mimo extrémnějších jevů, jako je propad cen akcií kondomáren). V delším období jsou ale rozhodující a čínský demografický vývoj aspiruje z hlediska globálních megatrendů na přední pozice důležitosti.


Váš názor
 • Tak
  12.11.2015 18:26

  oni ty vyděrače a překupníky s lidskými životy ještě podporují...http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/386256-evropska-unie-da-turecku-tri-miliardy-eur-na-uprchliky.html...a jejich šéf člen Muslimského bratrstva z toho ještě vytříská prachy..styďte se šmejdi
  el mrcoch
  • Re: Tak
   12.11.2015 18:36

   Kemal Ataturk, bez dvojtečky nad u, se musí obracet v hrobě...
   el mrcoch
   •  
    12.11.2015 18:57

    Je třeba za každou cenu preventivně předejít jakýmkoliv úvahám o tom, že by snad Turecko mohlo zapochybovat o své loajalitě k západním strukturám. Něco podobného tu bylo nedávno s Řeckem.
    kadanfm
    • Nevidím
     12.11.2015 19:07

     žádnou loajalitu, Ty ano??? Vidím pouze sobecký zájem...na všech liniích...přeber si to podle sebe..
     el mrcoch
     • Re: Nevidím
      12.11.2015 19:38

      Koupená loajalita. Tak jsem si to přebral.
      kadanfm
      • Myslím
       12.11.2015 19:46

       že je to horší...falešná
       el mrcoch
 • To je Tvůj a tvého zaměstnavatele velký omyl !
  12.11.2015 14:54

  Tento web je soukromým majetkem, a pokud jde o soukromý majetek, žádná demokracie neplatí, majitel má veškerá práva k čemukoli.
  AMN
  • Re: upřesnění
   12.11.2015 16:58

   citovala jsem Rup hejovo - Tento web je soukromým majetkem, a pokud jde o soukromý majetek, žádná demokracie neplatí, majitel má veškerá práva k čemukoli. - a doplnuji. Pravá každého končí tam, kde začínají práva druhého . Jsou to velmi zajímavé proklamace někoho, kdo tu veškerá práva mnoha diskutujících ZDE na tomto webu porušoval.
   AMN
  • Re: To je Tvůj a tvého zaměstnavatele velký omyl !
   12.11.2015 15:01

   ... protestuješ proti mazání Kalčiných stalkerských příspěvků?
   ☺lolek☺
 • dotaz
  12.11.2015 12:05

  proč se tady furt nové a nové příspěvky mažou, když nenesou absolutně žádné znaky urážení a vulgarizmy? nechápu.
  Jesse
  • Re: dotaz
   12.11.2015 13:01

   ... tady se mažou jen příspěvky Kalky, a to proto, že sem kopíruje pořád to samý.
   ☺lolek☺
   •  
    12.11.2015 13:06

    Tady se mažou i slušné neopakující se příspěvky podle toho, do jaké party se autor řadí. Naopak záplava prázdných jedovatých poznámek se ponechává často bez povšimnutí.
    kadanfm
    •  
     12.11.2015 13:21

     ... někdy se smažou i příspěvky celého vlákna. Ale každý vidí, že se hlavně mažou stalkerské příspěvky Kalky. S tím já bez výhrad souhlasím.
     ☺lolek☺
    •  
     12.11.2015 13:16

     Pravil moudrý a nestranný Kadanfm. Chtěl bych být tak nestraný jako Ty. Ovšem vzhledem k tomu, že Ty ani Jesse dph nechápe, nemůžezte pochopit, že bláboly jsou bláboly. Jen magor může tleskat tomu, když někdo opakovaně na všech vláknech vnucuje 3 roky svoje názory.
     Velkamedvědice
     •  
      12.11.2015 13:32

      Tak mi tedy zvopakuj, jestli se mají mazat "bláboly" (pravda, která se nehodí do krámu) a nebo vulgarizmy. My, kteří víme kdo platí DPH, umíme i rozlišovat mezi blábolem a sprostým slovem :-)) Pokud mě paměť neklame, admin presentoval, že mazány budou jen sprosté a urážející příspěvky. O blábolech nepadlo ani slovo.
      Jesse
      • ... neumíš číst?
       12.11.2015 13:40

       Upozornění: Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány. Rovněž příspěvky, které neodůvodněně napadají autora nebo společnost Patria, budou vymazány. Pro kvalitní diskusi prosíme o věcné a korektní příspěvky k tématu. Děkujeme.
       ☺lolek☺
       • Re: ... neumíš číst?
        12.11.2015 13:42

        Tys ovšem takovou výzvu neakceptoval dost často, i když se mi tvé nevěcné, nesouvisející a nekonkrétní plky líbí :-))
        Jesse
        •  
         12.11.2015 13:47

         ... samozřejmě, že to dělám. Taky jsem pak občas mazán, a dokonce mám jako jediný zde ban. Ale nestěžuji si, beru to úkorně, v tom bych viděl ten rozdíl. Tento web je soukromým majetkem, a pokud jde o soukromý majetek, žádná demokracie neplatí, majitel má veškerá práva k čemukoli. Také bys měl soukromý majetek respektovat.
         ☺lolek☺
         •  
          12.11.2015 13:53

          Soukromí ve všech ohledech dokonce hájím. Pouze polemizuji na soukromém webu. Žádná jiná práva si neuzurpuji:-)
          Jesse
          •  
           12.11.2015 13:58

           ... ano, s tím nelze jinak, než souhlasit. A všichni by si měli vzít z naší příkladně korektní a přínosné diskuze příklad, především pak kadanfm, ze kterého se stává další stalker webu.
           ☺lolek☺
           •  
            12.11.2015 14:12

            Stalker webu - zasmál jsem se. Zrovna dnes to tak nevypadá, Rupheji!
            kadanfm
            •  
             12.11.2015 14:24

             ... to je v pořádku, i stalker může být zlobně veselý. Ty pronásleduješ VM, až z Tebe chlupy lítaj´, to je zjevné. VM nikdy nikoho nepronásledoval a nepronásleduje, vždy je obranář, ač někdy kontrapoduktivně. Ono ale nechat si $rát na hlavu je těžká disciplína.
             ☺lolek☺
             •  
              12.11.2015 14:29

              Jo, tak když si to myslíš, co s tebou nadělám? Nechám tě při tom!
              kadanfm
              •  
               12.11.2015 14:31

               ... nic jiného taky dělat nemůžeš, že.
               ☺lolek☺
      •  
       12.11.2015 13:39

       Jasně, ty cos nebyl nikdy podnikatelem ani plátcem to víš nejlíp. Kadanfm jakby smet. teoretici jsou nejlepší.A Kalka, která jako neplátce ani nepochopila, že nemohla nikdy vystavovat dańové dokldy je velký náčelník. Svůj názor si nechte, podstatná je praxe a názor finanční správy, který jsme mockrát doložil,ale neporonásledujte ty, co ho nemají. Problém je, že mě nezajímá Váš názor, na blbost máte právo, ale to lhaní a překrucování toho co jiný řekl, to je slušná špína.
       Velkamedvědice
       •  
        12.11.2015 13:40

        Takže lež je důvod ke smazání příspěvku? I ty demokrate :-))
        Jesse
     •  
      12.11.2015 13:19

      A tři roky na ně dokáží někteří reagovat a pomáhat zahltit diskuzi urážlivými poznámkami. Taky velice na úrovni.
      kadanfm
      •  
       12.11.2015 13:26

       Pořád lepší než nestraní srá.i, co si dovolí hodnotit jen napadané. Agresor, který debatu nesmyslně prodlužuje a zneužívá k osobním útokům, je pro nestranné sr.če hrdina.
       Velkamedvědice
       •  
        12.11.2015 13:32

        Tak ty jsi napadený chudáček? Hm, nejde to dohromady s tvým nickem.
        kadanfm
        •  
         12.11.2015 13:40

         Užij se pane nestranný a spravedlivý.
         Velkamedvědice
Aktuální komentáře
08.12.2022
12:31ASML a technologická smyčka kolem Číny  
12:12Banky mají rekordní ziskovost, ale to se může rychle změnit, varuje expert z McKinsey
11:48Evropští investoři vyčkávají, nejaktivnějšími tituly jsou telefonní operátoři  
11:27Investorům se nechce do akce, hlavní trhy většinou jen přešlapují  
11:26Allwyn International a.s. (dříve SAZKA Group a.s.): Zveřejnění regulatorní informace společnosti
11:25Dva roky po největším německém burzovním krachu začíná soud s šéfem Wirecardu
10:45BNP Paribas zkoumala tržní propady za 100 let. Toto se prý stane nyní
10:09Pilulka začala nově působit v Rakousku a pokračuje tak v expanzi do Evropy
9:19Nezaměstnanost v listopadu stagnovala na 3,5 procentech. Počet nabízených míst mírně klesl
9:08Rozbřesk: Inverze americké výnosové křivky se prohlubuje. Je recese nevyhnutelná?
8:54Futures ukazují na nevýrazný úvod obchodování v Evropě. Čínu znervózňují dluhopisy?  
8:50Cenové stropy na energie pro velké firmy by mohly být ještě letos, uvedl premiér Petr Fiala
6:06Podílové a hedgeové fondy sází na měkké přistání Fedu. Rizika jsou ale vysoká
07.12.2022
17:46Trhy proti Fedu?
17:05Odpoledne přeje dluhopisům či euru, akcie se snaží zvednout hlavu  
16:26Země EU jednají o stropu cen plynu ve výši 220 eur. Skupina států v čele s Německem varuje před ohrožením dodávek
16:06Volkswagen investuje do kmenové továrny ve Wolfsburgu 460 milionů eur
15:15V globálním dluhu tiká bomba za 65 bilionů dolarů. Skryté nebezpečí může ohrozit celý systém (+komentář)
13:32Rally na evropských akciích příští rok nečekejte, varuje Goldman Sachs i Bank of America
13:23O kompenzacích za zastropované ceny energií by mělo být jasno do konce letošního roku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (10/22 Q4, Aft-mkt)
DocuSign Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Chewy Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Costco Wholesale Corp (11/22 Q1)