Americké akcie toho v roce 2015 moc nepředvedly a to jim jako celku ještě znatelně pomáhaly technologie. Z grafu je patrné, že ty relativně k celému indexu SPX postupně zvyšovaly svou návratnost a vlastně tomu tak bylo ještě v zimě letošního roku. Není také žádným tajemstvím, že ve stejném období byla hlavním otloukánkem trhu energetika, na které se podepisovaly nízké ceny ropy.

Zdroj: FT
Z grafu ale také vidíme, že v posledních týdnech se relativní návratnost technologií prudce propadla a nyní je tak zhruba na stejné úrovni, jako na počátku roku 2015. Karty se zde tedy prudce otočily a teoreticky je možné, že se to stane i u zmíněné energetiky.
IT dolů, energetika nahoru?
Ropný optimismus lze založit na prostém pozorování historického vývoje, konkrétně na cyklu investic a jeho vlivu na ceny. V současné době je sice na trhu převis nabídky nad poptávkou, pokud by ale měl cyklus fungovat tak, jako dříve, nízké ceny a následně nízké investice do těžby by měly tuto nerovnováhu překlopit. Ceny ropy by pak zase měly začít růst.
Podle mne není důvod, proč by tomu tak nemělo nakonec být, jsou tu jen dva „detaily“: Hloubka/výška cyklu a jeho načasování. Například americká alternativní těžba je podle některých informací hodně flexibilní a to by omezovalo prostor pro výraznější růst cen (i nízký růst cen vyvolá velkou změnu nabídky). K tomu samozřejmě přidejme politicko-ekonomické hrátky Saúdské Arábie a zemí OPEC. A ohledně samotného načasování zde můžeme zmínit variaci známého pravidla, která by mohla znít: „Trh zůstane v nerovnováze vždy o trochu déle, než my vydržíme na našich pozicích“.
Analytici ze Zacks dovedli i na těžce zkoušeném trhu ropných společností vydolovat nějaký optimismus. Zda ho bude čtenář chápat jako přípravu na nějakou relativně vzdálenou rally, či už za aktuální ideu, je na něm. Zacks každopádně hovoří o tom, že několik společností „má schopnost odolávat nízkým cenám po delší dobu“. Příčinou je jejich hluboká nákladová restrukturalizace a silná rozvaha. Konkrétně by mělo jít o Helmerich & Payne, National Oilwell Varco a Corp.
Atraktivní jsou pak podle Zacks společnosti z „midstream“ části celé energetické vertikály. Tyto firmy se věnují skladování a přepravě zemního plynu, ropy, benzínu, nafty a dalších derivátů. Jejich finanční výsledky jsou díky dlouhodobým smlouvám stabilnější a předvídatelnější. Zde jsou jako atraktivní zmiňována Spectra Energy Partners L.P., Magellan Midstream Partners L.P. a Boardwalk Pipeline Partners L.P.
První známky obratu?
Výkony první trojky akcií zobrazuje první z následujících dvou grafů. Index SPX si za posledních pět let připisuje více než 50 % a není překvapivé, že tyto energetické akcie jsou na tom mnohem hůře. NOV je dokonce cca 50 % v záporu, nejlépe je na tom (zhruba na nule). U všech třech akcií je přitom patrný alespoň nesmělý pokus o obrat a z tohoto pohledu je nejvyšší čas se jim v dalších dílech této série podívat na zoubek.

Zdroj: FT
Pohled na další trojku akcií z části potvrzuje to, že nejde o tak rizikové a ztrátové tituly, jako ty předchozí. MMP je dokonce asi 150 % v plusu, SEP je svou návratností na úrovni celého indexu, ovšem BPP dokázala vytvořit 50 % ztrátu. Jak bylo předesláno, některým společnostem bych se zde rád věnoval detailněji v následujících dílech série Zaostřeno na Blue Chips. A i u této trojky zde je zřejmé, že akcie se snaží o obrat směrem nahoru:

Zdroj: FT