Britská libra nesla rozhodnutí obyvatel Spojeného království opustit Evropskou unii těžce. Od chvíle, kdy začalo být v pátek 24. června jasné, že Britové zvolili Brexit, se libra proti dolaru propadla do dnešního dne o více než 11 procent. Minulé pondělí kurz britské měny proti dolaru oslabil dokonce na 31leté minimum. Ačkoliv libra snad prozatím zastavila největší dvoutýdenní ztrátu od roku 2009, téměř všichni analytici, kteří od referenda změnili výhled, se shodují na jedné věci: libra bude oslabovat i nadále.
Nejhorší dvoutýdenní propad libry od roku 2009

Na počátku tohoto týdne se libra proti dolaru obchoduje na hladině 1,3260. 32 ze 36 analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg očekává, že libra ukončí letošní rok na 1,30 dolaru nebo ještě níže. Pouze dva analytici předpovídají libře raketový růst ze současných úrovní. Ještě více medvědí je medián odhadů na úrovni 1,25 dolaru, což odpovídá oslabení britské měny proti dolaru oproti pátečnímu kurzu do konce roku o dalších 6 procent.
Odhad vývoje kurzu libry k dolaru do konce letošního roku

Názor analytické většiny sdílí i Tomáš Vlk z Patria Finance. „Libra sice výrazně spadla, ale ještě má prostor pro pokles hlavně na páru s dolarem, kde bych čekal ve druhém pololetí pokles pod 1,30, komentoval situaci kolem britské měny analytik Tomáš Vlk. Bank of England podle něj s vysokou pravděpodobností sníží sazby, možná dojde i na obnovení nákupů aktiv a to libře neprospěje. „Navíc, zatím se teprve čeká na data, ve kterých budou vidět důsledky nejistoty v době po referendu. Data asi nebudou úplně tragická, ale zhoršení dynamiky hospodářství by se ukázat měl,“ dodává Vlk.
Guvernér britské centrální banky Mark Carney minulý týden naznačil, že Bank of England by mohla v následujících měsících dál uvolňovat svou politiku, aby se vyrovnala s ekonomickými dopady výsledku referenda. I když horší prognózy mohou být důsledkem nedostatku důvěry v post brexitovou ekonomiku Spojeného království, slabší měna a zásah tamní centrální banky mohou pomoci zmírnit dopad odchodu Británie z největšího světového jednotného trhu. Oslabení libry totiž zlevňuje britský vývoz pro držitele jiných měn a navíc již vytáhlo z nejhoršího hlavní britský akciový index FTSE 100, který se již vzpamatoval z pobrexitového propadu. Tento týden se investoři soustředí na boj o post předsedy konzervativců a tedy i britského premiéra.
Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka se libra přílišného posílení nedočká ani v roce následujícím. „Pro rok 2017 zatím čekám lehkou korekci a posílení libry mírně nad 1,30. Jde ale o rok, kdy se případné důsledky Brexitu projeví asi nejvíce, takže rizika pro kurz budou velká. V delším výhledu počítám s mírným posilováním libry proti dolaru i euru, ke koruně by ale měla slábnout,“ míní Tomáš Vlk.
Zdroj: BBG