Index nákupních manažerů v britském průmyslu se v září zvedl na 55,4 bodu. To je překvapivě dobrý výsledek v porovnání s konsensem na 52,1. Už předchozí měsíc byl dobrý - po revizi 53,4 b. - v září však index vyrovnává hodnotu z loňského října a tím také maximum od června 2014.
Za zlepšením hlavního indexu stojí podle průzkumu vyšší výroba a příliv nových objednávek. Slabá měna stimuluje zakázky ze zahraničí, více se však na jejich růstu podílí domácí poptávka. Zakázky se soustředily na spotřební a investiční zboží. Spolu evidencí silnější poptávky také firmy druhý měsíc v řadě navyšovaly počty zaměstnanců.
Tvrdá data o britském průmyslu se zlepšila, zpracovatelské sektory však stále zaostávají. Průzkum mezi nákupními manažery naznačuje, že by se dynamika výroby ve třetím kvartále měla zlepšovat.
Pokud vezmeme PMI jako indikátor nálady podnikatelů, je znát, že obavy z důsledků budoucího Brexitu jsou v podstatě pryč. Pro britskou ekonomiku je to určitě dobře, neboť pesimismus a opatrnost v utrácení či investičních plánech dokáže faktické důsledky podstatně zhoršit. Jenže Brexit opravdu přijde a jak se ukazuje, tvrdá jednání mohou vést k omezení vzájemného obchodu. Je tedy pravděpodobné, že se v průběhu procesu ještě dostaví vlny změn nálady.
