Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejasné vyhlídky brzdí nákupní pokyny; Evropa se pravděpodobně zatím stabilizuje

Nejasné vyhlídky brzdí nákupní pokyny; Evropa se pravděpodobně zatím stabilizuje

09.02.2016 12:14
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Včerejší seance byla zase jednou z těch katastrofálních. Evropské akciové indexy se propadly místy i přes 3 %. Pod tlakem byly velmi silně tituly z bankovního sektoru.

Dnes ráno se v podobném duchu nesla i asijská seance ovšem bez Číny. Ta slaví nový lunární rok a na burzách se neobchoduje. To může být mimochodem možná štěstím, protože Čína je z pohledu akcií z určité části postavena na maržích a při realizaci velkých poklesů se jednak aktivují stop-loss pokyny ale mnohdy nucené margin call pokyny, což ve výsledku přilévá olej do ohně a dále ho rozdmýchává.

Japonský trh byl však otevřený a tak odepsal -5,40 %. V pohledu na segmenty nejvíce odepsaly informační technologie, spotřební zboží, finanční sektor nebo sektor základních materiálů. Všechny přes -6 %. Viděli jsme silný úprk do bezpečnějších aktiv. Akcie ztrácely, výnosy japonských dluhopisů napříč splatnostmi se propadaly. Poprvé se tak dostal výnos japonského benchmarkového desetiletého státního dluhopisu pod nulu. Aktuálně na -0,025 %. Stalo se tak vůbec poprvé od roku minimálně 1985.

jap_bond

jap_bond2

Mezi největší odpadlíky v Evropě patřily jednoznačně akcie v Řecku. V roční výkonnosti za celý rok 2016 patří akcie řeckého indexu k tomu nejhoršímu. Ani není divu, dostaly se na nejnižší ceny od roku 1990. George Athanasakis, šéf obchodování akcií společnosti Pantelakis řekl, že to byla doslova stávka kupců a viděli jsme jejich neklid kvůli rizikům pro globální růst. Podle statistiky index ASE, ztratil zatím 26 % v roce 2016. Je tak nejhorší mezi 93 světovými akciovými indexy, které sleduje agentura Bloomberg.

Možná, že celý problém způsobuje nejistota investorů. Je těžké nakupovat, když si nejste jisti situací. Všechno je tak nějak rozmazané v mlze. Co ECB týče, tak Mario Draghi naznačil při svém posledním vystoupení po zasedání ECB, že v březnu může přijít další snížení sazeb do záporu.

Včera vystoupil další z členů rady Benoit Coeure a řekl, že banka bude posuzovat aktuální stav na trzích a v ekonomice při svém březnovém zasedání. Ovšem řekl, že nebudou reagovat na tlak finančních trhů a na krátkodobé změny na trzích. Dodal, že banka bude reagovat jen v případě, že se fundamenty, které banka sleduje, výrazně změní.

Také uvedl, že banka sleduje inflaci v delším horizontu, vývoj v rozvíjejících se trzích a v neposlední řadě také to jestli se v eurozóně nenafukuje nějaká bublina.

Podle agentury Bloomberg je pravděpodobnost snížení depozitní sazby ECB z -0,3 % na -0,4 % tedy o 10 bps 76,3 %. Větší “cut” o 20 bps se čeká s pravděpodobností 23,7 %. Podobné je to i u hlavní sazby pro refinancování. Stále však čekáme až do března a do té doby se může odehrát mnohé. Proto rozhodnutí ECB je stále ještě nejasné a roli bude také hrát komentář k vývoji v ekonomice EMU od Maria Draghiho.

wirp_dep_rate_ECB

Podobně nejasný zato ostře sledovaný je zítřejší projev Janet Yellenové v americkém kongresu. Přestože americká data z trhu práce vypadala při nejhorším solidně. Pravděpodobně z úst Yellenové neuslyšíme žádné příliš jestřábí vyjádření. Na druhou stranu se nedá očekávat, že by Yellenová byla až příliš opatrná při hodnocení americké ekonomiky. To by pak mohlo přiživovat pesimismus investorů, kteří by to vnímali jako možnou známku problémů a nezvyšování sazeb tak rychle. Očekává se tak, že by měl být projev velmi vyvážený.

Že by se rychlost růstu sazeb v USA mohla zpomalit, naznačují znovu data od agentury Bloomberg, ještě na začátku ledna byla poměrně značná pravděpodobnost toho, že se na březnovém zasedání znovu sazby zvýší. Podle aktuálních dat tato pravděpodobnost propadla na nulu.

Zdá se však, že podle dat, která známe k dnešku, není příliš pravděpodobné zvýšení sazeb ani ve zbytku roku. Růst o 25 bps je při prosincovém zasedání pravděpodobný na 26,4 %. Nutno dodat, že jsme zatím v únoru a data o inflaci, z trhu práce apod. budou nadále ovlivňovat tyto pravděpodobnosti a hlavně komunikaci a konání FEDu. Pro nejbližší zasedání však růst sazeb z tohoto pohledu v aktuální situaci vypadá spíše nepravděpodobně podle dat Bloomberg.

wirp_US

Další nejasnou proměnnou v celé skládačce je dozajista inflace. Její vývoj byl značně poznamenán brutálním propadem cen ropy. Ta prostupuje celým spotřebním košem a tak se dá čekat, že odeznění tohoto jednorázového efektu bude ještě nějakou dobu trvat. Vynořují se tak obavy z deflačních tlaků. Otázkou zůstává, jestli tyto obavy mají reálný podklad, když tu máme jednorázový faktor, který v podstatě částečně brání tomu, aby bylo možné detailně rozklíčovat co je ještě efekt nízké ropy a co ne.

Aktuálně se obchoduje v Evropě smíšeně. Jsou tu tak známky jisté stabilizace. FTSE100 přidává +0,14 %, CAC40 ztrácí -0,28 % a DAX -0,07 %. Možná trochu překvapivě roste i trh ve Stockholmu, konkrétně OMX30 přidává +0,34 %. Ihned po otevření trhů stály trhy všechny v zeleném, pak otočily do mínusu, a teď jak vidíme, jemně korigují a obchodují kolem nuly s větším rozptylem.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Investing.com


Čtěte více:

Pokud nyní přijde recese, peníze z vrtulníků nás asi neminou
09.02.2016 11:00
Známý evropský ekonom Antonio Fatás poukazuje na to, že „pokud by se l...
Zlatí býci zvyšují sázky, Goldman Sachs ale drahému kovu nevěří…
09.02.2016 10:56
Pondělní naprosto nečekaná rudá vlna, která spláchla akciové trhy, opě...
Evropské indexy hledají směr, Vestas po výsledcích +7 %
09.02.2016 11:14
Západoevropské akciové indexy zahájily dnešní obchodní den nerozhodně ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta
9:26Banka BBVA nabídla více než 12 miliard eur akcionářům konkurenční Sabadell

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university