Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Nový rok ve znamení čínského strachu

Rozbřesk - Nový rok ve znamení čínského strachu

04.01.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Čínské akciové trhy vstupují do nového roku masivním výprodejem - po pádu o 7 % došlo k přerušení obchodování. To není pro rozvíjející se trhy a obecně riziková aktiva zrovna dobrý signál. Ranní čísla ukázala, že náladu v čínském průmyslu se nedaří stabilizovat - index PMI se propadl hlouběji pod klíčovou hodnotu 50ti bodů. To je v souladu s naším skeptickým pohledem na čínské hospodářství - v tomto roce čekáme další zpomalení dynamiky růstu.

Vedle toho sázkám na riziko rozhodně neprospívá roztržka mezi Saudskou Arábií a Iránem. Poté, co Saudská Arábie popravila šíitského duchovního, dav rozhořčených Iránců vypálil v Teheránu v neděli saudskou ambasádu. Rostoucí napětí na blízkém východě pomohlo cenám ropy zastavit výprodeje a najít pevnější půdu pod nohama. I když trochu pochybujeme o tom, že to ropě pomůže na dlouho, výprodeje akcií na rozvíjejících se trzích díky stabilnější ropě zatím nemusí nastartovat nijak výrazné zisky dluhopisů.

Kromě ropy a nálady na rozvíjejících se trzích bude v tomto týdnu důležité sledovat sérii klíčových makro-čísel z USA. Nijak dobře především kvůli levné ropě nedopadne pravděpodobně podnikatelská nálada v americkém průmyslu - očekáváme další výsledek hluboko pod 50. Štěstím americké ekonomiky je, že se průmysl na HDP podílí jen relativně malou měrou. Zatímco v Číně je to necelých 40 % HDP, v USA se podíl zpracovatelského průmyslu na HDP pohybuje okolo 10 %. I proto nehledě na špatnou náladu v průmyslu mohou opět dopadnout dobře čísla z amerického trhu práce. To vše bude zajímavé sledovat ve světle zápisu z prosincového zasedání Fedu. Ten může pomoci odhalit, jak moc při zvyšování sazeb američtí centrální bankéři táhnou za jeden provaz.

Region - forex
Poslední obchodní den roku nakonec přinesl přece jen nějaké vzrušení, zejména díky zlotému, který vůči euru oslabil asi o půl procenta. Podobně se dařilo i forintu, který navzdory přání ministra pro ekonomiku oslabil nad EUR/HUF 316. Kurz koruny se vůči euru měnil pouze nepatrně.

Dnes se trhy soustředí zejména na zveřejnění indexů podnikatelských nálad a na předběžný odhad polské inflace za prosinec. Ve druhém případě očekáváme stejně jako trh výsledek -0,4 % meziročně. V případě zápornějšího výsledku však může být zlotý dále pod tlakem, neboť by zvyšoval šance na další uvolnění měnové politiky poté, co dojde k výrazné obměně polského Výboru pro měnovou politiku (RPP). Kvůli změnám v RPP (respektive kvůli s nimi spojené nejistotě) očekáváme, že minimálně první čtvrtletí nebude z hlediska zlotého příznivé.

Dluhopisy

Dluhopisy se do nového roku pravděpodobně probudí v pozitivním světle. V tomto týdnu je přivítá prudký propad asijských akcií (viz úvodník). Na druhé straně dobrou náladu na dluhopisových trzích může mírnit stabilizace cen ropy, která jim naopak v uplynulých týdnech hrála do karet. Zajímavý bude také prosincový nárůst evropské inflace, ta by měla vyskočit na 0,4 % y/y.

Komodity
Ropa Brent začala obchodování v novém roce poměrně zhurta a cena měsíčního kontraktu se vyhoupla nad 48 USD/barel. Hlavním důvodem růstu je výrazné zhoršení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem, dvěma ze tří největších producentů ropy v rámci sdružení OPEC. Docela tak naopak zapadly zprávy o pokračujícím růstu vývozu ropy z Iráku (v prosinci 2015 meziročně o pětinu) a výraznější vliv tak má snad jen ranní prudký propad čínských akcií. Rozepře mezi Saúdy a Íránem však znamenají, že dohoda OPECu na případném kolektivním omezení produkce ropy v roce 2016 (která by se bez souhlasu Saúdů a Íránu) je ještě méně pravděpodobná.

 
 
 
 
 

Čtěte více:

TOP 10 grafů 2015 – aneb co si zapsat za uši z uplynulého roku
31.12.2015 11:30
Řecko – které zabrnkalo na nervy investorů Řeckou ságu je těžké shrnou...
Čína a Blízký východ srážejí asijské akcie na počátku nového roku dolů
04.01.2016 8:16
Hledání bezpečného investičního přístavu může podle hodnocení agentur...
Začátak roku v červeném
04.01.2016 8:32
Pražská burza v rámci vůbec poslední obchodní seance již minulého roku...

Váš názor
  •  
    04.01.2016 10:19

    Trhům se nelíbí, že čínský dělník už není ochoten pracovat 12 hod denně za hrst rýže. Tento vývoj je však ve skutečnosti velmi pozitivní a zdravý.
    FZ
    • FZ
      04.01.2016 11:02

      pokud by to tak bylo, souhlas. Bojím se však, že to bude momentálně spíš varianta, že čínský dělník obtížně shání práci byť jen za hrst rýže, protože Číně dochází dech a omezuje investice do infrastruktury (třeba i proto, že není co dýchat).
      lime
      • Re: FZ
        04.01.2016 15:19

        Čína dál masívně investuje do infrastruktury ,jen namátkou : 24.12. zahájení stavby obří vodní elektrárny Wudongde o 10 200 MW = 5 Temelínů , 25.12. a 1.1. - do provozu uvedeny dvě nové atomové elektrárny, 31.12. čínská armády oznámila stavbu druhé leadlové lodi o výtlaku kolem 50 000 tun v přístavu Dalian,...atd. A pokud jde o onen špinavý vzuduch, je to z větší části opět politická záležitost s cílem pošpinit Čínu. Mezi prvními 20 nejšpinavějšími městy světa není žádné čínské, Peking je dvacátý. Vedou města Indie, ale tam je demokracie a tedy není nutné pomlouvat režim. Je třeba rozlišit co je celoroční humus a krátkodbý humus, kdy žse spočte vzduch za celý rok, tak není Čína nejhorší. Jinak, průměrná mzda čínského dělníka u běžícího pásu je dnes 15 000 až 18 000 Kč , vzhledem k nižší cenové hladině vČíně už mají naši životní úroveň. Třeba učitelé na VŠ tam jsou zaplaceni lépe jak v ČR.
        xiluodu
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data