Pesimisté tvrdí, že vývoj na amerických dluhopisových trzích naznačuje výrazné zhoršení ekonomického výhledu. Optimisté ale nesouhlasí a poukazují na pokračující zlepšování trhu práce a oživení inflace spotřebitelských cen. Jenže některá ekonomická data potvrzují spíše názor těch prvních.
Před pěti měsíci byly obavy z útlumu ekonomiky mnohem hlubší než dnes. Živil je propad cen komodit, vysoké rizikové spready a korekce akciových trhů. Pohled na ekonomická data ale naopak vybízel k mírnému optimismu. Předchozí recese totiž obvykle spustilo prudké snížení aktivity v oblasti výstavby nových domů a nákupu automobilů. Tento propad aktivity zase úzce souvisel se změnami na úvěrovém trhu. Před pěti měsíci byl vývoj ve zmíněných oblastech potěšující, k čemuž dopomohly i nižší ceny ropy, které se pozitivně projevily na disponibilních příjmech.
V současné době je vývoj v oblasti stavebnictví stále pozitivní, situace se ale změnila v případě nákupu nových automobilů. Zdá se totiž, že poptávka po nových vozech dosáhla vrcholu v roce 2015 a od té doby klesá – viz následující graf:

Ještě větší obavy vzbuzuje pohled na nákup nových automobilů ze strany domácností (viz druhý graf). Ty nyní v reálném vyjádření klesají 9% tempem, což je nejvíce od konce roku 2009, kdy skončil program vládní podpory nákupu nových vozů.

Celkové firemní nákupy automobilů se od poloviny minulého roku drží zhruba na stabilních úrovních. Výdaje na těžké nákladní automobily leží asi o 9 % níže, výdaje na osobní automobily se nacházejí přibližně o 4,5 % níže a lehké nákladní automobily o 7 výše. Celkově jde tedy o neradostný vývoj, který navíc doprovází větší orientace amerických zákazníků na vozy ze zahraničí. K té přispívá zejména silný dolar, který zároveň negativně doléhá na exporty amerických automobilek.
Nic z uvedeného nenaznačuje, že by recese už čekala za rohem. Trh s bydlením a stavebnictví by si navíc měly vést lépe než nákupy nových vozů. Jejich vývoj ale pomáhá vysvětlit, proč se trhy stále více domnívají, že Fed nebude v dohledné době pokračovat s utahováním monetární politiky.
Autorem je Matthew C. Klein.
Zdroj: FTAlphaville