Skutečný boom „wearables“ nás asi ještě čeká, ale první vlaštovky v podobě chytrých náramků a hodinek jsou s námi již nějakou dobu. Jejich popularita mezi profíky a i hobíky má určitě vzrůstající tendenci.
Jakožto spokojený uživatel mobilní aplikace Endomondo jsem sám zapřemýšlel, zda-li bych si nějakou takovou hračku nepořídil. Nakonec z toho sešlo a zůstal jsem pouze u mobilního telefonu, který se mi tak stará o počítání kilometrů a času v pohybu.
Jednou položkou menu aplikace jsou Události nebo Výzvy. Tato kouzelná kategorie by vám měla dodat jistou motivaci. Posledním hitem je výzva „Beat yourself“. V kostce přeloženo naběhejte, ujeďte nebo uplavejte více než minulý rok. Pustil jsem se do toho a musím říct, že jsem na tom až překvapivě dobře. Před polovinou šestého měsíce jsem na 50 % loňského výkonu. Takže ještě sám sebe mohu porazit.
Jediné co mi dlouho vrtalo hlavou, byli lidé na prvních příčkách s natrackovanými tisíci a tisíci kilometry. Pořád mi nedávalo smysl, jak se takové velké super číslo dá na trackeru vykouzlit.
Mlha nejasnosti se začala rozplývat po přečtení článku na WSJ. Velmi pravděpodobně se i sport trackerové platformy staly obětí spamu a falešných účtů, které hrají na to, že jim jejich vítězství přinese možnou pozornost ostatních a tím kýžené zobrazení potažmo nějaký ten klik.
Chcete také podvádět?
Následující nadsázku prosím neberte vážně a nepodvádějte. Stejně se na to jednou přijde. Otázkou jen zůstává kdy. Ale každopádně jedním způsobem jak vyhrát firemní soutěž v běhu nebo počtu nachozených kroků je poměrně primitivní. Svůj náramek Fitbit nebo jiný sportovní tracker připevněte na obojek svého psa a nechte ho celý den běhat po zahradě.
Druhým tipem jak pořádně zamíchat se statistikami je umístit tracker na automatickou pračku, otřesy bude brát náramek jako náraz při každém kroku.
Závěr?
Sport-trackery a další hračky na měření výkonu a obecně sledování našeho zdraví mají ještě nějakou cestou před sebou než budou dokonalé. Minimálně v ohledu schopnosti rozeznat, kdy se jedná o normální skutečný pohyb a kdy se jedná o cílené matení přístroje.
Další výzvou společnou pro sociální sítě, profesní sítě i sportovní platformy je vypořádání se s „mrtvými dušemi“ nebo falešnými účty.
Pokud vám jde skutečně o měření vaší výkonnosti, asi vás předcházející řádky nějakým způsobem neovlivní. Ale pro správce a tvůrce těchto platform se může stát takový problém nežádoucím. Motivaci je těžké najít a udržet si. Ale velmi lehké ztratit.
Foto: Denis Kortunov - CC BY 2.0