Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozba vesmírných válek sílí

Hrozba vesmírných válek sílí

28.05.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Sovětský svaz poslal v roce 1957 do vesmíru první satelit a doposud se nestalo, že by nějaký stát záměrně zničil satelit jiného státu. Roste ale pravděpodobnost, že ve vesmíru se bude už brzy skutečně válčit. Jeho militarizace začala již před delší dobou a současný technologický vývoj ukazuje, že vesmírné závody ve zbrojení nabývají na intenzitě. Washington má v této oblasti dominantní pozici a jeho strategie se opírá o vesmírný prostor. Jeho rivalové na to ale reagují a snaží se o intenzivní rozvoj tzv. protisatelitních zbraní.

Spojené státy se v oblasti vesmírných vojenských technologií nacházejí na světové špičce a těží z toho řadu výhod. Spoléhání se na tyto technologie sebou ale nese velká rizika. Nepřátelské útoky by se totiž mohly zaměřit právě na infrastrukturu, která obíhá kolem Země a na kterou jsou USA tolik závislé. Washington se tedy připravuje na možnost, že by došlo k vesmírnému vojenskému konfliktu. Ten by měl devastující dopad na obě zúčastněné strany a Spojené státy se tedy zaměřují hlavně na to, aby případné útočníky od jejich záměrů odradily.

Americká armáda se na satelity spoléhá v široké řadě oblastí od navigace, shromažďování informací a přesné cílení zbraní až ke komunikaci a systému včasných varování. Výhod tohoto přístupu si ale všímají i země jako Rusko nebo Čína. I ty se spoléhají na vesmírné technologie, ale nejsou na nich tak závislé jako Američané. Tyto státy nemají tolik satelitů na oběžných drahách kolem Země a také se mnohem více zaměřují na jejich vlastní region. Například Peking se může v potenciálních konfliktech s USA mnohem více spoléhat na pozemní radary, ale Spojené státy by v nich musely více používat své satelity.

Spojené státy mohou mít v oblasti vesmírných vojenských technologií náskok, jejich možnosti jsou ale stále omezené. Satelity se pohybují po lehce predikovatelných drahách a je těžké je bránit před útoky. Není pochyb o tom, že kdyby k nim skutečně došlo na fyzické úrovni, Spojené státy by na to okamžitě reagovaly odvetným útokem. Něco jiného je ale taktika zaměřená na rušení signálů, útoky na software satelitů či jejich senzory. Takový typ útoků už může nést přijatelnější rizika a může počítat s tím, že Spojené státy budou s odvetným opatřením váhat.

Spojené státy se snaží o to, aby své protivníky odradily od útoků na jejich zařízení ve vesmíru. Na možný konflikt se ale zároveň připravují. Jejich rozpočet na vesmírné technologie se v roce 2016 zvýšil o 5 miliard dolarů na 27 miliard dolarů. Do programu jsou zapojeny i společnosti ze soukromého sektoru, např. Virgin Galactic či Rocket Lab. Jednou z klíčových aktivit je snaha o miniaturizaci satelitů a možnost jejich rychlé náhrady v případě, že by byly poškozeny přímým útokem. Malé satelity ale nebudou schopny plnit funkci kompletních systémů a proto se investuje i do vývoje bezpilotních letounů, které by se mohly pohybovat ve velkých výškách a nahrazovat funkce poškozených satelitů.

Ve vesmírném prostoru roste konkurence a obavy z ničivého konfliktu v této sféře nabírají na intenzitě. Lidstvo se na tento prostor spoléhá v řadě oblastí, včetně komunikací či navigace. V budoucnu ho navíc možná budou využívat i jiné technologie, jako je výroba elektrické energie z energie sluneční, skladování jaderného odpadu či těžba surovin na jiných planetách. Konflikt by tak měl devastující dopady. Pokud by následně bylo zničeno více satelitů, v ohrožení by kvůli jejich troskám a zbytkům byla celá řada oběžných drah. Tím by byly napáchány velké škody v celé globální ekonomice. Výsledné náklady by se tak mohly vyrovnat potenciálním škodám způsobeným jadernou válkou.

Autorem je Omar Lamrani.

Zdroj: Stratfor, Geopolitical Weekly


Čtěte více:

Petr Míkovec pro Patrii: „Patria přispěla ke kultivaci kapitalismu v České republice.“
27.05.2016 13:45
Patria podle Petra Míkovce, generálního ředitele a předsedy představen...
Blíží se soumrak klasických tabletů?
26.05.2016 13:20
Tablety začaly jako žhavá novinka, která plnila dolary kapsy výrobců d...
Trump chce odstoupit od dohody o klimatu a chce nový ropovod
27.05.2016 8:14
Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump ve čtvrte...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data