Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O (ne)závislosti Fedu na čínských problémech

O (ne)závislosti Fedu na čínských problémech

18.03.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Poslední zasedání Fedu jasně ukázalo, jak nelehké je dnes zbavit se dlouhodobě budovaného návyku na levné peníze a to i ve chvíli, kdy vidíte sílící domácí inflační tlaky a jste v pozici největší světové ekonomiky.

Americká jádrová inflace se podle statistiky národních účtů vyšplhala na 1,7 % (čtyřletá maxima), podle klasických cenových šetření dokonce na 2,3 %. Nezaměstnanost dál míří hlouběji pod 5 % a přírůstky nových pracovních míst v posledních měsících zatím nijak nepolevují. I když všechno rozhodně není růžové a především kvůli klopýtajícímu průmyslu aktuální růst americké ekonomiky není nijak oslnivý, pohled čistě na domácí čísla by v minulosti velel Fedu alespoň opatrně peníze zdražovat.

Problém je, že by se tak Fed vydal v tuto chvíli v zásadě proti všem. Strach z problémů Číny a řady dalších rozvíjejících se trhů vedl ECB, Bank of Japan i čínskou centrální banku v posledních měsících k uvolnění měnových kohoutů. Při minulých krizích na rozvíjejících se trzích Fed přitom nebral na zbytek světa ohledy. Situace se ale za posledních třicet let výrazně změnila. Spojené státy již netvoří třetinu světového HDP, ale jen zhruba pětinu. Váha Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik naopak výrazně narostla. Čínsky podíl na světovém HDP se dnes pohybuje okolo patnácti procent. Její význam pro globální růst byl ale o poznání vyšší - v posledních letech globální ekonomika vděčila Číně za zhruba 40 % růstu. Právě proto čínská nejistota dnes ovlivňuje rozhodování amerického Fedu daleko více než kdykoliv v minulosti. Americká ekonomika již jednoduše není tak velká a uzavřená jako bývala. I proto nemůže mít měnovou politiku, která se soustředí čistě na domácí fundamenty a nad vývojem v zahraničí mávne rukou. Přesto se jedná stále o největší světovou ekonomiku a dobrá kondice amerického spotřebitele má jistou setrvačnost, která by měla postupně vést k vyšším sazbám (v tomto roce očekáváme zvýšení 2x o 25 bps).

Region

Ačkoliv zlotý víceméně ignoroval lepší čísla z průmyslu za únor, která byla navíc podpořena i velmi dobrým výsledkem maloobchodu, tak během dne mírně posiloval. Na frontě s eurem se dařilo i forintu, který se tak vrátil do blízkosti hranice EUR/HUF 310. Koruna zůstává po zasedání Fedu v blízkosti hranice kurzového závazku ČNB.

Dnes je sice kalendář ekonomických událostí prázdný, ale večer bude agentura S&P revidovat maďarský rating. Ačkoliv změna ratingu v tuto chvíli pravděpodobná není, tak zlepšení výhledu na pozitivní lze očekávat. To se nicméně na kurzu forintu bude mít šanci projevit až v pondělí.

Dluhopisy

Výnos desetiletého německého bundu se příliš nezměnil, zatímco dlouhý konec americké křivky mířil lehce vzhůru. Dluhopisy žene do lehké defenzivy pokračující optimismus na akciových a komoditních trzích po středečním zasedání Fedu. Včera jim nepřálo ani další potvrzení zlepšující se nálady v americkém průmyslu (Philly Fed). Dnes se pozornost soustředí na americkou spotřebitelskou náladu, která by neměla trhům dát moc důvodů k návratu do bezpečných dluhopisů.

Komodity

Cena ropy včera dále mírně rostla a vyšplhala se na nová letošní maxima. Sklon forwardové křivky sice nenaznačuje, že by na trhu s ropou panoval extrémní nedostatek volných produkčních kapacit (a nepotvrzuje tak přímo vysokou nadprodukci), nicméně zároveň ani neukazuje, že by se bilance vyrovnávala. Cenu ropy však mohou i nadále podporovat zprávy o omezování produkce v USA, holubičí vyznění zasedání Fedu a zejména zprávy o plánované schůzce producentů v polovině dubna. Nicméně s tím, že by se k dohodě producentů na zmrazení produkce přidal i Írán, však ani nadále nepočítáme. Proto zůstává náš výhled na cenu ropy v následujících měsících v souhrnu negativní a očekáváme pokles cen ropy oproti současným úrovním.

 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba