Aktualizováno Index podnikatelské nálady sestavovaný německým institutem ZEW přináší za květen nečekané zhoršení, když index očekávání pro Německo klesl o 4,8 bodu oproti předchozímu měsíci na úroveň 6,4 b. (dlouhodobý průměr činí 24,4 bodu). Trh (agentura Bloomberg) čekal mírný růst ukazatele na 12 bodů. Negativní výhled zůstává prakticky beze změny (-11,9 b.) pro britskou ekonomiku a riziko Brexitu se podepsalo pod zhoršeným výhledem na úrovni celé EMU. Finanční experti oslovení ZEW naopak zůstávají optimisty v pohledu na USA, kde chystaný růst sazeb svědčí o sílicí kondici americké ekonomiky, která si vyšší sazby může dovolit.
Pohled na inflační výhled přináší napříč všemi sledovanými zeměmi jednotný obrázek – očekávaný růst indexu spotřebitelských cen. Postupný růst cen ropy, zdražování PHM a odeznívání bazického efektu tlačí (spotřebitelské) ceny vzhůru a společně s nimi rostou také inflační očekávání. Nejvíce zastánců růstu cen v průzkumu ZEW hlásí Spojené státy, silné přesvědčení o vyšších cenách panuje také nad ekonomikami Velké Británie, Německa a EMU.
Výhled pro hlavní akciové indexy zůstává vesměs optimistický. Experti oslovení ZEW predikují růst akciových titulů zejména v Německu (DAX), EMU (Euro Stoxx 50) a Japonsku (Nikkei 225), kde by další uvolnění měnových podmínek z dílny Bank of England mělo podpořit akciové investice. Méně optimismu ve srovnání s předchozím měsícem panuje pro Itálii (MIBtel), Francii (CAC 40) a USA (DJIA), kde se i nadále čeká růst cen akcií, avšak v porovnání s dubnem již ne tak silný. V rámci německého akciového trhu preferují odborníci ZEW sektory navázané na silnou spotřebu domácností (consumer goods, retail, služby, stavebnictví) na úkor bank, pojišťoven a utilit.
K výrazné změně dochází u cen ropy (Brent). Podstatně se totiž snížil počet respondentů čekajících pokračující růst ceny této komodity. Ropa v uplynulých měsících výrazně zdražila až na současných cca 50 USD za barel a tato cena by se měla na trhu, dle průzkumu ZEW, nějakou dobu udržet.
Report ZEW na poli měnových párů i nadále preferuje dolar proti euru, 61,2 % oslovených expertů čeká apreciace americké měny vůči EUR. Silnější na páru s eurem by měla být i britská libra, avšak blížící se hlasování o setrvání v EU snížilo podíl librových býků o 6,4 p.b. na 33,9 %. Naopak proti japonskému jenu a švýcarskému franku by mělo v příštích měsících euro posilovat.
ZEW hlásí v polovině 2Q16 mírné utlumení budoucího optimismu pro německou ekonomiku, avšak nejde o žádný výrazný pokles. Slabší výsledky na úrovni očekávání navíc vyvažuje vylepšené hodnocení aktuální hospodářské situace v Německu (+5,4 b. na 53,1 bodu). Rizikem pro EU, dle ZEW, zůstává možný Brexit, avšak poslední průzkumy ukazují na rostoucí počet zastánců setrvání Velké Británie v EU. Euro po zveřejnění dat paradoxně mírně posiluje a maže část dnešních ztrát proti dolaru.