Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trump jako konečná fáze hyperdemokracie

Trump jako konečná fáze hyperdemokracie

18.05.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Andrew Sullivan se v New York Magazine zamýšlí nad Donaldem Trumpem. Dochází k závěru, že konec Spojených států se už blíží a závěrečnou pohromou je právě Trump. Jádro problému ale představuje americká společnost, která je tak rozdrobená a zároveň „hyperdemokratická“, že ji může zničit kdejaký demagog, který se dostane k moci. „Současné volby už jasně ukázaly, jak zranitelný je náš způsob života a jaké hrozbě naše demokracie čelí,“ píše Sullivan.

Trump je skutečně populistou a zastáncem naivního směru americké politiky a není mu cizí ani násilí. Je ale skutečně hrozbou pro 240 let starou demokracii? Sullivan ve své úvaze cituje z díla „Republika“, kterou napsal Platón. Tento řecký filozof byl kritikem demokracie, která podle něj ústila v davovou sebedestrukci. Domníval se, že demokracie se mění v tyranii. Příliš mnoho svobody totiž vede lidi k tomu, že se zaměřují příliš na sebe a ve společnosti roste chaos. S jeho růstem se objevuje nějaký demagog, který začne lidu slibovat řešení a bohatství. Následně je zvolen, posiluje svou moc a mění demokracii v tyranii.

Sullivan porovnává tento modelový vývoj s Trumpovou volební kampaní a dochází k názoru, že „paralyzovaná emoční hyperdemokracie v USA vede naštvaného a zmateného voliče do rukou Trumpa“. Taková interpretace nezaznívá ani zdaleka poprvé. Problém tkví ovšem v tom, že Platón nesmí být brán tak doslova. Byl to totiž geniální filozof, ale ne tak dobrý politolog. Andrew Hanssen z Clemson University poukazuje na to, že Platón byl hlavně teoretikem, který se moc nezdržoval testováním svých teorií. Pokud by tak učinil, zjistil by, že jeho závěry jsou mylné.

Stávaly se z řeckých demokracií tyranie? Historie ukazuje, že tomu bylo spíše naopak. Hanssen poukazuje na to, že ve starověkém Řecku existovalo více než 1 000 nezávislých městských států a v nich se poměrně často měnily režimy vládnutí. Obecně ale docházelo k tomu, že se pohybovaly od tyranií k demokraciím. Historie tedy ukazuje, že Platón se mýlil a demokracie v Řecku nebyly základem tyranií. Výzkum navíc ukazuje, že ty neúspěšnější demokracie byly nejdříve tyraniemi.

Jak ukazují například Atény, tyran Peisistratos, který měl díky daním dostatek zdrojů, prováděl nejdříve mohutné investice do infrastruktury. Tyto investice pak obohatily i střední třídu, mezi kterou patřili obchodníci, řemeslníci či výrobci olivového oleje. Po smrti Peisistrata se objevily pokusy o vytvoření oligarchie, ale tu rychle nahradila demokracie. Vědci se však domnívají, že jejím pevným základem byla právě střední třída, která vznikla a prosperovala během vlády tyrana. A nakonec se sama chopila moci.

Platon se domníval, že ideální vláda je založená na králi – filozofovi. Tento světec by měl rozumět tomu, co je skutečně dobré. Tato vláda je podle něj lepší než demokracie, protože lidé obvykle sledují jen vlastní zájmy a to bylo podle filozofa chybou. Platon také úplně ignoroval ekonomické pozadí historického vývoje. Přitom je pravděpodobné, že mnoho Trumpových voličů má vážné ekonomické problémy a základem jejich postojů nejsou kulturní faktory, ale právě tyto potíže.

Ekonomické tlaky představují v politice mocnou sílu. Společnost se nedostává do spárů demagoga proto, že trpí přílišnou demokracií, ale z toho důvodu, že trpí ekonomicky. Právě zdravá střední třída byla základem prosperujících demokracií. V Aténách si demokracie vedla dobře i díky systému zdanění a transferů, který udržoval pevnější vazby ve společnosti. Nicméně jak tvrdí Hanssen, „i tam se lidé neustále obávali demagogů a panovaly obavy z toho, jak jsou voliči hloupí“. A měli bychom mít na paměti i to, Platon byl rovněž občanem Atén.

Autorem je Jeff Guo.

Zdroj: The Washington Post


Čtěte více:

Kocherlakota (ex Fed): Trumpovy ekonomické plány začínají dávat smysl
03.05.2016 11:00
Donald Trump přišel s celou řadou pochybných ekonomických návrhů, někt...
Stiglitz o monetární politice, amerických volbách a ekonomice
08.05.2016 6:00
Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz už napsal dvě knihy ...
Trumponomie – cesta k nejhloupější recesi v historii a k defaultu USA
13.05.2016 11:01
Některé úvahy Donalda Trumpa vyvolávají úsměv, ale přichází i s takový...

Váš názor
 • uz jsem si rikal
  18.05.2016 13:02

  kde je nejaky antiTrump clanek :-) me naopak prijde, ze nejvetsim nepritelem demokracie jsou vsichni ti socialni demokrate, kteri ovladaji Evropu :-)
  neo029
 • ťukám si na čelo
  18.05.2016 12:48

  Ten Andrew Sullivan z New York Magazine spadl z višně a nebo přiletěl až z Marsu? Takovou koncentraci demagogie a blábolů hned tak jeden nepotká.
  Jesse
 • moc bych se nezabýval historií řeckých městských států
  18.05.2016 11:47

  ale podíval bych se na ohrožení demokracie všemi těmi populistickými mluvky, slibovačíi a rozdmýchávači. Demokracie je nanic, pokud se změní v tyranii nižších vrstev a ve vedení sedí nezodpovědní populisti zaměření poize na sebe a své přikyvovače, které mají navíc jen od toho, aby odvedli špinavou práci. A to platí pro USA jako pro ČR.
  Bo
  • Re: moc bych se nezabýval historií řeckých městských států
   18.05.2016 12:51

   Ale proč se tito populisté tolik snaží mezi sebe zařadit právě Donalda Trumpa, když jim nejsou vůbec po chuti jeho útoky na jejich pseudodemokracii?
   Jesse
   • jednoduche
    18.05.2016 13:15

    oni sami se neoznacuji za populisty, rikaji o sobe, ze jsou demokrate, vetsinou jeste socialni :-) a udrzuji tzv. socilni smir = vypalne ala mafie s jedinym rozdilem ... ze pro ty pracovite zdanene +70% nezajisti zadne bezpeci, naopak jim "dodaji" multikulti obohaceni... :-)
    neo029
Aktuální komentáře
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  
17:26Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
16:49ECB přislíbila pokles sazeb, pak si dá přestávku. Wall Street se dnes zvedá  
16:41Norský Equinor investuje do rozšíření těžby z největšího plynového pole v Evropě
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data