Tuto neděli bylo v brazilských ulicích pořádně živo. Ruch však neměl na svědomí ani žádný významný fotbalový zápas ani tradiční karneval, ale hlasování dolní komory tamního Kongresu o obžalobě prezidentky Dilmy Rousseffové, které miliony Brazilců sledovaly živě v ulicích, barech nebo restauracích. Toto zásadní hlasování v Kongresu skončilo pro levicovou prezidentku ponižující prohrou a Sao Paulo nebo Rio de Janeiro rozzářily ohňostroje. Pravděpodobnost, že Rousseffová opustí post hlavy státu ještě před srpnovými Olympijskými hrami raketové stoupá.
Opozice v neděli pohodlně získala dvě třetiny hlasů potřebné k tomu, aby se Rousseffová, podezřelá z manipulace s rozpočtovými účty, zodpovídala brazilskému Senátu. Po třech dnech doslova nekonečných debat tak 367 zákonodárců hlasovalo pro obžalobu a pouze 137 proti. Horní komoře nyní na začátku května postačí k pokračování procesu obžaloby pouze jednoduchá většina hlasů a ta by znamenala konec Dilmy Rousseffové v prezidentském úřadu. Po dobu procesu by jí na postu hlavy státu nahradil vice prezident Michel Temer. Ten by se v případě, že Rousseffová bude shledána vinnou, stal i úřadujícím prezidentem až do konce původního Dilmina prezidentského mandátu v roce 2018.
Bitva o obžalobu prezidentky, která Brazílii otřásá v době nejhorší hospodářské recese od 30. let minulého století, rozděluje 200milionový národ snad ještě více než konec vojenské diktatury v roce 1985. Navzdory rostoucí míře nezaměstnanosti se však Dilma stále může spolehnout na podporu milionů pracujících Brazilců, kteří oceňují sociální programy její levicově vlády. Průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že obžalobu první prezidentky ženského pohlaví ani ne 2 roky po jejím znovuzvolení do funkce v roce 2014, podporuje více než 60 procent Brazilců. Kromě hospodářské recese podrážejí vládě Rouisseffové nohy i četná obvinění v souvislosti s korupční aférou kolem státní ropné společnosti . Rozbroje spojené s obviněními prezidentky navíc paralyzovaly činnost vlády v Brasilii a to navíc v době, kdy ekonomika v recesi v srpnu v Riu hostí letní Olympijské hry a má před sebou i boj s epidemií viru Zika, který je spojován s vrozenými vadami u novorozenců.
Brazilský akciový index Ibovespa od začátku roku přidal téměř 23 %

Brazilské finanční trhy by měly dle očekávání otevřít růstem. Víkendový výsledek hlasování je totiž zásadním krokem k ukončení 13 let trvající levicové vlády Dělnické strany v deváté největší ekonomice světa. Investoři vkládají naděje právě do vice prezidenta Temera, že dokáže vzkřísit podnikatelskou důvěru i růst 2bilionové ekonomiky. To byl také důvod nebývalého růstu brazilského akciového indexu Ibovespa v posledních týdnech. Navíc by dle mnohých odchod Rousseffové mohl pomoci k otevření klíčového ropného sektoru privatizaci.
Po propadech nejen hlavního akciového indexu, ale i oslabování brazilského realu jsme tak v letošním roce svědky pravého opaku. V naději, že Rousseffovou nahradí viceprezident Tmeer se svými pro trhy přijatelnějšími opatřeními včetně zvýšení významu soukromého sektoru v ekonomice, udělaly z brazilských akcií a měny jedny z letos nejvýkonnějších aktiv na světě. Jen chvilku po ohlášení výsledků burzovně obchodovaný fond vázaný na brazilské akcie přidal bezmála 4 procenta.
Zdroj: RTRS, BBG