Ropa zahájila nový týden poklesem poté, co páteční data o aktivitě vrtných souprav ve Spojených státech poukázala na její druhý týdenní nárůst v řadě. Cena severoamerické ropy se tak v pondělí před polednem pohybovala pod 49 dolary za barel a referenční Brent se propadal k 50 dolarům. Na ropu dolehl i zhoršující se ekonomický výhled v Asii. Írán navíc opět oznámil záměr navýšit nejen produkci ropy, ale i mezinárodní investice.
Počet aktivních ropných vrtů v USA podle Baker Hughes v minulém týdnu stoupl o 3 na 328 a zaznamenal tak nejdelší sérii týdenních přírůstků od srpna loňského roku. Íránský ministr pro ropu navíc uvedl, že Teherán usiluje o zvýšení produkce z ropných polí v oblasti západně od řeky Karun podél hranice s Irákem a to v následujících 5 letech o 600 až 700 tisíc barelů ropy denně. Producent z Perského zálivu již jen od lednového zrušení sankcí namířených proti tamnímu jadernému programu navýšil čerpání černého zlata na čtyřleté maximum 3,8 milionu barelů denně.
Aktivní vrtné soupravy v USA

Počet aktivních ropných vrtů v USA bíle, cena ropy WTI modře, Brent fialově.
Ačkoliv ropa v pondělí padá, minulý týden rostla na letošní maxima. Ještě minulou středu cena severoamerické WTI vystoupala dokonce nad 51 dolarů za barel, tedy nejvýše za více než 10 posledních měsíců. Od únorových dvanáctiletých minim ropa přidala bezmála 90 procent. Z velké části díky zmenšení globálního přebytku dodávek díky neočekávaným výpadkům produkce, ale i nadějím spojeným s nakonec neúspěšnými jednáními o dohodě o zmrazení produkce. Neméně významným faktorem byl i pokles produkce černého zlata v USA způsobený nízkými cenami ropy poté, co se Organizace zemí vyvážejících ropu rozhodla čerpat černou komoditu bez omezení.
Zvyšování počtu aktivních ropných vrtů znamená, že americká produkce by ve druhé polovině roku 2016 mohla opět vzrůst, což přirozeně na trhy vnáší trochu té medvědí nálady. Jak již bylo letos několikrát zmíněno, ve vzduchu neustále visí otázka, jak se ropa nad 50 dolary promítne do návratu některých producentů ze Spojených států k těžbě. Americká produkce se však stále drží silně pod loňským vrcholem. Od počátku roku 2015 desítky společností z odvětví kvůli levné ropě zkrachovaly a firmy vyřadily z provozu více než 1000 vrtných souprav.
Postoj peněžních správců byl v týdnu do 7. června spíše opatrný. Spekulanti podle Komise pro obchodování s komoditními futures spíše než na další růst ceny ropy WTI sázeli na její pokles.
Zdroj: BBG, RTRS