Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Íránská ekonomika po volbách

Project Syndicate: Íránská ekonomika po volbách

16.3.2016 16:00

Nedávné zisky provládních reformních kandidátů v íránských parlamentních volbách poskytly prezidentu Hasanu Rúhánímu v polovině funkčního období vítanou vzpruhu. Obrovské ekonomické problémy však přetrvávají. A v nadcházejících měsících vytyčí právě ony bitevní linie mezi prezidentem a jeho ultrakonzervativními protivníky v parlamentu i mimo něj.

Volby se obvykle vyhrávají a prohrávají podél politických linií a ani nedávné hlasování v Íránu není výjimkou. V tomto případě však existují důvody věřit, že významným hnacím motorem politické změny byly ekonomické ohledy, o čemž svědčí i mohutná účast u hlasovacích uren. Od loňského července, kdy Írán podepsal průlomovou jadernou dohodu s pěti stálými členy Rady bezpečnosti Organizace spojených národů a Evropskou unií, dosahuje očekávání obyvatel, že se hospodářská situace zlepší, horečnatého vrcholu.

Rúhání si je důležitosti ekonomických očekávání dobře vědom; právě ona ho koneckonců vynesla v roce 2013 do prezidentské funkce. Nedávná předvolební kampaň opětovně čerpala sílu ze slibu zlepšení ekonomické situace, kterou těžce poznamenala léta tvrdých hospodářských sankcí a špatného domácího řízení. Proto dal Rúhání vysokou prioritu dosažení dohody s okolním světem, která udělá tečku za jadernou kapitolou a vydláždí cestu k hospodářskému zotavení.

Ekonomiku, kterou Rúhání zdědil od svého předchůdce Mahmúda Ahmadínežáda, pokřivily roky velkorysého přerozdělování ropných příjmů směrem k prezidentovým stoupencům a poté ji zasáhla stagflace v důsledku hospodářských sankcí, jež americký viceprezident Joe Biden označil za „nejtvrdší v historii“. V roce 2013, kdy Rúhání nastoupil do úřadu, přesahovala inflace 40% a HDP klesl o 6%.

Rúháního trampoty dále zhoršila hospodářská destabilizace po zavedení rozsáhlých finančních sankcí, jež odřízly Írán od mezinárodní bankovní soustavy. Země nemohla prodávat ropu a potýkala se s blokádou centrální banky ze strany Spojených států a EU, takže Rúhání čelil obrovským problémům, když se snažil nastartovat růst a zkrotit cenovou spirálu.

Určitých úspěchů dosáhl při snižování inflace, která dnes klesla na 13%. Rozproudění růstu se však ukázalo jako těžší úkol. Mezinárodní měnový fond předpovídá, že HDP bude letos stagnovat nebo se sníží, a íránskou ekonomiku by tak mohla čekat recese s dvojím dnem.

Vzhledem ke zrušení sankcí však dnes MMF očekává, že růst HDP dosáhne příští rok přibližně 5% – takové tempo by z Íránu učinilo nejrychleji rostoucí ekonomiku na Blízkém východě. Jeho dosažení bude nezbytné, pokud mají vzniknout pracovní místa; Írán obvykle trpí dvojcifernou mírou nezaměstnanosti, přičemž oficiální nezaměstnanost mladých lidí převyšuje 25%.

V cestě však stojí několik překážek. První z nich je kolaps cen ropy, jež se od poloviny roku 2014 propadly o 70%. K podobně nešťastnému vývoji došlo v roce 1999, kdy se prezident Muhammad Chátamí snažil uskutečnit vlastní reformní experiment a kdy ceny spadly pod hranici 10 dolarů za barel. Nepříznivý vývoj na mezinárodních ropných trzích tehdy stejně jako dnes zhatil první dva roky vládnutí reformně orientované administrativy.

Hlavní příčinou minulé krize byly faktory na straně poptávky související s asijskou finanční krizí. Tentokrát jsou to faktory na straně nabídky, které vytvářejí globální nadbytek ropy s podobnými výsledky. Zastánci konspiračních teorií to zřejmě nechápou, a tak jim lze odpustit poznámky v tom smyslu, že působení reformních prezidentů provází nepříznivý vývoj mezinárodních cen ropy.

Hlavní Rúháního problémy však mají vnitřní ráz. Pramení ze složité porevoluční institucionální architektury Íránu, kterou tvoří labyrint úřadů vybavených rozhodovacími pravomocemi a provázaných s dalšími orgány a agenturami, jež mají zajistit, aby přijaté normy byly v souladu s islámskými principy a revolučními standardy. V posledních desetiletích vedl tento systém na všech úrovních k obrovské politické fragmentaci, ne-li přímo k otevřenému frakčnímu boji. A právě v tomto labyrintu moci svádí Rúhání lítou bitvu s konzervativními protivníky – bitvu, která možná ještě zdaleka neskončila.

Rúháního ekonomické recepty – snaha otevřít hospodářství zahraničnímu obchodu a investičním tokům a zavedení hospodářských reforem, které po ukončení sankcí podpoří soukromý sektor – jsou totiž v rozporu s vizí íránských konzervativců tvrdé ruky. Tito takzvaní „principialisté“ prosazují „odolnou ekonomiku“ stojící po mnoha letech úsporných opatření na zásadě soběstačnosti a využívání domácích zdrojů. Rúháního touha prohlásit Írán za „zemi otevřenou k podnikání“ a povzbudit cizince, aby v íránské ekonomice převzali aktivní roli, proto u nich vyvolává stejné zděšení jako jaderná dohoda.

Oslabení mocenského bloku principialistů v příštím parlamentu je bezpochyby silným sdělením mladého íránského elektorátu. Je v souladu s tím, co někdejší americký prezident Bill Clinton řekl v roce 2005 moderátorovi Charliemu Roseovi: ze všech zemí, v nichž se konají volby, je Írán jediný případ, „kde liberálové či pokrokoví kandidáti získali v šesti volbách dvě třetiny až 70% hlasů… O žádné jiné zemi na světě to říct nemohu, a rozhodně ne o své vlasti.“

Clintona nepochybně potěší, že tento trend pokračuje i po deseti letech. Ačkoliv jsou však principialisté možná v defenzívě, rozhodně nejsou poražení, což dokládá i blížící se bitva o budoucnost ekonomiky.

Právě v této oblasti čeká Rúháního nejtěžší úkol. Po volebním vítězství je pro něj možná v sázce ještě víc, neboť zesílil tlak na to, aby naplnil všeobecná očekávání. Jak ovšem po prohře s Ahmadínežádem zjistil v roce 2005 Chátamí, růst a hospodářské zotavení nemohou jít na úkor touhy voličů po větší rovnosti a sociální spravedlnosti.

Hassan Hakimian, ředitel Londýnského blízkovýchodního institutu a docent ekonomie na SOAS, University of London, je spoluvydavatelem žurnálu Írán a globální ekonomika: Petropopulismus, islám a hospodářské sankce.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Dividendové miniportfolio - Evropa
15.3.2016 11:45
Finanční trhy se v prvním čtvrtletí letošního roku rozhodně nenudí. Pr...
Dividendové miniportfolio - USA
15.3.2016 13:45
Aktuální divergence měnových politik nahrává výběru dividendových titu...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.1.2017
22:30Wall Street zahájila nový týden mírným poklesem
19:11Investiční výhled Patria 2017: Přehled našich očekávání pro akcie, měny i ekonomiku  
17:56V cestě k úspěchu nové americké vlády stojí jediná věc. Ona sama
17:47Summary: McDonald's pomohly celodenní snídaně, Halliburton si teprve zvyká na vyšší ceny ropy
17:32Technická analýza: Dolar by se mohl odrazit od hodnoty 113,00 USDJPY a získat ztracené pozice
17:10Pražská burza v úvodu týdne pod tíhou Erste i ČEZu
16:47Dolar začátkem týdne brzdil narůstající ztráty  
16:16El-Erian: Pět ekonomických lekcí z vlády prezidenta Obamy
14:44České dráhy, a.s. - Oznámení úrokové sazby na 8. výnosové období dluhopisu České dráhy, a.s., VAR/2018, ISIN CZ0003510885
14:37Mládek: OKD by mohl odkoupit stát. Za jednu korunu
13:51Expert: Čínská centrální banka hraje "nebezpečnou hru"
12:32JPMorgan ke koruně: Čeští vývozci si ve čtvrtletí zajistí miliardy exportu
12:00Týdenní výhled: Dopady inauguračního projevu Trumpa, důležitá makrodata a klíčové firmy americké výsledkové sezóny  
11:04Prognóza výsledků O2CR za 4Q16: Stabilizace fixního volání a silná mobilní data  
11:00Apple se nelíbí praktiky Qualcommu. Žaluje ho o 1 mld. USD
10:41Evropa zahájila týden v červeném, Stoxx 600 nejníže od počátku roku
10:40Trhům se nelíbí Trumpův protekcionismus, dolar oslabil  
10:31Odstávka prvního bloku Temelína se posouvá. Začne 30. prosince
10:18Pražská burza vstupuje do nového týdne bez jasného směru
10:03Prognóza výsledků Unipetrol za 4Q16: Obnovení provozu a přijaté pojistné  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3M Co (12/16 Q4)
Advanced Micro Devices Inc (12/16 Q4)
AK Steel Holding Corp (12/16 Q4)
Allegheny Technologies Inc (12/16 Q4)
Apple Inc (12/16 Q1)
Baker Hughes Inc (12/16 Q4)
Capital One Financial Corp (12/16 Q4)
Danaher Corp (12/16 Q4)
EI du Pont de Nemours & Co (12/16 Q4)
Freeport-McMoRan Inc (12/16 Q4)
Koninklijke Philips NV (12/16 Q4)
Procter & Gamble Co/The (12/16 Q2)
VMware Inc (12/16 Q4)
1:30JP - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:40Johnson & Johnson (12/16 Q4)
13:00Verizon Communications Inc (12/16 Q4)
13:30Kimberly-Clark Corp (12/16 Q4)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů