Japonská data o nových strojních objednávkách za listopad loňského roku skončila zklamáním. Oproti předchozímu měsíci se objem objednávek (bez lodí, SA) propadl o 14,4 %, což je jedna z nejnižších hodnot od roku 1996 (objednávky padly na dno v květnu 2015). Jedná se současně o výrazně horší výsledek, než trhem očekávaný 7,3procentní pokles, v říjnu navíc rostly nové průmyslové objednávky o 10,7 %. Nelichotivý pohled přináší rovněž meziroční srovnání, ve kterém sice objednávky poskočily o 1,2 %, avšak nedosáhly na konsensus 6,3 % (agentury BBG) a současně výrazně zpomalily oproti říjnu (+10,3 %).

Pokud bychom do nových objednávek zahnuli rovněž volatilní položku stavby lodí, celkový listopadový m/m propad by se prohloubil na 23,2 % (y/y +4,3 %). Strojní objednávky, zejména na m/m bázi, však patří k velice volatilním ukazatelům a nebylo by na místě m/m pokles zveličovat. Skutečností nicméně zůstává, že zpomalení tempa růstu v Asii a především otřesy v čínské ekonomice by mohly na japonský průmysl dopadnout velmi negativně. Podle indexu PMI by však kapitálové investice měly růst, což by naznačovalo, že listopadová data u strojních objednávek představují spíše odchylku, než změnu trendu. Také japonská administrativa, navzdory dnešním datům, počítá s mírným růstem strojních zakázek.
V Japonsku byly v noci publikovány také údaje o vývoji průmyslových cen – index PPI. Ten v prosinci zůstal v deflační zóně, y/y index odepsal 3,4 % a m/m zrychlil pokles na -0,3 z listopadových -0,1 procenta. Výrazný propad zaznamenaly opět importní ceny (-18,2 % y/y), což není vzhledem k vývoji na ropě nikterak překvapivá zpráva. Nižší ceny (m/m i y/y) hlásí za prosinec všechna průmyslová odvětví, u zpracovatelů surovin je pokles nejvýraznější. Výrobní ceny se drží v záporných hodnotách již sedm měsíců v řadě a výrobní deflace podporovaná levnou ropou stlačila ziskové marže japonských výrobců i na konci loňského roku. Současný propad cen černého zlata k úrovním okolo 30 USD pak naději na brzký návrat indexu PPI do kladných hodnot nedává.