Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of England chce v létě snížit úrokové sazby, ECB a ČNB vyčkávají

Bank of England chce v létě snížit úrokové sazby, ECB a ČNB vyčkávají

01.07.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

ČNB se včera přidala k těm hlasům, které říkají, že se zatím seriózně ekonomické dopady Brexitu předpovědět nedají. Je jasné, že Brexit je negativním šokem pro britskou ekonomiku a možná i pro ekonomiky kontinentální Evropy, ale zatím nikdo neví jak velkým. ČNB se proto omezila na konstatování, že se jedná o další proti-inflační riziko. Celkovou bilanci rizik (jako “pouze” mírně protiinflační) ale v důsledku Brexitu zatím nemění. Je to i proto, že ji domácí ekonomika a především ostře sledované mzdy překvapily v roce 2016 pozitivně rychlejším růstem a ČNB začíná mzdy otevřeně zmiňovat jako pro-inflační faktor.

Podobnou trpělivost s vyčkáváním na první efekty Brexitu bude mít pravděpodobně i ECB. Mario Draghi sice již o možných dopadech Brexitu hovořil, ale odhady potenciálního dopadu do ekonomiky eurozóny zatím zůstávají relativně mírné a odráží spíše novou nejistotu (0,3-0,5 p.b. kumulativně v následujících třech letech). V případě výraznější politické nákazy a omezení investic v kontinentální Evropě si lze přitom představit o poznání výraznější ekonomickou nákazu. Mario Draghi zatím ale nechce dopředu malovat na zeď strašáka a také podle všeho bude chtít v nejbližších měsících vyčkávat. Minimálně do té doby než v srpnu přijdou na trh první post-brexitové podnikatelské nálady z hlavních ekonomik eurozóny. Pokud by se ukázalo, že má Brexit výrazný dopad na investiční aktivitu v eurozóně, první reakcí ECB by na podzim pravděpodobně bylo natažení QE do druhé poloviny roku 2017. Pro ČNB by to byl poměrně jasný signál natáhnout také svůj závazek intervenovat proti koruně do konce roku 2017.

V jiné situaci je Bank of England, která si na rozdíl od ECB nebo ČNB nemůže vyčkávání na první efekty Brexitu příliš dovolit. Současně má také ve svém zbrojním arzenálu ještě více dostupné munice (oproti ECB má sazby skoro o 1 p.b. výše). I proto její guvernér včera řekl, že bude na pomalejší ekonomiku muset zareagovat nižšími sazbami a popřípadě dalšími opatřeními - britské dvouleté výnosy se včera proto poprvé dostaly do záporu. To se logicky moc nelíbí libře, na druhou stranu z toho alespoň zatím těží britské akcie.

Region

ČNB ponechala včera svoji měnovou politiku beze změny. Nemění se ani načasování pravděpodobného ukončení intervenčního režimu - ČNB i nadále předpokládá (jako nejpravděpodobnější) termín uvolnění koruny polovinu příštího roku. Prognóza nicméně hovoří obecně o roku 2017. Scénář záporných úrokových sazeb zůstává u ledu a ČNB k němu podle nás sáhne pouze v případě dlouhodobých útoků na intervenční hranici. Jinak se o záporných sazbách tentokrát nejspíše vůbec ani nehovořilo.

Stejně jako zasedání ČNB nepřekvapil ani bleskový odhad červnové inflace v Polsku, která sice skončila meziročně v záporu 0,8 %, avšak v meziměsíčním srovnání vzrostla o 0,2 %. Zlotý tak včera, možná i díky meziměsíčnímu kladnému přírůstku inflace, dál mazal po-Brexitové ztráty.

Dnes trhy sledují zejména zveřejnění indexů podnikatelských nálad za červen. Tradičně nejvíce pozornosti přitáhne asi číslo z Polska, kde je v poslední době patrné zpomalování aktivity v průmyslu. Jinak se regionu nemusí líbit ani zpomalování průmyslu v Číně, které naznačily indexy PMI za červen.

Dluhopisy

Bezpečné dluhopisy jsou dál v kurzu a výnos desetiletého německého dluhopisu se včera posunul hlouběji do záporu nehledě na to, že akciím se začalo dařit a inflace vyskočila v červnu vzhůru o něco rychleji, než trh očekával. I výnos amerického desetiletého dluhopisu šel včera dolů a blíží se 1,40 %.

Dnes se pozornost stočí do USA, kde je na programu podnikatelská nálada v průmyslu (ISM) - očekáváme lehké zlepšení. Nálada na dluhopisových trzích v post-Brexitové atmosféře ale zůstane pravděpodobně dál dobrá.

Komodity

Cena mědi krátkodobě ztrácela poté, co indexy podnikatelské nálady v Číně (za červen) poukázaly na stagnaci (oficiální) či zhoršení (Caixin) podmínek v průmyslu. Cena ropy však data víceméně ignoruje, stejně jako oslabování jüanu. To je zajímavé, zejména vezmeme-li v potaz, jak citlivý byl trh na podobné signály potíží čínské ekonomiky na přelomu loňského a letošního roku…

Dnes bude kromě výsledků podnikatelské nálady v Číně trh sledovat i důležitý index podnikatelské nálady ISM v průmyslu z USA. Čekáme mírně lepší číslo, což by mohlo ropě paradoxně spíše ublížit.

 

Čtěte více:

ČNB: Guvernér odchází, politika zůstává…
30.06.2016 14:07
I na svém posledním zasedání bankovní rada ČNB ponechala svoji měnovou...
Jak zajistit přežití eurozóny
30.06.2016 14:00
Británie se rozhodla pro odchod z EU. Jde o velmi špatnou zprávu, a to...
Nejlepší ropné čtvrtletí za posledních 7 let?
30.06.2016 16:41
Cena černého zlata možná dnes padá o zhruba 2 procenta dílem obav o g...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data