Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokud nyní přijde recese, peníze z vrtulníků nás asi neminou

Pokud nyní přijde recese, peníze z vrtulníků nás asi neminou

09.02.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Známý evropský ekonom Antonio Fatás poukazuje na to, že „pokud by se letos americká či evropská ekonomika propadla do recese, byla by to recese velmi výjimečná, a to v několika ohledech“. Za prvé, výnosová křivka by měla vysoký sklon, což není obvyklé. Během recesí je totiž obvykle plochá či dokonce invertovaná (viz graf s rozdílem výnosů dlouhodobých vládních dluhopisů a sazeb Fedu):

s1

Za druhé, reálné sazby Fedu (a také sazby ECB) dnes leží extrémně nízko a nacházejí se na podobné úrovni jako na začátku fáze expanze. U předchozích recesí ale byly reálné sazby touto dobou mnohem výše:

s2

Za třetí, nominální sazby by se při začínající recesi nacházely u nuly a tudíž by nebyl žádný prostor pro jejich další snížení. Během minulých recesí přitom došlo ke snížení nominálních sazeb o 4 – 7 procentních bodů (jak bylo zmíněno výše, podobný byl vývoj i u sazeb reálných). „Uvedené nám možná říká, že recese dnes není pravděpodobná. Pokud by ale skutečně nastala, nemá tradiční monetární politika velký prostor, aby s ní mohla bojovat. Museli bychom potom vážně uvažovat o tzv. penězích z vrtulníků,“ tvrdí Fatás

Problematice peněz z vrtulníků se před několika dny věnoval na stránkách Financial Times i ekonom Martin Wolf. Ten se odkazuje na studii od Resolution Foundation, která tvrdí, že příchod další recese v době, kdy budou sazby stále hluboko pod úrovněmi z roku 2008, je „vysoce pravděpodobný“. Centrální banky proto musí být na takovou situaci připraveny a v rámci příprav je nejdůležitějším krokem „přesvědčit veřejnost, že vědí, co dělají“.

Wolf dává za příklad ekonomiku Velké Británie. Tržní očekávání ukazují, že ještě v roce 2025 by se tam měly sazby pohybovat pouze na úrovni 2,5 %. Tedy na necelé polovině výše sazeb z roku 2007. Pravděpodobnost příchodu recese před rokem 2025 je přitom vysoká, a to samé platí o eurozóně, Spojených státech i Japonsku. Jaké mají tedy centrální banky možnosti?

„První možností je nedělat nic. Řada lidí se domnívá, že deprese očišťuje ekonomiku a tudíž je přesně tím, co potřebujeme. Podle mého názoru je takový názor šílený, protože škody by byly obrovské. Centrální banky by také mohly změnit své cíle. Mohly by začít používat úroveň nominálního produktu či vyšší inflační cíl. Ten by byl podle mě dobrý, ale banky nyní nejsou schopny dosáhnout ani cílů nižších. Ve výsledku by tak zvednutí cíle mohlo vést k destabilizaci očekávání. Bez efektivnějších nástrojů jsou ambicióznější cíle jen plácnutím do vody. Takže zbývá použití efektivnějších nástrojů, nebo intenzivnější využití těch stávajících,“ píše Wolf.

Nepříliš diskutovanou možností je oddlužení vyspělých ekonomik tím, že by se dluhové nástroje převedly na cenné papíry akciového typu. V extrémních situacích by podle ekonoma byl tento postup vhodný, ale v praxi by bylo složité jej použít. Další možností je větší program kvantitativního uvolňování či záporné sazby. A možnost poslední představují zmíněné peníze z vrtulníků, tedy tvorba peněz, které by přímo financovaly vládní výdaje či výdaje domácností.

„U tohoto nástroje, který se mi zdá nejlepší, je důležité, aby o jeho rozsahu rozhodovaly jen centrální banky. V tuto chvíli je pak nejdůležitější si uvědomit, že během další recese budeme asi potřebovat nějaký nekonvenční nástroj. Centrální banky by si tak pro něj už měly připravovat půdu a nečekat, až recese udeří,“ domnívá se Wolf.

Zdroj: FT, Blog Antonia Fatáse, profesora ekonomie na INSEAD


Čtěte více:

Apple, Samsung a vykořisťování dětí
08.02.2016 16:30
Řada firem tvrdí, že se drží svých striktních principů týkajících se p...
Německý průmysl hlásí další pokles
09.02.2016 9:08
Dnes ráno byla zveřejněna data o vývoji průmyslové produkce v Německu ...
Výprodeje rizika zpomalily a dnes ráno nemají velký dopad na měny
09.02.2016 10:16
Po masivním propadu japonských akcií naznačily evropské trhy v úvodu k...

Váš názor
 •  
  09.02.2016 11:29

  už jděte do říti s tím kvantitativním uvolňováním.....tahle politika dělá akorát chaos....začnou padat akcie a budeme zase uvolňovat....hlavně po nás potopa
  josef
  •  
   10.02.2016 10:49

   Nejsem si tedy jist, zda kvantitativní uvolňování něčemu zásadně prospělo, ale nevidím ani, že by napáchalo nějaké dramatické škody. Taky jsem z toho měl zpočátku velké obavy, ty se ale ani zdaleka nenaplnily a tak jsem změnil názor. Svět se mění a s ním je třeba měnit i ekonomické modely.
   ..
   • Jenom
    10.02.2016 10:54

    vesele roste zadlužení....ale to jistě nevadí poněvadž budeme nafukovat ještě dlouho a toto bych viděl jako nejnovější ekon. model...a pak už se to nějak samo vyřeší..
    el mrcoch
    • Re: Jenom
     10.02.2016 11:05

     Cio máš konkrétně na mysli? Kde a komu roste zadlužení? Každý dlužník má i svého věřitele. A podívej se o kolik vzrostla za poslední roky bilanční suma CB. Stačí aby se CB rozhodla své státní dluhopisy spálit a budeme ve stavu jako před 10 lety.
     ..
  •  
   10.02.2016 10:38

   Proč, tištění peněz jde i ČNB bez krize velmi dobře
   sgt.Mike
Aktuální komentáře
18.04.2024
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m