Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Změní východní Evropa celou EU?

Změní východní Evropa celou EU?

12.09.2016 10:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská unie nebyla nikdy homogenním celkem, ale poslední politické spory točící se zejména kolem imigrace ji jasně dělí na tři bloky: Severní, jižní a východní. Maďarský premiér Viktor Orbán a předseda polské vládnoucí strany Jaroslaw Kaczynski se netají tím, že chtějí na Východě vytvořit „kulturní kontrarevoluci“. 

Centrem jádra EU je Německo a patří sem i Benelux, severské a baltské země. Německá kancléřka se o vytvoření tohoto bloku nijak nesnažila, tyto země prostě spojují společné zájmy a ekonomická politika. Až donedávna to platilo i o podobném přístupu a toleranci vůči imigrantům. Jižní blok byl až donedávna definován zejména podobnými ekonomickými problémy a touhou po uvolnění pravidel týkajících se deficitů a dluhů. Nyní se objevují snahy o vytvoření formálnější skupiny zemí. Řecký premiér Alexis Tsipras pozval vůdce šesti zemí (Francie, Itálie, Španělska, Portugalska, Kypru a Malty) do Atén na konferenci. Tsipras pravděpodobně není dost silný na to, aby se stal centrální postavou budování alternativy k politice severních zemí. Nicméně jak François Hollande, tak Matteo Renzi se konference zúčastní. 

Rostoucí asertivita východního bloku je poměrně novým jevem. Postkomunistické země bývaly vnímány z perspektivy určité povýšené shovívavosti, protože jsou chudší a o členství v EU se musely ucházet. Orbán a Kaczynski ale žádnou stydlivostí netrpí a navzájem se chválí za to, že jsou schopni vystupovat proti zbytku EU a zejména Německu. Orbán například prohlašuje, že „v EU jsou politici krátkozrací, oni dva ale ne“. Brexit je podle něj příležitostí ke kulturní kontrarevoluci. Oba se přitom doma snaží o posílení role vlády v ekonomice a naopak oslabení pozice mezinárodních společností, kritizují liberální myšlenky a tvrdí, že imigrace ohrožuje národní identitu, kterou oni brání. 

Oba vidí EU jako významnou instituci, která by měla být dále rozšiřována (například o Srbsko). Měla by mít společnou armádu a přísně střežené vnější hranice. Zároveň by ale měla být velká část moci převedena na národní parlamenty a Brusel by se neměl plést do domácích věcí jednotlivých zemí. Takový systém by zvýšil váhu bývalých komunistických zemí, jejichž demokracie není ještě tak rozvinuta. Stejně tak by z něj těžili populisté ve „starých“ členských zemích. Podobné konzervativní a nacionalistické hlasy si rozumí s těmi, které zaznívají z Moskvy, Kyjeva a v poslední době i zemí bývalé Jugoslávie.

Postkomunistické země měly dvacet let na rozhodnutí, čím vlastně jsou. A rozhodly se jednoznačně: Jde o země založené na silné národní tradici a národních zájmech. Nacionalismus v nich může mít různou formu. Například Polsko je silně protiruské, Maďarsko a Slovensko zase relativně proruské. Všechny tyto země jsou ale pro decentralizovanou Evropu, která lidi zvenčí nijak zvlášť nevítá. 

Orbán a Kaczynski se spoléhají, že po Brexitu si starší a ekonomicky silnější členské země nedovolí plácnout je přes prsty, ať dělají cokoliv. Jejich cílem je dělat si ve své zemi to, co chtějí. Doposud to ze strany EU nepřineslo žádné sankce i přesto, že Brusel hlasitě hovoří o jejich velmi neobvyklém pohledu na demokracii. Polsko přitom bylo v roce 2015 třetím největším příjemcem fondů z EU, před ním figurovala pouze Francie a Španělsko. Malé Maďarsko dostalo 5,6 miliardy eur, což je dvojnásobek částky, kterou obdrželo Nizozemí. Vyšetřování nedávno ukázalo, že Orbánovi bratři vlastní společnost, která opakovaně dostala granty z EU. A více Orbánových spojenců dostalo vládní zakázky financované z EU.

Rozdělení EU na Sever a Jih má svůj základ v rozdílných tradicích a životním stylu. Vznik populistického východního bloku je ale novou výzvou. Zatím není jasné, jak hluboké základy má tamní nacionalismus a odpor k hodnotám a institucím EU. Tradiční evropské země ale mohou začít přemýšlet o tom, zda klub, který vytvořily, skutečně dokáže existovat i s jeho nejnovějšími členy. 

Autorem je Leonid Bershidsky.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Víkendář - Svět je placatý a Donald Trump bude vždy hovořit jen pravdu
10.09.2016 11:00
Objevila se u mě znepokojivá závislost. Jde o závislost na výrocích am...
Svět stárne. Jaký to bude mít dopad na trhy?
09.09.2016 17:40
Různých podivných rádobyvazeb bychom na trhu našli asi dost. Máme do ...
Víkendář: Nebezpečné pohádky o evropské integraci muslimů
11.09.2016 11:00
Na Facebooku se objevila zpráva o halal supermarketu v Paříži. Jde o o...

Váš názor
  • Změna EU
    12.09.2016 20:27

    Ano, již změnila . Maďaři , Poláci, Slováci a snad jednou i Češi , až se zbaví toho řiťolezce Bohuše si naprosto logicky přejí EUropu jiného formátu. Bohuš bude smutný , Anželína už mu asi nějaké korýtko vyhlédla - možná mohl být vrchním velitelem nové EUropské armády , ale jak to vypadá , tak jí nikdo nechce . Něco by to stálo a Amíci v čele s Trampem to financovat nebudou . Je na čase aby se ten územně - nesourodý nesmysl od Turecka po Portugalsko rozpadl , a začalo se od pí.ky , nikoliv od pí.i. Těch je v Bruselu dost a jen vymýšlí nesmysly. Evropa jednou poděkuje Britům , že do toho kyselého jablka kousli jako první.
    Karel IV
    • Re: Změna EU
      12.09.2016 21:13

      Já bych jen upozornil, že pokusy o mírové sjednocení Evropy tu jsou už nejméně 500 let. Přesto se to podařilo až v 20. století po děsivé válce. Předpokládat, že se něco podobného podaří rychle zopakovat pom rozpadu EU je dětinsky naivní.
      ..
  • Východní Evropa dávno EU změnila
    12.09.2016 19:15

    Jen tak pro pořádek je potřeba na úvod upozornit na geografický fakt, že Praha leží podstatně západněji než Vídeň. Jinak samozřejmě EU je dnes jiná, než by byla bez východní Evropy. Je významně silnější, ale také slabší. Silnější hospodářsky a díky většímu trhu, slabší proto, že je ve hře další element. Nicméně i tato slabost může být silou, pokud budou ostatní východní Evropu a její názory respektovat. To se ovšem zatím neděje a je to napsáno i v tomto článku. Zatímco o legitimitě zájmů severu nemůže být pochyb, zájmy jihu jsou trochu méně legitimní a zájmy východu nejsou legitimní vůbec. Tak přesně tento přístup je nejkratší cestou k rychlému a neslavnému konci EU. Sever i Jih si budou muset zvyknout na to, že na východě už není jen žebrák s nataženou rukou, který za misku šošovice odsouhlasí cokoli a nechá si na hlavě štípat dříví.
    Skeptik
  • Neznalost
    12.09.2016 11:54

    Autor prostě východu EU nerozumí ani co by se za nehet vešlo. Hovořit o populistické a nacionalistické východní Evropě v porovnání s aktuálním i hostorickým nacionalizmem Němců, Francouzů, nebo třeba Řeků atd. je spíše urážka než nepochopení dějin východní Evropy a myšlení východoevropanů. Bershidsky je prostě .... Za tři tečky si dosaďte každý podle svého naturelu.
    trumf
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data