Aktualizováno Česká nezaměstnanost v květnu dál klesala - podle metodiky Eurostatu na 4 % - a zůstává nejnižší v celé Evropské unii. I nezaměstnanost v eurozóně dál klesá a je nejnižší od června 2011 (10,1%).
Oproti minulému roku počet nezaměstnaných poklesl skoro o 10 % (přibližně 1,5 milionu). Povzbudivé je, že nejrychleji se vylepšuje situace v řadě ekonomik s vysokou nezaměstnaností - ve Španělsku poklesl meziročně počet nezaměstnaných o více než 600 tisíc (přibližně o 14 %). I díky tomu se španělská nezaměstnanost poprvé za posledních šest let dostala pod 20 %. I při srovnání s dubnem naprostá většina ekonomik eurozóny zaznamenala další zlepšení na pracovním trhu.
To je ve světle nové nejistoty spojené s dopady Brexitu dobrá zpráva. Velká část evropských ekonomik je v situaci, kdy se spotřebitelé se svojí poptávkou rychleji nebo pomaleji dostávají do hry. To samo o sobě zvyšuje odolnost eurozóny vůči vnějším šokům. Neplatí to ale o všech ekonomikách rovnoměrně. Podnikatelé dokáží v reakci na nejistotu rychle šlápnout na brzdu v investiční aktivitě, což se může projevit ve finále i ve spotřebitelském sentimentu. Z tohoto pohledu jsou podle nás více ohrožené ekonomiky se slabším bankovním systémem - především Itálie nebo eventuálně Portugalsko.
I proto dnes podle všeho jakákoliv před-brexitová čísla, ať už budou sebelepší, trhy nebudou brát příliš vážně. Naopak velice citlivé mohou být v průběhu srpna na první sérii post/brexitových nálad v evropském průmyslu a mezi evropskými spotřebiteli.
