Investoři se oklepali z pátečního pokusu o státní převrat v Turecku a ropa zahajuje další červencový týden bez výraznějších změn. Z pohledu černého zlata reálně turecké události neznamenají žádné přerušení dodávek ani krátkodobé riziko pro nabídkovou stranu trhu. Přes Bosporský průliv jdou zhruba 3 procenta globálních dodávek ropy hlavně z přístavů Černého moře a kaspického regionu, oblast byla ovsem hned v sobotu ráno znovu otevřena. Po neúspěšném pokusu o převrat zůstal průliv v pátek zavřený pouze několik hodin.
Z dlouhodobé perspektivy nicméně vyjádřila obavy o výhled spotřeby černé komodity. Budoucnost poptávky po surové ropě zastiňuje růst poptávky po petrochemických produktech spíše než po palivech jako jsou diesel nebo benzín. Podle americké banky je vyrovnání poptávky a nabídky na trhu stále možné okolo poloviny příštího roku, je však nutné brát v úvahu nejistotu spojenou s vývojem geopolitické situace ve světě.
Co se týče samotného vývoje cen černého zlata, ropní producenti s raketovým nárůstem nepočítají. Poté, co přežili dva roky s lacinou ropou, se zajišťují proti dalšímu propadu cen. Těžaři zvýšili sázky na pokles ceny černého zlata v roce 2016 již třetí týden v řadě a to o 29 procent. Od dosažení letošního vrcholu na začátku června ropa ztratila již více než 10 procent. Množí se tak obavy o možný pokles ceny ve druhém letošním pololetí. Nelze se divit, že američtí těžaři jsou opatrní. Od počátku roku 2015 zkrachovalo podle právnické firmy Haynes and Boone v Severní Americe 85 společností ze sektoru ropy a plynu.
Producenti zvyšují sázky na pokles cen ropy, zajišťují se tak před případným propadem cen

Cena ropy modře, Sázky producentů na pokles ceny ropy bíle
Peněžní správci zvýšili v minulém týdnu objem čistých dlouhých pozic na ropě o 10970 futures a opčních kontraktů neboli 6,5 procenta na 180469.
Zdroj: RTRS, BBG