Londýnská těžařská společnost , která vlastní doly po celém světě a produkuje všechny možné komodity od diamantů přes železnou rudu až po nikl, tvrdě doplácí na propad cen komodit a poté, co již čtvrtým rokem v řadě vykazuje jen další ztráty, hodlá urychlit plány na opuštění aktivit spojených s uhlím a železnou rudou. Britská společnost se stala zdaleka prvním velkým londýnským těžařem, který si od ratingových agentur vysloužil hodnocení „junk“. Tedy alespoň takové hodnocení Anglu včera udělila Moody’s ze strachu o schopnost těžaře splácet dluhy vzhledem k přetrvávajícímu propadu cen surovin.
V uplynulém roce zdvojnásobila ztrátu na 5,62 miliardy dolarů. A narůstající ztráty nejsou zdaleka to jediné, co těžaře tíží, topí se totiž navíc v dluzích za 12,9 miliardy dolarů. Anglo se tak zoufale snaží situaci zvrátit a plánuje se soustředit na materiály s lepší poptávkou, jako jsou diamanty, platina nebo měď. Zároveň Anglo doufá, že prodejem dolů získá až 4 miliardy dolarů a zadlužení by letos ráda snížila pod 10 miliard dolarů.
Akcie za poslední rok
Zisk na akcii očištěný o některé položky v roce 2015 činil 0,64 dolaru, o rok dříve to však bylo 1,73 dolaru. Celoroční tržby klesly o 26 procent na 23 miliardy dolarů. V loňském roce přišla o tři čtvrtiny hodnoty poté, co se ceny kovů propadly na šestiletá minima. Po zveřejněných výsledcích akcie dnes nejprve zamířily vzhůru až o 7,7 procenta nicméně již před desátou hodinou dopolední obrátily do ztrát. Po poledni titul ztrácel přes 6 procent. Během posledních tří týdnů díky optimistickým spekulacím, že to nejhorší je již za společností, stoupla cena akcií Anglo o téměř 80 procent.
Britský těžař se již dříve zavázal snížit množství vlastněných dolů, omezit počet zaměstnanců a zastavit vyplácení dividendy. Ve střednědobém horizontu hodlá Anglo snížit zadlužení na 6 miliard dolarů, tedy zhruba o polovinu a vylepšit si tak investiční hodnocení. Společnost naopak neplánuje získat finanční prostředky prodejem nových akcií. Změna firemní strategie zahrnuje i postupný odklon od aktivit spojených nejen se železnou rudou. Do koupě a vybudování dolu Minas Rio v Brazílii přitom na počátku milénia investovala Anglo 14 miliard dolarů. Jmenovitě v tomto dole však nejdříve Anglo zvýší produkci a jeho prodej nebude okamžitý. Cena železné rudy v posledních třech letech vytrvale klesá kvůli záplavení trhu nízkonákladovou produkcí a oslabení čínské poptávky po oceli. Anglo zváží i možnost prodeje projektu Kumba v Jižní Africe a pokusí se prodat i uhelné doly Moranbah a Grosvenor v Austrálii. Na prodej jsou i operace vázané na nikl. Anglo má v plánu prodat 10 aktiv v první polovině roku.
Zdroj: BBG