Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nastane po čtvrtečním zasedání ECB švýcarské měnové dilema?

Nastane po čtvrtečním zasedání ECB švýcarské měnové dilema?

30.11.2015 16:28
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Podle švýcarských tvůrců měnové politiky je tamní měna stále značně nadhodnocena a tak bude nejen guvernér Švýcarské národní banky (SNB) Thomas Jordan velmi pozorně sledovat čtvrteční zasedání Evropské centrální banky ve Frankfurtu. ECB totiž zvažuje další uvolňování politiky a konečné rozhodnutí padne právě 3. prosince. Pokud tento týden ECB skutečně v rámci úsilí guvernéra Maria Draghiho přistoupí ke snižování depozitní sazby a euro v konečném důsledku oslabí, bude muset prezident Švýcarské centrální banky reagovat, pokud bude chtít frank udržet na uzdě.

Ačkoliv další plánované oznámení ze strany SNB by nemělo přijít dříve než 10. prosince, tato centrální banka již v minulosti dokázala překvapit. Jen těžko lze zapomenout šokující uvolnění kurzu švýcarského franku z počátku letošního roku. Pokud však bude chtít švýcarská centrální banka skutečně jednat, má jeden poměrně zásadní problém. Její pole působnosti je značně omezené a není mnoho atraktivních nástrojů měnové politiky, které může banka použít, aby frank udržela v patřičných mezích.

Čím dál silnější švýcarský frank

Oproti společné evropské měně posílil švýcarský frank jen za poslední desetiletí o 40 procent, čímž pomáhal v posledních letech udržovat inflaci na nule anebo dokonce pod ní. Navzdory negativním úrokovým sazbám a příležitostným intervencím frank podle guvernéra Švýcarské národní banky však zůstává značně nadhodnocený.

Spotový kurz EURCHF za poslední dekádu
-1
Intervence a stále vyšší devizové rezervy

Když se švýcarská centrální banka v lednu vzdala minimálního kurzu 1,20 franků za euro, dospěla k tomuto rozhodnutí z části proto, že analýza nákladů v poměru k přínosům, nevycházela až tak výhodně. Od té doby banka několikrát slíbila zaintervenovat a její devizové rezervy stouply o 10 procent. Podle průzkumu agentury Bloomberg má SNB pro potřebu intervencí k dispozici 165 miliard franků.

Devizové rezervy SNB za poslední dekádu (v miliardách CHF)
-1
Úrokové sazby

Švýcarská depozitní sazba se již nyní nachází na rekordním minimu v negativním pásmu na úrovni minus 0,75 procenta a švýcarští tvůrci měnové politiky chtějí udržovat úrokový diferenciál s eurozónou. Ten je obvykle měřen rozdílem ve výnosech švýcarských a německých vládních dluhopisů. Snížení depozitní sazby ECB by tento spread ještě zúžilo a švýcarská centrální banka by tak mohla cítit potřebu obnovit rovnováhu snížením tamní depozitní sazby. Podle průzkumu agentury Bloomberg by v takovém případě depozitní sazba ve Švýcarsku mohla klesnout až na minus 1,25 procenta. Švýcarské finanční instituce v čele s privátními bankami si však již nyní stěžují na současnou úroveň depozitních sazeb a jejich další snížení by jen posílilo jejich opozici.

Spread mezi výnosy německých (růžově) a švýcarských (fialově) desetiletých vládních dluhopisů je čím dál užší

-1
Zvyšování amerických sazeb a slabší frank vůči dolaru
Dobré zprávy mohou pro SNB přijít ovšem z opačné strany Atlantiku. V USA je totiž utahování měnové politiky v prosinci stále ve hře. Již v minulém týdnu dolar proti euru posílil na sedmiměsíční maximum právě v očekávání prosincové akce amerického Fedu, proti švýcarské měně posílil dokonce na pětiletá maxima. Právě to by přece jen mohlo částečně Švýcarské národní bance ulevit od tlaku vzhledem k tomu, že americká měna je hned po euru druhou nejdůležitější měnou užívanou v zahraničním obchodě.

Spotový kurz USDCHF - Švýcarský frank je proti dolaru na pětiletém minimu
-1


Zdroj: BBG


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data