Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Čína se může hodně naučit od Chattanoogy

Bernanke: Čína se může hodně naučit od Chattanoogy

4.12.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Od samého počátku tzv. růstového zázraku byla většina čínské ekonomiky řízena centrálně. Tento přístup se zaměřoval na těžký průmysl, investice do infrastruktury, přesun lidí z venkova do měst, podporu exportů, a to zejména exportů u výrobního sektoru. Tento model má svůj základ v komunistickém centrálním plánování, ale v Číně byl doplněn notnou dávkou tržní liberalizace a otevřenosti mezinárodní konkurenci. Došlo tak ke zvýšení produktivity a rychlému postupu po technologickém žebříčku směrem vzhůru. Až doposud byla tato strategie neuvěřitelně úspěšná a čínská ekonomika je dnes 2,5krát větší než před deseti lety.

Přístup založený na centrálním plánování ale nyní naráží na své limity a ekonomická aktivita se musí přesunout směrem od výrobního sektoru. Urbanizace ztrácí na tempu, byly využity všechny lehce dostupné příležitosti pro technologický pokrok. Vláda to chápe a snaží se o přechod na nový model, který by stál zejména na rozvoji služeb, včetně maloobchodu, zdravotní péče, vzdělání, finančnictví a dopravy. Tyto služby by v řadě případů měly zajišťovat menší firmy plně vystavené působení tržních sil. V současné době tvoří čínský sektor služeb asi polovinu čínské ekonomiky, zatímco ve Spojených státech to jsou přibližně čtyři pětiny. Posun směrem k novému modelu sebou nutně ponese zpomalování celkového tempa růstu. Příčinou je např. relativně nižší růst produktivity ve službách. Dá se také očekávat, že větší význam trhu sebou přinese i vyšší volatilitu celkové ekonomické aktivity ve srovnání s obdobím, kdy byla ekonomika řízena centrálně.

Průmyslová oblast Rust Belt v USA poskytuje ve vztahu k současné Číně zajímavou analogii. Města jako Chattanooga a Pittsburgh vznikly na základě těžkého průmyslu, který nakonec také narazil na svá omezení. Porovnání samozřejmě není dokonalé, protože problémy amerického těžkého průmyslu se dostavily hlavně kvůli intenzivní mezinárodní konkurenci. Podoba mezi Čínou a městem Chattanooga tu je ale přesto veliká, protože u obou je patrná daň, kterou si průmysl vybral na životním prostředí (město Chattanooga bylo v roce 1969 prohlášeno za nejvíce znečištěné město v USA).

Města v oblasti Rust Belt nakonec dokázala oživit jejich ekonomiku a stalo se tak právě díky přechodu od průmyslu ke službám. Chattanooga a jiná města pracovala na revitalizaci příměstských částí, zvýšení atraktivity pro návštěvníky z jiných částí USA, investovala do konferenčních center, snažila se o zlepšení životního prostředí, zlepšovala dopravní spojení a celkovou infrastrukturu a snažila se přilákat firmy z oblasti „čistého“ podnikání, jako jsou zdravotní sektor, technologie, finance a maloobchod. Pittsburghu velmi pomohla přítomnost univerzit, která vedla k vybudování výzkumného centra tam, kde dříve stály ocelárny.

Může Čína projít podobnou transformací jako Pittsburgh a další města v USA či ekonomika Japonska a Jižní Koreji? Kritickým bodem bude omezení dotací a státní podpory pro exportní sektor a těžký průmysl a zároveň podpora vzniku nových společností. V určitých oblastech bude hrát významnou roli spojení domácích a zahraničních firem, které přinesou své zkušenosti. Americká města ukazují, jak významné jsou investice do infrastruktury a podpora nové střední třídy. V Číně to konkrétně vyžaduje posílení sociální záchranné sítě, která domácnostem umožní snížit své úspory a naopak zvýšit výdaje. Silná střední třída stimuluje rozvoj nových odvětví a umožňuje, aby ekonomika fungovala i bez centrálního plánování.

Čínská ekonomika určitě čelí řadě krátkodobých problémů, včetně špatných úvěrů ve finančním systému, nadměrné kapacity v těžkém průmyslu či volatilního akciového trhu. V delším období je pro ni ale největší výzvou přechod od plánovaného hospodářství k takovému, které je řízeno „zdola“. Její vláda by se mohla poučit z toho, jak svůj ekonomický model změnila města v USA, která také závisela na těžkém průmyslu.

Autorem je Ben Bernanke.

Zdroj: Brookings

 


Čtěte více:

Rozbřesk – ECB jako velké zklamání
4.12.2015 9:10
Super-Mario neboli prezident ECB Draghi opět ukázal, že umí trhy překv...
Německé průmyslové objednávky v říjnu ožily
4.12.2015 9:12
Dnes ráno byla zveřejněna statistika německých průmyslových objednávek...
Technická analýza - Dolar se bude snažit smazat včerejší ztráty
4.12.2015 9:36
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad denním pivotem 1,0818 EURUSD....

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.6.2018
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu
18:01Akcie Erste a CETV si drobně pomohou v regionálním indexu, naopak u ČEZ  
17:50Nové technologie jsou vidět všude. Jen ne tam, kde by to bylo nejvíce potřeba
17:44Komerční banka, a.s. - zveřejňuje informaci o změnách v představenstvu
17:26Americká cla pokazila konec týdne. Dolar ztratil na atraktivitě, ale většinu zisků drží  
17:00Členská základna ČSSD schválila vstup do vlády s hnutím ANO
16:07Karel Sokolovský: Banka, která má potenciál (video)
16:05Trump rozhodl o uvalení nových cel na čínské zboží
14:51Těžařům v Kongu odzvonila měděná léta
13:13Perly týdne: Itálie je silná a němečtější než Německo
12:21Adobe mírně překvapil, přepálené akcie to neohromilo (komentář analytika)  
10:50Faktory, které nejvíce ovlivňují dlouhodobou návratnost investic
10:49Trhy lehce v negativní náladě, koruně se stále nedaří. Téma obchodních válek je zpět  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y