Obrací snad komodity list a směřují pomalu, ale jistě k býčímu trhu? Poté, co se ještě na počátku roku zbídačené komodity odrazily od nejnižších úrovní až za poslední čtvrtstoletí, je od býčího teritoria skutečně dělí již jen krůček. Ropa vystoupala z úrovní pod 30 dolary do okolí nyní psychologické hranice 50 dolarů a v posledních týdnech se ženou vzhůru i ceny zinku, sójových bobů či cukru.
Komoditní index agentury Bloomberg, který sleduje vývoj 22 surovin, se dnes obchoduje kolem 87,20 bodu. V lednu toto komoditní měřítko dopadlo na dno, když zavřelo na úrovni 72,88 a v souladu s obecnou definicí býčího trhu ve smyslu minimálně 20procenntího růstu od minim, indexu stačí stoupnout na nejméně 87,45 bodu. Oproti maximu z roku 2011 ovšem Bloomberg Commodity Index stále ztrácí asi 50 procent.
Bloomberg Commodity Index se blíží býčímu trhu
O obratu na komoditách mluvila minulý měsíc i banka , která se domnívá, že situace v tomto sektoru se konečně obrací k lepšímu poté, co 5 let po sobě až do loňského roku trpěly suroviny obecně přebytky dodávek na trzích z části způsobenými zpomalením čínské ekonomiky, které se odrazilo na poptávce po většině surovin. Producenti ale trhy zaplavovali dalšími a dalšími dodávkami v naději, že čínský hospodářský zázrak vytrvá. Největší asijská ekonomika od začátku tohoto roku vykazovala některé známky oživení a komodity tak konečně dostaly prostor k růstu. Ten jim umožnil v mnoha případech i pokles na nabídkové straně, na které sen přirozeně podepsal propad cen.
Oživení na komoditách bylo v letošním roce poměrně konzistentní. Omezené dodávky a probouzející se poptávka, ale i pro komodity příznivější nálada na trzích by dohromady teoreticky mohly přispět i k dalšímu růstu cen. Překvapením nejen pro analytiky byl daleko rychlejší než očekávaný posun k rovnováze na globálním ropném trhu, obzvláště díky výpadkům produkce v Kanadě, Nigérii nebo Venezuele.
Ropa ale není jedinou komoditou, která stojí za růstem v sektoru surovin. Například sójové boby, které se používají do oleje na vaření nebo krmiv, připsaly od ledna 34 procent na nejvyšší úroveň od roku 2014 a to převážně dílem menší sklizně v Jižní Americe a obav o dopad suchého počasí na produkci ze Spojených států. Kromě drahých kovů, jako jsou zlato nebo stříbro letošek zatím přeje i méně diskutovanému zinku. Cena kovu, který se používá do nerezavějící oceli do aut nebo visutých mostů, vyrostla nad 2000 dolarů za metrickou tunu, poprvé od loňského července. Zinek podpořila produkční omezení ze strany , ale i dalších těžebních společností. Americká banka považuje právě zinek za býčí výjimku mezi kovy. Na vývoj ceny mědi nebo hliníku se naopak dívá medvědíma očima. kvůli oživení černého lata zvýšila výhled pro komodity od kovů až po obilniny.
Zdroj: BBG