Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář - Jak se připravit na nevyhnutelný kolaps Severní Koreje

Víkendář - Jak se připravit na nevyhnutelný kolaps Severní Koreje

09.10.2016 10:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Podvýživa obyvatel Severní Koreje je tak velká, že jejich výška je na první pohled nižší než u lidí z Koreje Jižní. V Severní Koreji existují gulagy, které jsou tak velké, že je možné je pozorovat z vesmíru. A ti, kteří pobyt v nich přežili, hovoří o tom, že jejich obyvatele zabíjí hlad. Ve zprávě OSN z roku 2014 se tvrdí, že příčinou řady zločinů proti lidskosti je státní politika Kim Čong-una. Ta zahrnuje vraždy, otrokářství, mučení, věznění nevinných, znásilňování, nucené potraty, sexuální násilí, politickou perzekuci, nucené přesuny populace a záměrně vyvolané hladomory.

Pokud se některá vláda podobných zločinů dopustí, ztrácí obvykle svou legitimitu a někdy i suverenitu. Přesto většina odborníků na mezinárodní bezpečnost tvrdí, že kolaps politického režimu v Severní Koreji by způsobil kalamitu. Důvod je jednoduchý, jsou jím jaderné zbraně a jaderný materiál. Zpráva z Johns Hopkins University tvrdí, že Severní Korea disponuje 10 – 16 jadernými zbraněmi a v roce 2020 by jich měla vlastnit 20 – 100. K tomu je nutno přidat obohacené jaderné palivo. Pokud by to vše mělo být po kolapsu Kimova režimu zabezpečeno, šlo by o extrémně obtížný úkol. Americký generál Raymond Thomas hovoří dokonce o tom, že kolaps severokorejského režimu by byl tím nejhorším scénářem. Svět by pak musel řešit jaderný problém obrovského rozsahu.

Tento problém tak znamená, že jaderné zbraně jsou vlastně pojištěním Kimovy rodiny. Už od vlády amerického prezidenta Clintona je mezinárodní komunita včetně Američanů ochotna tolerovat severokorejský režim výměnou za sliby (i když nakonec vždy porušené), které se týkaly jaderných reaktorů a obohacování paliva. Spojené státy sice vůči Severní Koreji uplatňují sankce, ovšem jejich hlavním cílem je zachování režimu. John Kerry tento přístup shrnul po pátém jaderném pokusu provedeném Severní Koreou následovně: „Učinili jsme opakované pokusy o dohodu s diktátorem Severní Koreje. Dali jsme jasně najevo, že jsme ochotni hovořit o míru, potravinové pomoci, normalizaci vztahů a paktu o neútočení. Bylo toho hodně a šlo jen o to, aby byl ochoten sednout si s námi k jednomu stolu a hovořil o své zodpovědnosti k celému světu a odzbrojení.“

Problém spočívá v tom, že tento přístup je značně nevyvážený. Kimovi stačí, aby dal najevo ochotu k rozhovorům, a celý svět jej zahrne pomocí. Daleko lepším diplomatickým tahem je tlačit na Čínu a Jižní Koreu, aby se připravovaly na den, kdy režim v Severní Koreji padne. Američané nyní s Čínou nemají v tomto ohledu žádné otevřené komunikační kanály. Čínu a Severní Koreu navíc spojuje ideologické pouto, protože jde o dva z posledních pěti komunistických států. Severní Korea ale představuje časovanou bombu i pro Čínu. Peking se obává uprchlíků, kteří by do Číny ze Severní Koreje proudili. A severokorejské jaderné zbraně by se v případě kolapsu tamního režimu staly nebezpečím nejen pro americké spojence v regionu, ale také pro Čínu.

Spojené státy ani sousedi Severní Koreje nemohou a ani by neměli dělat kroky, které by vedly ke svržení Kimova režimu. Revoluční změny ve společnosti je těžké predikovat. Přesvědčování lidí o tom, že by měli přestat poslouchat jejich utlačovatele, by navíc nemělo přicházet od jiných vlád. Je však jasné, že tyranie v Severní Koreji tu nebude navždy. Osvobození Severokorejců by ale nemělo zároveň otevřít jadernou Pandořinu skříňku.

Autorem je Eli Lake.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Víkendář - Jak položit poslední komunistickou diktaturu na světě
04.09.2016 11:00
Jung Gwang Il má jednoduchou teorii: Malé dávky informací mohou ukonči...
ECB a jaderný test KLDR poslal asijské akcie v závěru týdne do ztrát
09.09.2016 8:19
Dozvuky rétoriky prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho se...
Víkendář - Globální rovnováha moci se mění, začíná další kolo velké hry
17.09.2016 15:00
Střední Asie bývala centrem takzvané Velké hry, které se postupně a v ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba