Ropa zahájila i druhý měsíc letošního roku poklesem a to opět nepodpořeným ničím jiným než slabšími ekonomickými daty z Číny společně se skomírajícími nadějemi na dohodu o omezení produkce hlavních světových vývozců černého zlata. Pondělní data z druhé největší ekonomiky světa ukázala, že tamní průmyslový sektor se v lednu smršťoval zdaleka nejrychleji od roku 2012, což opět posílilo přetrvávající obavy o potenciální poptávku největšího světového konzumenta energií v době nekončícího přebytku na globálním ropném trhu. Navzdory pondělním ztrátám se však referenční ropa Brent obchoduje nad 35 dolary za barel a cena severoamerické WTI se pohybuje kolem 33 dolarů za barel, což jsou ceny po většinu ledna nevídané.
Rušná lednová horská dráha
První měsíc nového roku zahájila ropa ve velkém stylu jízdou po obří horské dráze, po které se s černou komoditou svezly i globální trhy. Šarvátky mezi Saudskou Arábií a Íránem si sice ropný trh nejprve vyložil pozitivně, hned druhý den nicméně převážily obavy o nemožnost dohody o případném omezení produkce mezi těmito dvěma významnými členy OPEC a propad cen byl znovu na světě. Obavy nejen o ekonomické zdraví Číny, kde znovu padal akciový trh a oslabovalo renminbi, střídal strach o nové dodávky z Iránu po lednovém zrušení sankcí, které by podle slov Teheránu mohly do půl roku být navýšeny až o 500000 barelů denně. Zhruba od 20. ledna však na ropě převážil pozitivní sentiment a poslední dva lednové týdny zakončilo černé zlato po předchozím propadu o desítky procent v plusu. Růst podpořilo jednak velice chladné počasí v Evropě a Severní Americe, které zvýšilo poptávku po topných palivech a posléze i dohady o možném mimořádném zasedání členských i nečlenských zemí OPEC za účelem jednání o omezení produkce a oživení trhu.
Ropa Brent v lednu 2016.
Rusko se v minulém týdnu vyjádřilo v tom smyslu, že je údajně plánováno mimořádné zasedání OPECu i s nečlenskými státy a Saudská Arábie navrhuje dokonce 5procentní snížení produkce. Rusko bylo údajně ochotno omezení produkce podpořit, pokud k němu přikročí i všichni ostatní producenti. Saudská Arábie však veškeré podobné dohady posléze dementovala a to navzdory tomu, že hospodářská situace některých členů OPEC se s levnou ropou viditelně zhoršuje. Venezuela již delší dobu apeluje na mimořádné zasedání a stanovení cenového dna, v půlce ledna tamní prezident vyhlásil dokonce stav ekonomické nouze. O víkendu další ropný producent Nigérie požádal o úvěry od Světové banky a Africké rozvojové banky v celkové výši 3,5 miliardy dolarů. OPEC dnes znovu zopakoval, že je příliš brzy hovořit o mimořádném zasedání.
Podle průzkumu agentury Reuters produkce ropy v Íránu v lednu dosáhla na novodobé maximum. Dodávky navýšily, ale i další členové OPEC Saudská Arábie nebo Irák. Celkem dodávky z Organizace zemí vyvážejících ropu tak v lednu vzrostly na 32,6 milionu barelů denně. Írán se navíc na žádném omezování produkce v současné chvíli určitě podílet nehodlá. Náladu na ropě by tak i v únoru mohly ovlivňovat obavy o globální ekonomický růst, slabost čínského jüanu a přetrvávající strach pramenící z nadbytku na ropném trhu. Později v letošním roce se kvůli nízkým cenám ropy očekává snížení produkce v USA, kde zásoby surové ropy i produktů nadále rostou. Otázkou zůstává, do jaké míry toto omezení vykompenzuje nárůst dodávek z Íránu.
Zdroj: RTRS, BBG, FT