Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Tahle země není pro mladý

Project Syndicate: Tahle země není pro mladý

31.03.2016 16:30

V posledních 20 letech se zhruba půl milionu Italů ve věku 18 až 39 let vystěhovalo do zahraničí, zejména do hospodářsky dynamičtějších zemí Evropské unie, jako jsou Německo, Francie a Velká Británie. A to jsou jen oficiální údaje; skutečná čísla jsou pravděpodobně mnohem vyšší, možná i více než dvojnásobná. Proč mladí Italové tolik touží odejít?

Z nedostatku politického zastoupení to není. Od roku 2013 se podíl poslanců mladších 40 let v italském parlamentu zvýšil z 7% na 13%. Itálie má dnes navíc jednu z nejmladších vlád ze všech rozvinutých zemí (pouze Francie je na tom lépe). A jednačtyřicetiletý premiér Matteo Renzi je nejmladším předsedou italské vlády v historii.

Přesto zůstávají mladí Italové hluboce nespokojení se stavem své země a s ekonomickými příležitostmi, které jim může nabídnout. Navzdory Renziho slibu, že zavede reformy s cílem omladit ekonomiku a instituce v zemi – na kteréžto platformě se dostal v roce 2014 k moci –, odešlo od té doby přibližně 90 000 Italů ve věku do 40 let.

Renziho poselství je sice chytře vymyšlené a optimistické, avšak nemůže zakrýt drsnou ekonomickou realitu dnešní Itálie. Ze všeho nejznepokojivější je míra nezaměstnanosti mladých lidí, která dosahuje 39% – je to jeden z nejvyšších poměrů v EU, který výrazně převyšuje unijní průměr 20%. A v situaci, kdy 26% lidí do 30 let nechodí do školy, nemá zaměstnání a ani se na něj nepřipravuje – jedná se o druhou nejvyšší míru v EU hned po Řecku –, se strukturální nezaměstnanost mladých lidí bude jen obtížně korigovat.

Dokonce i zaměstnaní mladí lidé mají důvod být nešťastní. Podle Eurostatu se mladí Italové řadí k lidem, kteří jsou nejméně spokojení se svým zaměstnáním, přičemž mnozí z nich jsou přesvědčení, že nejlepší pracovní místa zabírají ti, kdo mají dobré konexe. A korupce skutečně představuje pro Itálii dodnes velký problém; například poslední dva starostové Říma museli odejít z úřadu kvůli porušení zákona. A v loňském Indexu vnímání korupce, který sestavuje organizace Transparency International, figuruje Itálie na 61. místě, za všemi rozvinutými ekonomikami.

Ještě horší je, že italská ekonomika už léta stagnuje. Jistě, stále zůstává osmou největší ekonomikou světa s příjmem na obyvatele ve výši zhruba 26 000 eur a relativně vysokou mírou hrubých úspor na úrovni 18% HDP. Reálný HDP však v letech 2000 až 2015 lehce poklesl a reálný příjem na obyvatele se snížil o 0,5%. Zvlášť obtížné byly roky 2012-2014, kdy měla hluboká a vleklá recese za následek propad reálného HDP o 2,1% a propad reálných příjmů na obyvatele o 4,3%.

Není nijak překvapivé, že pro mnoho mladých lidí se emigrace jeví jako lepší možnost než nezaměstnanost či podzaměstnanost doma, kde jsou odkázaní na podporu svých rodin. Někteří z nich samozřejmě i v zahraničí skončí tak, že vykonávají nejistá či neuspokojivá pracovní místa. Pro většinu schopných a nejlépe kvalifikovaných mladých lidí je však šance na vybudování kariéry ve zvoleném oboru v zahraničí podstatně vyšší než v Itálii.

Proto nikoho nepřekvapí zjištění, že nejvyšší pravděpodobnost odchodu existuje u nejkvalifikovanějších Italů. Tento trend započal koncem 80. let u doktorandů a výzkumných pracovníků, kteří nemohli sehnat místo na místních univerzitách, hierarchicky ovládaných, náchylných ke korupci a živořících kvůli nedostatku financí. Později se k nim připojila řada dalších profesionálů, od lékařů a poskytovatelů zdravotní péče přes knihovníky až po softwarové specialisty.

Tento trend do jisté míry vyvažuje imigrace, kdy za každého Itala, který odejde ze země, přijdou (podle oficiálních údajů) tři novousedlíci. Z demografického hlediska je tento příliv cizinců – něco přes pět milionů osob neboli 8,3% populace – pro Itálii pozitivním vývojem. Kromě toho, že má Itálie po Německu nejstarší populaci v celé EU (na každého člověka ve věku do 15 let připadá v průměru 1,5 člověka staršího 65 let), také její úhrnná plodnost dosahuje 1,35 dítěte na ženu, kterážto hodnota patří mezi nejnižší na světě a je zhruba srovnatelná s Japonskem.

Omezená nabídka kvalifikovaných pracovních míst v Itálii v porovnání s jinými rozvinutými zeměmi v EU však ovlivňuje i migrační toky. Třicet procent zahraničních pracovníků v zemi se domnívá, že má kvalifikaci na lepší práci, než jakou vykonává, takže Itálie ztrácí přitažlivost, zejména pro kvalifikované profesionály. V důsledku toho se počet imigrantů přijíždějících každoročně do země snížil od roku 2007 na polovinu, zatímco počet emigrantů se ztrojnásobil.

A ti, kdo v Itálii zůstávají – Italové či cizinci –, obvykle patří k nejméně kvalifikovaným zaměstnancům. Přibližně 41% obyvatel Itálie má jen základní vzdělání, což je podstatně vyšší poměr než ve většině jiných evropských zemí (s výjimkou Portugalska, Malty a Španělska). Plných 17% obyvatel Itálie navíc odchází ze škol předčasně a jen 22% mladých lidí získá terciární vzdělání.

Dobré je, že se Itálie spolu se svými partnery z EU už zavázala ke zlepšení těchto vzdělávacích výsledků. Evropská komise ve své růstové Strategii Evropa 2020 – jejímž cílem je vytvoření „chytré, trvale udržitelné a začleňující ekonomiky“ – vyžaduje, aby země snížily do roku 2020 podíl osob předčasně opouštějících školu pod 10% a zajistily, aby nejméně 40% lidí ve věku 30-34 let mělo ukončenou nějakou formu vyššího vzdělání.

Tyto cíle však představují jen jeden aspekt efektivní strategie oživení italské ekonomiky a její schopnosti přitahovat špičkové talenty. Italská vláda musí splnit také svůj cíl dál zlepšovat flexibilitu trhu práce a bojovat s korupcí, a to i ve formě protežování příbuzných a známých. Stagnující světová ekonomika a dědictví dlouhé recese nicméně tomuto cíli nenahrávají, takže se reformy budou zavádět jen obtížně. Přinejmenším si to vyžádá nějaký čas.

Do té doby se budou mladí Italové dál snažit vybudovat si budoucnost jinde. Dokonce ani mladý a svěží premiér je nedokáže přesvědčit, aby v zemi zůstali.

Paola Subacchiová je výzkumnou ředitelkou pro mezinárodní ekonomii v organizaci Chatham House a hostující profesorkou Boloňské univerzity.


Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Íránská ekonomika po volbách
16.03.2016 16:00
Nedávné zisky provládních reformních kandidátů v íránských parlamentní...
Project Syndicate: Čína a budoucnost cen komodit
22.03.2016 14:00
Současné zpomalování růstu v Číně má nepochybně dalekosáhlé dopady na ...
Project Syndicate: Nová pravidla měnové hry
23.03.2016 16:30
Náš svět se potýká se stále nebezpečnější situací. Rozvinuté i rozvíje...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.07.2021
16:49Hilton se ve čtvrtletí vrátil k zisku, vliv delty na zájem o rekreaci nepozoruje. Akcie na rekordu
15:57Co letos ještě čeká ETF? Franklin Templeton přináší tři predikce
15:55Americká ekonomika zrychlila nepatrně, ale při silné soukromé spotřebě
15:09ČNblog: Rostoucí zadlužení státu, provázanost mezi vládním a finančním sektorem a rizika pro finanční stabilitu
14:21Erste předvede výrazný meziroční nárůst čistého zisku, odhaduje analytik Patrie Michal Křikava  
13:50Moneta Money Bank (Wüstenrot hypoteční banka) - oznámení o výplatě výnosu HZL WHB
13:28Analytik k výsledkům Volkswagenu: Znovu lepší výhled a ziskovost lepší než před koronavirem  
12:55Důvěra v české ekonomice klesá, komentuje sentiment v ČR analytik Petr Dufek
12:21Petr Dufek: Důvěra v ekonomiky zemí eurozóny na maximu
12:10Moneta představila z našeho pohledu smíšené výsledky, říká analytik Michal Křikava  
11:52Analytik k výsledkům Facebooku: Management varuje před pomalejším druhým pololetím  
11:30Uklidnění v Číně zlepšuje náladu i v Evropě. Fed směr neukázal  
10:51Globální dodávky čipů pro automobilky by se ještě letos mohly zlepšit
10:45Vyšší ceny ropy a plynu vykouzlily Shellu vyšší zisk. Plánuje vyšší dividendu i odkup akcií
10:36Volkswagen vykázal v prvním pololetí rekordní provozní zisk a navýšil celoroční prognózu
9:16Rozbřesk: Americký HDP vykáže ve druhém kvartále raketový růst
9:00Airbus zdvojnásobil výhled pro zisk. Chystá nový nákladní letoun A350
8:56Ford odolal propadu do ztráty kvůli nedostatku čipů a navíc zlepšil výhled pro celý rok
8:53Facebook zdvojnásobil zisk. Zároveň varuje před zpomalením tržeb
8:51Před otevřením trhů přinesla výsledky Moneta, Facebook i Airbus, futures ukazují na růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Air Liquide SA (06/21 Q2)
Airbus SE (06/21 Q2, Bef-mkt)
Amazon.com Inc (06/21 Q2)
ArcelorMittal SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
AstraZeneca PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
Cabot Oil & Gas Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Carlyle Group Inc/The (06/21 Q2, Bef-mkt)
Cellnex Telecom SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Comcast Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Credit Suisse Group AG (06/21 Q2, Bef-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Electricite de France SA (06/21 Q2)
Enel SpA (06/21 Q2, Aft-mkt)
First Solar Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Fortinet Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Gilead Sciences Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Hilton Worldwide Holdings Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
International Paper Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
JCDecaux SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
KLA Corp (06/21 Q4, Aft-mkt)
L'Oreal SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Mastercard Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Northrop Grumman Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Orange SA (06/21 Q2)
Peabody Energy Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
PG&E Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Pinterest Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Sanofi (06/21 Q2)
Skyworks Solutions Inc (06/21 Q3, Aft-mkt)
Spirit Airlines Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
STMicroelectronics NV (06/21 Q2, Bef-mkt)
TotalEnergies SE (06/21 Q2)
Twilio Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
United States Steel Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Volkswagen AG (06/21 Q2, Bef-mkt)
World Wrestling Entertainment Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Yum! Brands Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
7:00Anheuser-Busch InBev SA/NV (06/21 Q2)
7:00Nokia Oyj (06/21 Q2)
7:15Nestle SA (06/21 Q2)
7:30Danone SA (06/21 Q2)
7:30Telefonica SA (06/21 Q2)
7:30Veolia Environnement SA (06/21 Q2)
8:00Lloyds Banking Group PLC (06/21 Q2)
8:00Puma SE (06/21 Q2)
8:00Royal Dutch Shell PLC (06/21 Q2)
11:00EMU - Index důvěry ve službách
11:00EMU - Index důvěry ve zprac. průmyslu
12:30Repsol SA (06/21 Q2)
13:00Altria Group Inc (06/21 Q2)
13:00American Tower Corp (06/21 Q2)
13:00Eni SpA (06/21 Q2)
13:00Molson Coors Beverage Co (06/21 Q2)
13:05Citrix Systems Inc (06/21 Q2)
13:15S&P Global Inc (06/21 Q2)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:05T-Mobile US Inc (06/21 Q2)