Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blíží se soumrak klasických tabletů?

Blíží se soumrak klasických tabletů?

26.05.2016 13:20
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Tablety začaly jako žhavá novinka, která plnila dolary kapsy výrobců docela dlouhou dobu. Dnes je situace poněkud jiná a produkce klasických tabletů klesá. Podle dat IDC se počet dodaných zařízení ve 4Q15 celosvětově zmenšil na 65,9 milionu kusů, což představuje meziroční propad o -13,7 %.

Celkový počet dodaných zařízení v roce 2015 se také propadl a to o -10,1 % na 206,8 milionu. Podle IDC výhledu publikovaného pro agenturu Bloomberg by se trh s klasickými tablety měl v roce 2016 propadnout znovu a to o dalších -5,9 % na cca 195 milionů kusů dodaných zařízení.

Existují asi tak dva hlavní faktory, které lze na trhu identifkovat, které stojí za poklesem těchto čísel a mohou afektovat nejen samotné prodejce, ale také výrobce jednotlivých součástek tabletů. Jedním z nich je obecný trend zvětšování mobilních telefonů. Druhý méně výrazný je prosazování méně známých „transformerů“ nebo-li „detachable tablets“, jiný slovy „notebooků 2-v-1“, u kterých se dá oddělit obrazovka a používat jako klasický všem dobře známý tablet.

asus 

Foto: Asus Transformer

Právě tyto transformery jsou aktuálně na vzestupné trajektorii, co se prodejů týče. Podle odhadů IDC by měly dodávky vzrůst z 16,6 milionů kusů na 63,8 milionu kusů v roce 2020. Podle Jeana Philippe Boucharda, šéfa výzkumu trhu tabletů můžou jít transformery ještě dále, mají podle něj potenciál nahradit za několik let i klasické notebooky.

Tato vize nemusí být daleko od reality neboť transformery, kromě vysokého výkonu prakticky představují takový jakýsi subsegment notebooků. Z tohoto důvodu podle Boucharda budeme tento rok sledovat, jak se řada společností i ze světa mobilních telefonů ukáže s nějakým takovým zařízením. Budou chtít participovat na růstu tohoto segmentu.

S tím souvisí i to jaké velikosti zařízení budou mít největší úspěch. Lepší výkon jistě předvedou tablety s obrazovkou nad 9 palců. Menší budou na ústupu. Souvisí to s pohodlím používání a fyzickou velikostí klávesnice, která je jakousi brzdou pro ještě větší miniaturizaci. Podle IDC se podíl Androidu začne snižovat a začne se prosazovat znovu platforma od Microsoftu tedy Windows.

Druhým trendem je kanibalizace tabletů většími mobilními telefony. O tomto tématu se hodně mluvilo při uvedení větší verze nového iPhone 6 Plus, který má 5,5 palcový displej, proti standardnímu 4,7 palcovému displeji klasického iPhone 6. Pravdou je, že iPad Mini 4 má displej o velikosti 7,9 palce. Rozdíl tedy činí jen 2,4 palce (cca 6 cm).

Na následujícím grafu si můžete prohlédnout objem prodaných iPadů společnosti Apple celosvětově.

ipad_sales

Výrobci hlavně v Číně, kteří se orientují na levnější stroje, nabízí i klidně ještě větší velikosti displayů a řadí se tak jejich zařízení do speciální kategorie phabletů, které ubírají na zajímavosti klasickým tabletům. Navíc když v řadě případů ještě nabízí dva sloty pro sim karty, což je v Asii běžná věc.

Zdroj: IDC, Bloomberg


Čtěte více:

Evropě utíká důležitá technologická revoluce
14.05.2016 6:00
Ve světě technologií a telekomunikací se nyní intenzivně hovoří o tzv....
Nadšení ze startu Netflixu už brzy přestane stačit, musí začít vydělávat ...
19.05.2016 12:45
Když Netflix začínal s půjčováním DVD nosičů poštou, ještě málo lidí t...
Project Syndicate: Na straně nabídky, poptávky – nebo inovací?
23.05.2016 16:28
Popírat takzvanou sekulární stagnaci, svírající většinu vyspělých ekon...
Proč rozšířená realita je zajímavější než virtuální realita
25.05.2016 14:26
V poslední době se v pojmy jakou „augmented reality“ (nebo-li rozšířen...
Zisk výrobce počítačů HP klesl, překonal však očekávání analytiků
26.05.2016 9:30
Zisk amerického výrobce osobních počítačů a tiskáren HP se ve druhém f...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index