Aktualizováno Index cen výrobců ve Spojených státech se leden mírně zvýšil o 0,1 procenta po 0,2procentním poklesu v prosinci. Jádrový index stoupl dokonce o 0,4 procenta a zrychlil tak z 0,2procentního prosincového růstu. Data jsou na meziměsíční bázi o tři desetiny bodu nad konsensem a překvapení se skrývá hlavně v rychlejším nárůstu marží v obchodě a cen dopravě.
Marže v obchodě v lednu stouply o 0,9 procenta a ceny v dopravě se zvýšily o 0,4 procenta, což je v obou případech podstatný rozdíl oproti poklesu v prosinci. Na straně zboží vidíme celkově propad cen o 0,7 procenta, za kterým je třeba hledat zejména 5procentní zlevnění energií (v rámci nich benzín -8,8 procenta). Druhá z nejádrových položek - potraviny - naopak zdražila o procento.
Meziročně jsou výrobní ceny v zámoří o 0,2 procenta níž. To ovšem znamená, že se deflace výrazně zmírnila z -1,0 procenta v prosinci. Stojí za tím jak efekt padající báze z přelomu 2014 a 2015, ale také překvapivý růst cenového indexu právě letos v lednu.
Po agresivních změnách v předchozích týdnech se do očekávání o sazbách Fedu znovu vrací zvyšování. Pro letošek už Fed Funds futures naznačují skoro 40procentní šanci, že sazby stoupnou. Dnešní data o výrobních cenách je v tom podporují. Nárůst marží v obchodě je dalším náznakem rostoucí poptávky, která je klíčová pro dynamiku ekonomiky i poptávkové inflační tlaky. Výnosy amerických dluhopisů tak po PPI lehce stoupají a dolar reaguje mírným posílením na hlavních párech.
