Míra nezaměstnanosti v Evropské unii spadla v dubnu na nová sedmiletá minima (8,7 %). Česko zůstává evropským premiantem, a i když se míra nezaměstnanosti oproti březnu nezměnila, zůstává na úrovni 4,1 % nejnižší v celé EU. Při takto nízké míře nezaměstnanosti pravděpodobně uvidíme v Česku také další zrychlení mzdové dynamiky, na kterou s nadějí čeká i Česká národní banka. Tomu ostatně nasvědčují i měsíční čísla z českého průmyslu, podle kterých na začátku roku tempo mezd viditelně zrychluje.
Graf: Míra nezaměstnonosti v EU
Míra nezaměstnanosti v eurozóně se sice oproti březnu nezměnila (10,2 %, 5letá minima), ale meziročně je i tak výrazně nižší - nezaměstnaných ubylo o více než 1,3 milionu. To by mělo být vidět především na spotřebě domácností, která by měla být nadále motorem evropského růstu. Naopak čisté vývozy a investice budou pravděpodobně v tomto roce čím dál více svazovány řadou externích rizik (Brexit, čínské finanční problémy, a další).
V rámci Evropské unie sice stále mezi členskými zeměmi zůstávají výrazné rozdíly - na jedné straně je Česko a Německo s nezaměstnaností okolo 4 % a na druhé straně Řecko nebo Španělsko s nezaměstnaností přes 20 %. Pro dopad na dynamiku hospodářství jsou ale důležité změny, a ty jsou pozitivní v naprosté většině členských zemí EU. V 25 členských zemích došlo k meziročnímu poklesu míry nezaměstnanosti a k největšímu vylepšení dochází častokrát v zemích s nejvyšší mírou nezaměstnanosti - ve Španělsku poklesl počet nezaměstnaných o více než 600 tisíc.
Vedle dobrých čísel z trhu práce dnes vyšel také první odhad květnové inflace. Ta kosmeticky meziročně dál klesá, i když volněji než v dubnu (-0,1 % y/y). Pohled od struktury zůstává stejný. Ceny táhnou dolů především energie a pohonné hmoty (více jak -8 % meziročně), zatímco zdražují zejména služby (+1 %y/y). Inflace by měla mířit pozvolna vzhůru až od července, kdy začne pomalu vyprchávat efekt levných cen pohonných hmot.
ECB s takovým scénářem počítá a na zasedání v tomto týdnu proto nepředstaví žádná nová opatření. Naopak v tuto chvíli může být díky relativně dobrým zprávám z ekonomiky a slabému euru spokojená dopřát si načas klid. I proto eurodolar dál zůstane primárně pod taktovkou dění v USA – americký Fed se totiž na rozdíl od ECB chystá k akci a americká čísla v tomto týdnu budou mít výrazně vyšší váhu.