Venezuelská vláda se možná zuby nehty zdráhá vyhlásit bankrot státní kasy, kvůli nedostatku potravin, stále laciné ropě a špatnému řízení hospodářství však vládě prezidenta Madura nezbylo nic jiného než vyhlásit alespoň stav ohrožení. Krizí zmítaná Venezuela navíc trpí opačným problémem než rozvinuté ekonomiky. Zatímco mnoho vyspělých států již neví, co udělat, aby se jim v prostředí levné ropy podařilo zvednout domácí cenovou hladinu, s Venezuelou by asi ani tak neměnily. Latinskoamerická země se potýká s inflací doslova astronomických rozměrů.
Podle Mezinárodního měnového fondu by inflace měřená spotřebitelskými cenami měla ve Venezuele letos dosáhnout 480 procent. V roce 2017 by podle prognóz mezinárodní instituce měla překonat dokonce neuvěřitelných 1640 procent. Jaká tedy je aktuální situace v zemi, která se z pohledu vývozu spoléhá z velké části na černé zlato a pád cen ropy jí tak doslova srazil vaz? Lidé netrpí jen nedostatkem potravin, ale i léčiv. To znamená, že obyvatelé Venezuely včetně dětí umírají na za normálních okolností léčitelná onemocnění. Vojáci hlídají prázdné regály v obchodech s jídlem. Situace dosahuje tak kritických rozměrů, že vláda předala kontrolu nad zásobami potravin armádě, čímž přesunula ještě více pravomocí na ozbrojené složky. A inflace je skutečně taková, že vláda objednává bolívary po tunách.
Venezuelská inflace (včetně odhadů MMF)

Caracas byl nucen prodloužit stav ekonomického ohrožená v zemi a ekonomové se shodují, že chtě nechtě nezbyde Venezuele brzy nic jiného než požádat Mezinárodní měnový fond o záchranný program. Latinskoamerická ekonomika však rozvázala veškeré styky s MMF zhruba před deseti lety, ještě za vlády socialistického diktátora Huga Cháveze. Vztahy se světovým nouzovým věřitelem se od té doby obnovit nepokusila.
Slabých politických vztahů některých latinskoamerických a afrických zemí s USA a primárně západními institucemi jako je právě Mezinárodní měnový fond využívá Čína, která nejen Venezuele, ale i dalším komoditním vývozcům poskytuje levné úvěry, aby jim pomohla vypořádat se s propadem cen komodit. Jen za loňský rok si údajně Venezuela zajistila laciné půjčky v objemu 10 miliard dolarů. Rozbitá latinskoamerická ekonomika však potřebuje hlavně rozsáhlé strukturální reformy, ke kterým tamní vládu ale finančně nenáročné čínské úvěry netlačí.
Zdroj: WSJ