Cena ropy v srpnu vystřelila vzhůru. Za nečekaným nárůstem, který nyní mnoho analytiků označuje za přinejmenším přehnaný, stály bezesporu spekulace o možném omezení přebytku na trhu díky avizovaným zářijovým jednáním producentů nejen z řad OPEC, ale i uzavírání krátkých pozic. Na ceny černého zlata však tlačí i raketově rostoucí vývoz ropných produktů z Číny, který jen dále poukazuje na nadbytek paliv na globálním trhu.
Ropa WTI za poslední měsíc

Snahy světových producentů nejen z řad Organizace zemí vyvážejících ropu jednat o možném řešení současného přezásobeného stavu trhu lze bezpochyby označit za chvályhodné. Spekulace a očekávání před zářijovým setkáním v Alžíru však zcela neospravedlňují více než 20procentní nárůst cen ropy v měsíci srpnu. Někteří analytici se tak domnívají, že černé zlato pravděpodobně spadne zpět hlouběji pod hranici 50 dolarů za barel. Data o pozicích na ropě jen potvrzují, že za srpnovou ropnou raketou stojí spíše než fundamenty technické faktory spolu s uzavíráním sázek na pokles cen. Po nových kupujících nebyly podle v posledních několika měsících na trhu prakticky ani památky.
Jaké jsou tedy po dubnovém krachu jednání o zmrazení produkce a nulové změně v postojí na pravidelném červnovém setkání OPEC šance na jakoukoliv dohodu v září? Írán možná stihl o něco navýšit produkci po lednovém zrušení sankcí proti tamnímu jadernému programu, ale ta se stále pohybuje asi 200000 barelů denně pod předsankčním vrcholem z května 2011. Saúdská Arábie se sice stejně jako v dubnu možná tváří, že je otevřena vyjednáváním, reálně ale kupříkladu i považuje jakoukoliv dohodu o omezení produkce za vysoce nepravděpodobnou. Překážky, ale i logistické výzvy, která brání shodě, totiž trvají. Ani britská v možnost dohody zejména mezi Saúdskou Arábií a Íránem nevěří. Nepříliš povzbudivé signály s ohledem na vývoj ceny ropy přicházejí i z Iráku a Nigérie. Irák se chystá v následujících dnech navyšovat ropné dodávky o zhruba 5 procent. Konec útoků, které výrazně zasahovaly ropná zařízení, ohlásily militantní skupiny v oblasti delty Nigeru v Nigérii.
Dobrým znamením pro globální ropný trh nejsou ani data o čínském exportu paliv za červenec, která poukázala u dieselu na meziroční narůst o 181,8 procent a u benzínu o 145,2 procenta. Roste tak i tlak na marže u ropných produktů. Právě přezásobený trh paliv je jedním z důvodů, proč ceny ropy nad 50 dolary nejsou podle analytiků udržitelné. Podle v následujících měsících můžeme očekávat další krátkodobý propad předtím, než se ve čtvrtém čtvrtletí průměrné ceny posunou k 50 dolarům za barel.
V minulém týdnu podle Baker Hughes navíc opěr vzrostl počet aktivních vrtných souprav v USA a to o 10 vrtů. Od nedávného dna v květnu 2016 již počet aktivních vrtů ve Spojených státech narostl o 28 procent na 406. Spekulanti podle Komise pro obchodování s komoditními futures snížily v týdnu do 16. srpna sázky na pokles severoamerické WTI o 56907 futures a opčních kontraktů, tedy vůbec nejvíce při pohledu na data od roku 2006.
Zdroj: RTRS, BBG