Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropní “břidlicáři” vstávají z mrtvých, těžba v USA ale bude ještě klesat

Ropní “břidlicáři” vstávají z mrtvých, těžba v USA ale bude ještě klesat

01.07.2016 15:42
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Přebytek na trhu s ropou byl v prvním pololetí nakonec menší, než se původně zdálo, takže tlak na nižší cenu ropy byl logicky nižší. Vzhledem k tomu, že korekci na straně nabídky obstarává především propad produkce v USA, tak se s návratem cen ropy nad 50 USD za barel pochopitelně objevuje otázka, zdali se američtí těžaři nevrátí ke svým břidlicovým vrtům a produkce ropy nezačne opět růst. Hrozí tedy ropě návrat pohrobků americké „břidlicové revoluce“ a pokud ano, tak při jakých cenách a v jakém horizontu?

Přebytek na trhu s ropou byl menší, než se čekalo

V červnové měsíční zprávě z trhu s ropou Mezinárodní energetická agentura (IEA) konstatovala, že vývoj v první polovině roku byl nakonec docela jiný nejen oproti původním odhadům, ale i než naznačovaly údaje dostupné v “reálném čase”. Namísto očekávaného druhého čtvrtletí totiž přebytek (pravděpodobně) dosáhl svého maxima pro letošní rok již ve čtvrtletí prvním. Data sice mohou být znovu revidována a odhady zpřesněny, nicméně výše uvedenému odpovídá i dosavadní letošní vývoj cen ropy.

Podle našich analýz stála za lednovým propadem cen na třináctiletá minima hlavně slabší globální ekonomická aktivita na konci loňského roku. Neočekávaný rychlý růst cen ve druhém čtvrtletí naopak připisujeme spíše nabídkovým faktorům. Pro toho, kdo alespoň po očku sleduje trh s ropou, není uvedené konstatování překvapivé. O zprávy o nečekaných výpadcích produkce v různých oblastech světa (Kanada, Libye, Nigérie) v poslední době vskutku není nouze. Zpětně vzato byl vývoj ve druhém čtvrtletí podobně překvapivý jako vývoj ve čtvrtletí prvním při pohledu z konce roku 2015.

Produkce ropy v USA dále klesá – stabilizuje se až v prvním čtvrtletí 2017

Výrazný růst cen (oproti lednovým minimům prakticky o 100 %) okamžitě probudil vzpomínky na loňské léto a obrátil pozornost k tomu, jak zareagují těžaři v USA (graf 1). Připomeňme, že jejich reakce na výkyvy cen ropy je jedním z hlavních zdrojů nejistoty, kterou je třeba při pokusech o prognózu vývoje trhu s ropou nějakým způsobem zohlednit. To uvádí i již zmiňovaná červnová zpráva IEA. Panuje všeobecný názor, že nabídková křivka se díky producentům “břidlicové ropy” (LTO) v USA stala mnohem více elastickou, než tomu bylo v minulosti. To je důsledek kombinace velmi dobré (geologické) znalosti nalezišť a nových těžebních technologií. Celkově vzato to znamená, že v případě růstu cen ropy by měli být těžaři schopni “vcelku rychle” reagovat a zvýšit svou aktivitu.

Graf 1: Aktivita amerických producentů (měřená počtem aktivních vrtných souprav) „břidlicové ropy“ se zpožděním následuje vývoj cen

Báča 

Zdroj: EIA, Bloomberg, ČSOB

V našem základním scénáři počítáme s tím, že ke stabilizaci produkce LTO v USA pravděpodobně dojde již během prvního čtvrtletí následujícího roku (graf 2). Analýza dat o produktivitě těžařů a přirozeném poklesu produkce totiž ukazuje, že v hlavních oblastech produkujících LTO by bylo v současnosti zapotřebí aktivovat zhruba dalších 160-170 vrtných souprav proto, aby produkce ropy neklesala. Na druhou stranu, setrvalý růst produktivity (graf 3) naznačuje, že na konci letošního roku by jich opět oproti současnému počtu bylo za potřebí již jen asi o 20 30 více (opět graf 2).

Graf 2: Rozdíl mezi skutečným počtem aktivních vrtných souprav v hlavních oblastech produkce LTO v USA a počtem, při kterém by byla produkce stabilní. Modré sloupce ukazují součet pro všechny uvedené oblasti. Výhled naznačuje stabilizaci produkce v prvním čtvrtletí 2017 (šedá oblast označuje předpověď)

Báča 

Zdroj: EIA, ČSOB  

Graf 3: Objem prvotní produkce z nových nalezišť neustále narůstá 

Báča 

Zdroj: EIA, ČSOB

Předpoklad vcelku brzké stabilizace americké produkce se zdá být poměrně robustní, neboť i v případě nepříznivého vývoje produktivity a rychlejšího poklesu produkce z nových ropných studní se horizont stabilizace posouvá pouze o několik měsíců (do léta 2017). Náš výhled je v tomto parametru velice podobný tomu, se kterým počítá například i americké ministerstvo energetiky či již dvakrát zmiňovaná IEA.

Vyšší cena ropy sice “břidlicáře” vybízí k vyšší aktivitě

Otázkou, která se v současnosti nabízí, ale je, zda současné vyšší ceny ropy, respektive jejich značně překvapivý růst v posledních měsících, zakládá důvod ke zvrácení trendu poklesu produkce ropy v USA? Jinými slovy, je Data o pozicích ve futures kontraktech i změna sklonu forwardové křivky naznačují, že producenti vyšších cen ropy v posledních měsících vskutku využívali k zajištění budoucí produkce. A jiná týdenní data ukazují, že překvapivý růst cen ropy (používáme 24 měsíční futures kontrakt na WTI, který z pohledu producenta lépe reflektuje možnost zajistit si cenu ropy) se opravdu projevuje růstem aktivity těžařů. Budeme-li konkrétnější, tak to vypadá, že pozitivní cenový šok o typické velikosti (v současnosti asi 1,3 USD/barel) “aktivuje” v horizontu 8 týdnů asi 2-8 vrtných souprav.

Zde je však dobré uvést, že růst cen ropy o 100 % od konce ledna rozhodně “není překvapivý” v tom slova smyslu, ve kterém jej nyní používáme. Překvapivým rozumíme jen takový vývoj, který jsme nebyli schopni naším modelem vysvětlit. Je tak sice pravda, že dvě třetiny května a začátek června sice byly (z našeho pohledu) ve znamení pozitivních cenových šoků, ale například ve srovnání s negativními šoky v lednu velmi výrazně menších. Pro pořádek ještě dodejme, že náš svět plný překvapení funguje symetricky, což znamená, že negativní šok má přesně opačný efekt než šok pozitivní.

 … ale pokles produkce v USA nezvrátí, jen jej přibrzdí

Vzhledem k výsledkům výše uvedených úvah očekáváme, že vývoj cen ropy v posledních týdnech pokles produkce v USA v blízké budoucnosti nezvrátí. Pozitivním rizikem uvedeného “pravidla” dvou až osmi souprav je nelineárnost vztahu, která může být relevantní právě v současné situaci. Těžaři mohou čekat na určité cenové úrovně mezi 50-60 USD/barel, což konec konců naznačují i některé agenturní zprávy. Na druhou stranu významným negativním rizikem, které patrně v součtu výše uvedeném pozitivní riziko převažuje, je, že producenti mohou vyčkávat na udržitelnější růst cen, než začnou na trh naskakovat zpět ve větší míře. Respektive mohou čekat na to, zda se ceny ropy pohybují nad jejich cílovými hranicemi po delší dobu.

Náš závěr pro produkci ropy v USA

Naším základním scénářem pro vývoj produkce ropy v USA tak stále zůstává její stabilizace v prvním čtvrtletí 2017. Výrazný růst cen ropy sice může tento proces urychlit, maximálně však o pár týdnů.


Čtěte více:

Ideální investiční kombinace: V Evropě je chaos, evropské akcie jsou levné
01.07.2016 14:00
Finančním zprávám stále dominuje téma Brexitu. Řada lidí je z něj zmat...
Svět aut bez řidiče má novou alianci - BMW, Intel a Mobileye
01.07.2016 14:46
Německá automobilka Bayerische Motoren Werke (BMW) uzavřela partnerstv...
Valná hromada Pivovarů Lobkowicz vytěsnila minoritní akcionáře
01.07.2016 13:10
Valná hromada společnosti Pivovary Lobkowicz Group rozhodla o vytěsněn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba