Aktualizováno Index podnikatelské nálady sestavovaný německým institutem ZEW přináší za duben nečekané zlepšení, když index očekávání pro Německo povyrostl o 6,9 bodu oproti předchozímu měsíci na úroveň 11,2 b. (dlouhodobý průměr je 24,5 bodu). Jde o druhý měsíc v řadě, kdy se (budoucí) podmínky na německém trhu zlepšují. Finančním expertům dodává optimismus především uklidnění situace v Číně, která je pro Německo důležitým exportním trhem. Obavy však podle reportu vzbuzuje případný odchod Británie z EU a ohrožení obchodní výměny mezi Berlínem a Londýnem.
Dubnová statistika ZEW přináší zlepšení hospodářského výhledu také u všech ostatních pokrývaných zemí (EMU, USA, Japonsko, Francie a Itálie), výjimkou je pouze Velká Británie. Její výhled se kvůli riziku Brexitu opět zhoršil a více než pětina dotázaných odborníků čeká v příštích 6M zhoršení podmínek v britské ekonomice.
Pohled na hodnocení současné ekonomické situace v dubnu příliš radostný není. Hodnocení současných podmínek se pro německou ekonomiku mírně zhoršilo na 47,7 bodu (-3 b. m/m) a také ostatní ekonomiky si m/m mírně pohoršily. Trhy však hledí kupředu a tyto údaje proto nejsou tak zásadní.
Na úrovni inflačních očekávání převládá jednoznačný názor o budoucím zvýšení spotřebitelských cen. Dražší ropa by se měla postarat o velkou část cenového nárůstu, přičemž největší důvěru v růst indexu CPI mají mezi odborníky dotázanými ZEW Spojené státy americké. Také ECB může být dnešními výsledky ZEW potěšena, neboť indikují, že trhy se přiklání na stranu akcelerace inflace.
Euro by, na základě šetření ZEW, mělo v horizontu 6M proti dolaru ztrácet, na páru s jenem a librou by měla být silnější společná evropská měna. Švýcarský frank by měl proti euru posilovat. Cena ropy Brent by měla pokračovat v růstu, stejně jako hlavní akciové indexy ve všech sledovaných zemích.
Indikátor ZEW přináší první měkká dubnová data, která jsou na první pohled velmi povzbudivá, avšak při jejich hodnocení je zvýšená obezřetnost na místě. Jednak došlo k mírnému zhoršení aktuálních ekonomických podmínek a nesmíme zapomínat ani na to, že výsledky průzkumu ZEW bývají vychýleny momentálním vývojem na akciových trzích. Kapitálové trhy napříč Evropou v posledních dnech mažou ztráty nabrané v úvodu roku, což může podporovat optimismus respondentů ZEW a tudíž tlačit indikátor budoucích očekávání výše, než by odpovídalo fundamentu. Pro akciové investory však přináší ZEW dobré zprávy, inflace by se měla globálně zvedat (na pozadí dražší ropy) a ceny akcií také. Eurodolar nechávají data bez reakce, evropská měna od rána mírně posiluje.