Poslední obchodní seance měsíce února se pro ropu nese spíše ve smíšeném duchu a černé zlato prozatím nezaznamenává výraznější výkyvy jako v předešlých dnech či týdnech. Množí se sice náznaky, že přezásobený ropný trh konečně dosáhl svého dna, nicméně riziko dalšího poklesu cen ropy zůstává podle analytiků i nadále ve hře. Obrovský přebytek dodávek na globálním trhu bude totiž ještě nějakou dobu ceny černého zlata dost možná tížit.
Cena referenční ropy Brent po ostrém propadu z ledna vykazuje růstový trend. Od 11. února, kdy naposledy spadla pod 30 dolarů za barel, si Brent připsala již zhruba17 procent. Ropa WTI je na počátku nového týdne o něco slabší a to dílem rekordních amerických zásob, od 11. února ale její cena vzrostla o přibližně 27 procent.
Ropa Brent za poslední měsíc

Poslední data o americké produkci ukazují, že i na těžaře v USA konečně dolehly nízké ceny černého zlata. Počet aktivních ropných vrtů klesal podle pátečních dat již desátým týdnem v řadě na zdaleka nejnižší úroveň od prosince 2009. Analytici očekávají, že tento trend povede v letošním roce ke snížení americké produkce o 600000 barelů denně. Čerpání ropy v USA by se tak mohlo letos snížit o 5 procent na 8,7 milionu barelů denně. Nicméně producenti v USA také výrazně snížili hranici ceny WTI, která by pro ně představovala impulz k návratu na trh a to na 40 dolarů. Ještě před rokem hlavní američtí producenti přitom považovali za zajímavou cenovou úroveň až 60 dolarů za barel. Tyto poslední komentáře potvrzují neuvěřitelnou odolnost americké produkce a posílají konkurentům jasný vzkaz. Dopad snížení americké produkce by tak v případě dalšího růstu cen mohl mít daleko kratšího trvání, než se původně očekávalo.
Již 1. března by podle ruského ministra pro energetiku měla být dokončena jednání o zmrazení produkce na lednových úrovních mezi Ruskem a OPEC. Jakékoliv nové informace o pokroku v jednáních by se mohly v tomto týdnu stát i motorem cen. Reálný dopad této dohody na trh, který každý den nenalézá poptávku pro zhruba 1až 2 miliony barelů a bojuje se zpomalením růstu poptávky, by však mohl být spíše zanedbatelný. Nicméně ropa od 16. února, kdy se Rusko, Saudská Arábie, Katar a Venezuela předběžně dohodly na zafixování produkce, připsala zhruba 13 procent.
Počet otevřených pozic v kontraktech na severoamerickou ropu WTI, které sázejí na další pokles cen, spadl od poloviny února o více než 17 procent, tedy zdaleka nejníže od počátku tohoto roku. Býčí sázky na ropě ostře stoupají po jednáních o zmrazení produkce a známkách poklesu čerpání v USA spolu s rostoucí poptávkou po benzinu. Hedge fondy a další spekulanti navýšily v minulém týdnu o 14 procent počet čistých dlouhých pozic na ropě na vůbec nejvyšší úroveň od listopadu. Soudě podle nálady investorů tak lze říci, že ropa má možná to nejhorší za sebou.
Zdroj: RTRS, BBG