Americká centrální banka, Federal Reserve System, by už dále neměla nijak zasahovat do ekonomického dění. Říká to alespoň Ron Paul z Institute for Peace and Prosperity. Proč? Prý kvůli tomu, že to jediný způsob, jak obnovit ekonomickou stabilitu v USA a zabránit velké hospodářské krizi. „Možnou variantou je ale také to, že by po rozhodnutích FEDu mohli Američané používat alternativní měnu, než dolar,“ uvedl Paul ve svém komentáři.
Rozhodnutí FED způsobují krize
Rozhodnutí FEDu zvýšit úrokové sazby jistě přivítali ti investoři, kteří se spoléhají na úroky z úspor. Pro jejich investice je totiž zvýšení úrokových sazeb potěšitelnou zprávou. Jenže i tento malý nárůst prý oslabí kurz Amerického dolaru a nepříznivě ovlivní křehký vývoj na trhu práce. Ekonomové, kteří za podobnou kritikou stojí, se opírají o názor, že špatně načasované změny v nastavení úrokových sazeb způsobily v historii USA už řadu velmi vážných krizí, včetně Velké hospodářské krize. A za špatným načasováním vidí chyby FED. „Zatímco FED je zodpovědný za podpůrné kroky pro ekonomiku, za recese a deprese nemůže přísná měnová politika. Skutečnou příčinou ekonomické krize jsou volné peníze,“ říká ve svém komentáři Ron Paul.
Když FED zaplavuje trh uměle vytvořenými penězi, snižuje tím úrokové sazby, které jsou cenou peněz. Pokud jsou úrokové sazby FEDem uměle snižovány, místo přirozeného snížení trhem, firmy a investoři dostávají zkreslené signály z trhu. Výsledkem pak mohou být investice do určitých odvětví ekonomiky či aktiv, do kterých by se jinak peníze neukládaly. Takovým případem byly třeba investice do segmentu bydlení. „To vytváří dočasnou iluzi prosperity. Jenže kvůli tomu, že boom má kořeny v manipulaci úrokových sazeb FEDem, bublina splaskne a ekonomika sklouzne do recese,“ vysvětluje Ron Paul.
Jak zastavit nebezpečný kolotoč
A ekonomický kolotoč se podle něj poté roztáčí. Když bublina splaskne, FED nevyhnutelně přistoupí k pokusu o oživení ekonomiky. A to díky tvorbě „nových peněz“, které nastartují „cyklus boomu“ znovu od počátku. A tak jediným způsobem, jak se vyhnout budoucím potížím, je zastavení tvorby inflace a bublin, které svými rozhodnutími vytváří FED, tvrdí Ron Paul. S tímto postojem ale nesouhlasí někteří ekonomové a tvrdí, že cesta k zastavení systému, kdy FED de facto rozpoutává ekonomický chaos, je jiná. Spočívá v přijetí jasných pravidel pro nastavení měnové politiky, včetně změny tajného hlasování při rozhodování o změně nastavení měnové politiky.
Rostoucí tlak na FED od nejrůznějších skupin už ale nyní sklízí své ovoce. Návrh na zavedení pravidelného auditu aktivit americké centrální banky už dvakrát prošel parlamentem a finální hlasování o zavedení tohoto principu je naplánované na 12. ledna 2016. Američané tak mohou velmi rychle zjistit onu plnou pravdu o operacích FEDu.
Zdroj: Daily Reckoning, Institute for Peace and Prosperity