V prvních dvou dnech tohoto týdne přistálo v burzovních skladech 43000 tun mědi. Jedná se o největší dodávku za více než poslední desetiletí a prémie spotové mědi oproti forwardovým kontraktům v úterý poprvé za šest měsíců jednoduše zmizela. Náhlý přírůstek červeného kovu do úložných prostor v Asii posílil obavy o poptávku předního světového spotřebitele mědi a poslal v úterý cenu červeného kovu dolů o více než 2 procenta vůbec nejníže za poslední 3 a půl měsíce.
Zásoby mědi registrované u londýnské kovové burzy London Metal Exchange díky novým pondělním a úterním přírůstkům kovu vzrostly bezmála o třetinu na 196225 tun, což představuje jejich nejvyšší úroveň od konce února. Podle traderů většina těchto dodávek červeného kovu pochází z Číny, což by naznačovalo skomírající poptávku klíčového konzumenta. Většina mědi skončila v Jižní Koreji a v Singapuru.
Cena tříměsíčního forwardového kontraktu na měď na londýnské London Metal Exchange za posední rok
Dva nejsilnější dny, co do dodávek mědi v procentním vyjádření, od července 2005 posílily strach z přebytku kovu a možném zaplavení trhu mědí. A investoři se připravují na další nárůsty zásob i tlaku na prémie, které se již propadly nejníže za 4 roky. Obavy o globální převis dodávek nad poptávkou již sestřelily cenu mědi na londýnské LME o téměř třetinu jen za poslední rok.
Je to právě nenadálý přítok mědi do skladovacích kapacit komoditních burz, který stojí za vymizením prémie spotových cen oproti těm tříměsíčním. Měděný trh se tak vrátil poprvé po šesti měsících ke kontangu. Měděné kontango v úterý ve srovnání s pondělní nulou odpovídalo 4 dolarům za tunu. „Záporné kontango“, neboli v angličtině backwardation, ještě před týdnem dosahovalo až 27,50 dolaru.
Zdroj: RTRS