Aktualizováno Náladová ropa se na konci tohoto týdne rozhodla dát přednost před pesimismem ohledně přebytku na trhu optimismu v souvislosti s plánovanou schůzkou producentů nejen z řad OPECu v katarském Dauhá 17. dubna, jejíž výsledkem by teoreticky mohlo být zmrazení produkce na lednových úrovních. Cena ropy tak v pátek stoupala u severoamerické WTI až o více než 6 procent a referenční Brent se přehoupla zpět přes 41 dolarů za barel.
Ropa WTI

Mimo nadějí na dohodu černé zlato podpořil i slabší dolar, oživení na finančních trzích a zlepšení některých ekonomických ukazatelů v USA a Německu, které vrhají pozitivní světlo na potenciální růst poptávky po palivech. K vylepšení sentimentu zároveň přispěly dohady o dubnovém poklesu ruské produkce a vyjádření tamního ministra pro energetiku Novaka. Ten uvedl, že doufá, že ropné národy budou schopné se v Kataru na zafixování produkce dohodnout. Aby toho nebylo málo, snižují se dodávky ze Spojených států a počet tamních aktivních vrtů. Americké zásoby navíc podle středečních dat EIA zaznamenaly překvapivý pokles. Referenční ropě Brent pomáhá i letní údržba ropných polí v Severním moři.
Bez ohledu na tržní sentiment faktem zůstává, že potenciální dohoda o zmrazení produkce by na současný převis nabídky nad poptávkou po ropě na globálním trhu neměla zásadní vliv. A to hlavně z toho důvodu, že lednové úrovně čerpání, o kterých se tak horečně diskutuje, se již ve většině případů blíží maximům produkční kapacity. Navíc je stále otázkou, jak se ostatní producenti nakonec postaví k odmítavému přístupu Íránu, který neustále opakuje, že poté, co se dočkal zrušení západních sankcí namířených proti tamnímu jadernému programu, bude produkci zvyšovat a ne zmrazovat. V následujícím roce ji hodlá zvednout o zhruba 800000 barelů denně, což pro představu zhruba odpovídá produkční kapacitě Kuvajtu. Zafixování produkce pro Teherán připadá v úvahu až pokud se vrátí na před sankční 4 miliony barelů denně. Saudský princ minulý týden koneckonců uvedl, že bez Íránu největší producent z řad OPEC na žádnou dohodu nepřistoupí.
Pro trh tak i nadále zůstává daleko podstatnější produkce ve Spojených státech, jejíž narůst do značné míry dopomohl k současnému tržnímu stavu. Podle Saxo Bank právě američtí producenti hrají při obnovování rovnováhy na trhu klíčovou roli. V případě dalšího růstu cen je i nadále ve hře riziko nárůstu vrtné aktivity ve Spojených státech. Za neudržitelnou považuje současnou cenu černého zlata investiční banka Jefferies a fundamentální skutečné oživení podle ní může přijít pouze s lepší rovnováhou na globálním trhu, se kterou nepočítá dříve než v posledním letošním čtvrtletí.
Zdroj: BBG, RTRS