Není pochyb o tom, že britská libra nesla Brexit těžce. Propad, kterého jsme byli u britské měny svědky v pátek 24. června, však zdaleka neposlal libru na letošní dno. Analytici se povětšinou shodují, že libra bude padat ještě dále (více ZDE). Tento na trzích obecně panující názor se víceméně potvrdil v úterý, kdy měna Spojeného království oslabila proti dolaru na nová 31letá minima. Otázkou nyní zůstává, zda v současné situaci je vůbec něco, co by propad libry mohlo ještě zastavit. Podle Commonwealth Bank takových faktorů v blízké době mnoho není.
Britská libra zažívá volný pád

Ve středu britská měna proti dolaru prorazila hladinu 1,28, spadla tedy více než 4 centy pod úroveň, na kterou oslabila v bezprostřední reakci na vystoupení Británie z EU. Z Brexitu naopak silně těží japonský jen, který včera díky útěku investorů do bezpečí přidával proti všem ze 16 předních měn nejméně 0,6 procenta. Libře v úterý uškodily další náznaky negativního dopadu odchodu z EU kupříkladu na důvěru v britskou ekonomiku. Po záplavě žádostí o odkup navíc v úterý zastavil prodeje realitní fond M&G Investments v hodnotě 4,4 miliardy liber, vydal se tak ve šlépějích Investors a Standard Life Investments. Protože problémy realitního sektoru jsou po poslední globální finanční krizi citlivým tématem, množí se obavy, že výsledek referenda postrčí britskou ekonomiku do recese.
Libra padá a jen letí vzhůru

Ve středu libra po propadu nejníže od roku 1985 na 1,2798 dolaru zmírnila v 11:15 ztrátu proti americké měně na 0,7 procenta na 1,2926. Opačným směrem se proti dolaru vydal japonský jen, tradičně investory vnímaný jako bezpečné útočiště v době nejistoty. Japonská měna po 11. hodině dopolední posilovala proti dolaru o více než procento na hladinu 100,5. V okamžité reakci na brexit však japonská měna krátce prolomila dokonce hranici 100 za dolar. Euro oslabovalo proti dolaru o 0,2 procenta na hladinu 1,1050.
Britská měna po rozhodnutí obyvatel ostrovního království opustit unii dostala na frak téměř nejvíce ze všech aktiv. I když slabá měna představuje jednoznačnou výhodu pro vývozce, znamená propad hodnoty libry i oslabení důvěry v ekonomiku konstituční monarchie. Bývalý vice guvernér Britské centrální banky John Gieve očekává kvůli brexitu pokles investičních výdajů, tvrdou ránu komerčnímu trhu s realitami a pravděpodobně i omezení spotřebách výdajů. Všechny tyto faktory by potenciálně mohly posunout tempo růstu britského hospodářství na nulu nebo dokonce pod ní.
Zdroj: BBG