Aktualizováno Nálada mezi německými podnikateli se v únoru dál zhoršila. Index podnikatelské nálady Ifo spadl na 105,7 bodu - nejnižší úroveň v tomto roce. To vše především díky propadu očekávání, která jsou nejnižší od konce roku 2012. Na vině je podle nás v prvé řadě Čína a slabší poptávka z Asie. Ta zatím nemá zásadní dopad do současné výroby (soudě podle dobrého hodnocení současné situace), strach z další eskalace čínských problémů ale roste.

Mezi jednotlivými odvětvími opět ztrácí nejvíce exportně orientovaný průmysl. Lehké zhoršení nálady již pátý měsíc v řadě zaznamenává maloobchod. Věříme ale, že zde je horší nálada vzhledem k dobrým výkonům německého trhu práce spíše dočasná. Současné úrovně indexu Ifo ukazují na pokračování růstu okolo 1,3% (viz graf), kterým Německo rostlo již na konci uplynulého roku. I když německý spotřebitel může zrychlit své útraty, budeme nakonec rádi, když německá ekonomika v tomto roce poroste o 1,5%.
Spolu se slabými výsledky únorových podnikatelských nálad napříč eurozónou (PMI) bude index Ifo asi pro ECB argumentem, aby se v březnu rozhoupala k agresivnější měnové expanzi. I proto dnes opět euro slábne a může se pokoušet vrátit pod psychologickou hranici 1,10 EUR/USD. Horší německá čísla a vidina pokračující měnové expanze v eurozóně mohou také přispět k tomu, že koruna načas odpoutá z těsného okolí 27,00 EUR/CZK. Na výraznější oslabení ale česká měna nemůže pomýšlet. Výkony české ekonomiky zůstávají velice slušné a rostoucí přebytky Česka se zbytkem světa zůstávají pro korunu přirozeným trumfem v rukávu.
