Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Další vývoj na eurodolaru a zlatá rally

Další vývoj na eurodolaru a zlatá rally

04.05.2016 17:45

Už roky se hodně hovoří o měnových válkách. V nich se řada zemí snaží o devalvaci své měny a zvýšení své konkurenceschopnosti na úkor jiných. Nejde o úplný mýtus, protože oslabování měny je určitě jedním z efektů uvolněné monetární politiky. Měnové války, či snad lépe řečeno potyčky, začal Fed čistě proto, že jeho reakce na globální krizi a následný ekonomický útlum byla nejrychlejší. Dlouho mu to vyčítala řada zástupců EM. Pak se ale situace otočila a dolar začala s výhledem na postupné utahování americké monetární politiky posilovat. S tím si začaly globální poptávku na svou stranu kurzově přetahovat zejména eurozóna a Japonsko.

Současné oslabování dolaru tak můžeme vnímat jako ukončení této druhé fáze měnových potyček, v nichž USA plánovaně „prohrávaly“. Ukázalo se totiž, že americká ekonomika už další posílení dolaru nesnese, protože se kvůli němu příliš utahují domácí finanční podmínky. Hlavním mechanismem současných globálních měnových trhů je tak v podstatě hledání kurzu dolaru, který americké ekonomika ještě unese.

Tento mechanismus má ale řadu jemností, kterým bych se dnes rád také věnoval, ale nejdříve si všimněme jedné zajímavosti. V době bujících měnových potyček se dobře daří i jedné spiklenecké teorii, či alespoň jednomu velkému nedorozumění. Zas a znova totiž můžeme slyšet, či číst, že Spojené státy používají dolar jako nástroj pro získání globální dominance. Logika této úvahy jde od silného dolaru s nenahraditelnou globální pozicí k jeho zmíněnému zneužívání. Problém je „jen“ ve výše uvedeném - už dlouhou řadu let není silný měnový kurz u většiny vyspělých ekonomik výhodou, ale naopak koulí na noze. Bere totiž poptávku, práci lidem, zisky firem, příjmy všem. Pokud by se tedy Spojené státy snažily o zmíněnou „tvrdou“ dolarovou dominanci, řezaly by si pod sebou ekonomickou větev.

Co potáhne eurodolar

Vraťme se k oněm jemnějším rysům vývoje eurodolaru. Natixis si v jedné ze svých posledních analýz dal tu práci, že odhadl dlouhodobější vývoj na eurodolaru na základě několika teorií. Bance vyšlo, že relativní vývoj monetární báze v USA a eurozóně implikuje stabilní euro k dolaru (viz níže), nekrytá úroková parita naznačuje na posílení eura a jeho apreciace by měla přijít i na základě posouzení krátkodobého a dlouhodobého rovnovážného reálného kurzu.

Při pohledu na grafy, které analýzu doprovázejí, se mi zdá, že nejzajímavější je ten následující. Obsahuje relativní vývoj M2 v eurozóně/USA, ovšem upravený o relativní tempo růstu v těchto dvou ekonomikách.

s1

Graf lze číst tak, že od roku 2002 máme za sebou jeden velký cyklus: Nejdříve oslabování dolaru doprovázené poklesem (!) zmíněného monetárního poměru, v roce 2008 obrat k trendovému (a značně volatilnímu) posilování dolaru a růstu (!) onoho poměru. Z toho plyne, že pokud upravíme vývoj M2 o ekonomický růst, dostáváme opačnou závislost, než s jakou obecně pracujeme – obecně se totiž předpokládá, že relativně vyšší růst M2 v USA koresponduje se slabším a ne silnějším dolarem.

Věnujme se ale hlavně onomu cyklu: Po roce 2014 se pohyb monetárního poměru opět mění, což bude pravděpodobně odrazem očekávaného růstu sazeb v USA. Pokud by se měla závislost kurzu na tomto poměru obnovit, vypadá to skutečně na stabilní eurodolar, či dokonce opětovné oslabování dolaru – snad i vstup do nového cyklu. Pokud se pak zaměříme se čistě na současný fundament, podobný scénář dává také smysl. Fed už totiž pravděpodobně nebude riskovat, že mu dolar opět utáhne domácí podmínky natolik, že se vrátí obavy z recese.

A trocha zlata na závěr

Jedním z dominantních příběhů posledních týdnů je růst ceny zlata. Výše uvedené je relevantní i pro tuto oblast, což je zřejmé z druhého grafu. Ten porovnává vývoj na eurodolaru s cenou žlutého kovu – už řadu měsíců jde jednoznačně o blízké přátele, kteří se od sebe jen neradi na delší dobu vzdalují. Pokud by tedy mělo docházet k dalšímu oslabování dolaru, implikace pro cenu zlata je jasná. Určitě bychom se ale měli vyvarovat návratu k teoriím a snům o raketovém růstu cen zlata taženému hypersupermegainflací. Větší než malé množství zlata v portfoliu je stále množství příliš vysoké.

s2


Čtěte více:

Cyklus se otáčí, EM jsou na začátku býčího trhu
04.05.2016 12:00
Před dvaceti lety se tvrdilo, že akcie rozvíjejících se trhů (EM) jsou...
Evropský maloobchod v březnu zpomaluje
04.05.2016 11:12
Evropský statistický úřad zveřejnil dnes data o vývoji maloobchodních ...
J. Vyskočil - Investice rovná se Patria Finance
04.05.2016 12:20
Jiří Vyskočil se ujal funkce výkonného ředitele a předsedy představens...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data